| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si am o intrebare, nu vreau sa jignesc, doar ca. Vreau sa va dau un sfat, fetelor in special. De ce fetelor, unele. Nu apreciati cand un baiat va spune ca va place? sad, azi am fost refuzat si jignit. I-am spus ca o plac, de o luna tot am incercat sa-i spun, cand am reusit si am prins curaj, a spus ca nu ma place ca sunt urat, retardat, handicapat si ca am fata de boschetar. Serios? Mie nu mi se pare deloc asa, de ce aberati, fetelor? Stiti ca unii baieti, cei timizi in special, le este foarte greu sa va spuna asta? Dupa ce ca asteptati voi sa vi se spuna, ca voi nu puteti face primul pas sa ii faceti si voi viata mai usoara acelui baiat, cand va spun ei, faceti misto si ii jigniti in tot felul sa se simta cat de prost posibil. De ce? Asta e intrbarea mea, nu puteti avea putin respect fata de ei? Trebuie sa ii si jigniti? Da, bun. Ii refuzati, nu am nimic impotriva, e ok. Desi, la unii baieti le frangeti inima cand ii refuzati, avand in vedere ca nu sunteti obligate, e ok. Dar ce ma enerveaza este faptul ca unele, dupa ce afla marea vorba, de care acel baiat abia a avut curajul sa v-o spuna, ii jigniti si ii vorbiti de rau pe la spate. Uite aa va spun povestea mea, poate am gresit eu cu ceva.

Cand ne-am vazut. Am facut cunostinta cu ea, am vorbit, am ras. Dupa un timp incepuse sa-mi spuna ca ma imbrac frumos, ca ii place freza, incerca sa faca faze din astea, bine inteles ca eu ma simteam bine. Dar laughing

Si astazi. M-am dus frumos la ea si i-am spus. " buna, vreau sa-ti spun ceva, poti sa vii aici? Hai sa stam pe banca acolo. " a venit, i-am spus sa nu se supere dar trebuie sa-i spun ceva, dupa ce i-am
Spus ca imi place de ea, de la un timp, a inceput sa isi dea arfe, ca e prea frumoasa prntru mine, ca eu pe langa ea sunt un urat, boschetar si retardat. Va dati seama cum m-am simtit eu atunci? sad

De ce faceti asa, unele fete? De ce dupa ce refuzati, ii vorbiti pe la spate de rau? Dupa ce mi-a spus aia, am auzit-o cu o prietena cand spunea ca eu nu am ce cauta cu ea, sunt urat si boschetar. Unele se cred prea frumoase, prea multe arfe. Nu aveti bun simt, unele chiar nu le aveti. Si pe baietii aia calora abia au curajul sa va spuna si stau cu inima in dinti sa fie da si sa nu isi ia o palma, voi ii faceti sa sufere si ii si jigniti. Va rrog, nu mai fiti asa fitoase si treziti-va la realitate, daca va uitati la frumusete si bani, nu va fi bine de viiorul vostru, u la 14 ani stiu ce este aia iubire, am inceput sa ma simt prost de la varsta asta din cauza jignirilor si refuzurilor din dragoste, nu mai fiti asa. Incercati sa faceti si baietii aia fericiti, ei se gandesc la fericirea voastra si voi pe a lor o rupeti in doua. Ma doare sufletul cand ma gandesc la ce am auzit de la ea, in fata mea, fara bun simt si respect. Fara nimic. Suntem oameni, in loc sa ne facem fericiti, ne distrugem intre noi. Cand Avut curajul, m-a jignit in tot felul.

Nu mai fiti asa, nu sunteti toate asa, felicit fetele care resping, dar nu isi bat joc de acel baiat, mai ales in fata lui. Meritati tot respectul meu!

Succes si numai bine, am vrut doar sa dau o lectie fetelor alea pretentioase sa zic asa.

Salut!

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Salut, la 14 ani sunteti inca niste copii, nu prea stiti cum e cu dragostea, la varsta aia e mai mult o joaca, sa zic asa, fiecare vrea prietena/prieten doar pentru ca asa e cool si da bine, mai ales daca ala/aia e cineva important. Traieste-ti copilaria, la varsta ta e cam greu sa-ti faci prietena daca esti timid, fetitele se uita dupa bad boys, smecheri, d-aia de bani gata, etc...

| Violleta2022 a răspuns:

Fatuca aia care te-a jignit trebuie sa fie proasta rau, pentru ca poti refuza baiatul si fara sa-l jignesti!
Nu, categoric nu toate fetele sunt proaste, ca asta de-ti placea tie!

| Freya1 a răspuns:

Sunteti inca copii iar acea fata este imatura fi serios si incearca sa te axezi pe ce ai de facut la 14 ani sau daca nu cauta si tu o fata mai linistita si la locul ei nu toate caprele ce nu stiu pe ce lume traiesc.
Eu am 22 de ani si am avut destui pretendenti si mai buni si mai rai dar am refuzat cu politete daca a fost de refuzat.Nu m-am luat dupa aspectul fizic am incercat sa ii cunosc si pe el ca oameni sa vad cum gandesc etc iar daca nu au fost de mine i-am refuzat politicos deoarece am maturitatea necesara sa stiu ce vreau si cum sa abordez o situatie

| simplegirl2 a răspuns:

Hei! Te felicit pentru intrebare-raspunsul pe care l-ai dat? mi-a placut1happy Da... eu sunt fata (am 18ani) si ai dreptate. Daca un baiat iti spune ca te place si cine stie cat de greu i-a fost sa prinda curaj sa-ti zica, poti sa-l refuzi frumos daca nu il placi. UNELE fete isi bat joc de ei pentru ca nu au maniere, nu au cei sapte ani de acasa; ori se cred prea frumoase(desi nu sunt).E mai bine ca ti-ai dat seama ce fel de fata este si ca nu ai avut de-a face cu ea! Iti spun eu ca daca erai bogat(adica aveai parinti bogati ) sau umblai cu haine de firma sau ce mai stiu eu, sarea pe tine chiar daca nu te placea.Asa sunt ele materialiste....nu spun ca toate fetele sunt asa, dar vei gasi si o fata pe placul tau care sa te iubeasca cu adevarat(ai timp doar ai 14 ani happy

| Istvan_Gabi_1990 a răspuns:

Pentru ca aceste fete inca sunt la nivelul de mentalitate unde mai cauta barbatul perfect