| Oanaysia a întrebat:

Salut,am 14 ani.Nu am menstruatia regulata iar acum nu mi-a venit deloc.In decembrie mi sa inceput pe 31, ianuarie, februarie martie aprilie mi se inncepea cam tot pe aceeasi data cu o zi in plus sau una in minus, dar....in mai nu mi-a venit, e deja 6 iunie si inca nu am ciclu,Am intretitut relatii sexuale doar anale si orale, pe langa asta am facut si un test de sarcinna(stiam ca nu poti ramanne insarcinaata de la sex anal sau oral)dar in cazul acesta a fost nevoie sa-l fac iar testul mi-a dat un raspuns ngativ, a aparut doar o liniuta ceea ce inseamna ca sansele sunt zero de a ramane insarcinata. Spuneti-mmi ceva medicamente pentru reglarea ciclului mentrual/.dAU funda

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La vârsta ta nu e nevoie de medicamente (oricum nu se eliberează decât pe bază de rețetă - așa că o vizită le medic ar fi oricum obligatorie). Mai durează vreun an, doi, până să ai un ciclu menstrual regulat și constant.
Oricum, mai ales dacă ai început viața sexuală (chiar dacă nu te-ai deflorat), o vizită la ginecolog ar fi deosebit de indicată.

| Oanaysia explică (pentru mihai69):

Prima oara menstruatia mi sa inceput la 11 sau 12 ani, ar fi trebuie deja sa fie regulata

| mihai69 a răspuns (pentru Oanaysia):

Ar fi trebuit? Nu neapărat. Mai se întâmplă și „rateuri". Sau întârzieri.
De ce nu mergi totuși la medic? Nu mușcă.winking

| MihaelaDart a răspuns (pentru Oanaysia):

Mie menstruatia mi s-a reglat la 26 de ani asta dupa ce medicul mi-a gasit chist pe ovare si a trebuit sa fac o interventie chirurgicala, deci "ar fi trebuit" nu tine de varsta, tine de problemele hormonale pe care le ai. Mergi la medic si acesta iti va prescrie tratamentul necesar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Din cauza unei menstruatii neregulate, nu putem spune clar de ce intarzie, este normal. Te sfatuiesc sa mergi la un doctor pentru a afla ce s-a intamplat. Probabil iti va spune ca este o schimbare suferita de corpul tau, ai o varsta frageda, inca nu esti pregatita pentru relatii sexuale de niciun tip. Nu este normal ca o fata de 14 ani să isi faca teste de sarcina, momentan ar trebui sa îti petreci copilaria, altfel vei regreta mai tarziu.

Testele de sarcina nu sunt 100%sigure, de aceea trebuie sa consulti un doctor.

| DrGoogle a răspuns:

Nu poti sa iei medicamente asa ca pe bomboane, in primul rand la varsta ta inca e neregulat ciclu. Eu iti recomand un control ginecologic e posibil sa ai un chist sau alta afectiune si numai un doctor iti poate prescrie exact ce ai nevoie.

| Marialavinia95 a răspuns:

Sincer sunt si eu in postura asta, deja mi.a intarziat de 4 zile, trebuia sa imi vina in 2. Am inteles ca asta poate fi si din cauza stresului. Tine.ti o sticla cu apa calda pe stomac sau fa o baie fierbinte sau bea un paharel mic de vin rosu