| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 13 ani si mustata a inceput sa-mi creasca de pe la 12 ani jumate! Am lăsat-o ceva timp dar deja incepea sa imi displaca si am inceput sa o iau cu un aparat electric! Am luat-o de cateva ori (o data la doua săptămâni) dar de fiecare data ma irit si nu știu de ce! Astept sfaturi! P.S am pus la categoria astaca aici sunteți cei mai multihappy

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

@anestezia strikes again:
===
acum 10 ore | Annastassia a răspuns:

... dupa ars, speli bine fata, cu multa apa calduta.
===
De fapt, după ce te-ai ars, ar fi bine să mergi la un medic...
Dar aici era vorba de fapt despre bărbierit, și cine poate să dea sfaturi mai bune în acest sens decât o femeie?!? doar se știe că ele își dau zilnic barba jos! ăăă... sau pe cea de jos o dau jos? nu mai știu, că-s bătrân și le mai încurc.
Așadar - pentru un bărbierit cât mai eficient și fără probleme de obicei se procedează astfel: se umezește bine fața cu apă caldă, apoi se aplică un strat de spumă de ras (din spray sau cu clasicul pămătuf), după care se ia odată în sensul de creștere a părului cu lama / Bic-ul etc. Se clătește iar fața (fără să speli de tot spuma! fața trebuie să rămână puțin alunecoasă) și pe urmă să trage „un perdaf" - adică se trage cu lama în sens invers celui de creștere a firelor de păr.
Te clătești de tot, apoi fie te dai cu aftershave (dar nu toți suportă), fie cu o cremă de față hidratantă.

| Anonimul224 a răspuns (pentru mihai69):

Dar eu folosesc un aparat electric

| mihai69 a răspuns (pentru Anonimul224):

Atunci nu e nevoie de umezire; dar la final poți folosi un balsam aftershave.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te iriti fiindca dai in raspar.
Foloseste aparatul in sensul de crestere a firului de par si vei vedea ca nu te mai iriti, dar in prealabil, foloseste o crema/spuma de ras, iar dupa ars, speli bine fata, cu multa apa calduta.

| Michaeel a răspuns:

E normal sa îți crească mustață, ești la vârsta pubertății. Ai folosit spuma de ras? Poate de asta te-ai iritat.

| Anonimul224 a răspuns (pentru Michaeel):

Nu am folosit! Ar trebui?

| Michaeel a răspuns (pentru Anonimul224):

Pai ar cam fi trebuit, ca dacă nu te iriti. Mereu când te razi sau te barbieresti trebuie sa te dai cu săpun sau cu spuma de ras.

| Anonimul224 a răspuns (pentru Michaeel):

Tin sa menționez ca aparatul pe care il folosesc tunde, nu bărbierește

| TAMARA2007 a răspuns:

Foloseste benzi depilatoare pentru fata iar mai apoi foloseste o crema calmanta