| RobertGbr a întrebat:

Salut.Am 14 ani si nu pot sa imi scot capul penisului afara, adica cand ma masturbez iese putin dar putin de tot adica doar se vede putin.Dar dupa ce termin pot sa scot aproape un sfert.Se va rezolva de la sine, am fimoza?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea transmisa reiese ca penisul tau este afectat de boala numita fimoza, care din pacate NU trece de la sine.
Fiindca penisul tau este afectat cel mai probabil de o fimoza mai grava, posibil o forma mai severa, esti in situatia de a fi necesara consultatia efectuata de medicul urolog care iti va si explica cum, cand si in ce mod se poate proceda pentru a te vindeca.
Daca penisul aflat chiar si in stare flasca nu poate fi decalotat in totalitate si foarte usor, inseamna ca fimoza este de gradul 2 sau chiar 3. Insa asta doar medicul urolog poate aprecia cat de grav iti este afectat penisul si in concluzie numai el iti poate preciza modul prin care se poate elimina afectiunea. Exista posibilitatea ca fimoza sa fie tratata acasa, insa numai in cazul fimozei usoare sau medii (de gradul 1 sau 2). In acest caz, intinderea si largirea deschiderii preputiului prin asa numita metoda Beauge se poate efectuat acasa, prin intinderea inelul fibros din capatul extrem al preputiului si largirea orificiului pana la diametrul care sa permita trecerea usoara peste glandul marit in momentul in care penisul este in stare de erectie. Dar daca fimoza este grava sau severa (de gradul 3 sau 4) in acel caz de regula se recurge la operatia chirurgicala de circumcizie si eliminarea preputiului.
Atunci cand penisul este in erectie si apare vederii doar o mica parte din suprafata a glandului, cea situata in jurul deschiderii uretrei fimoza este de gradul 3 spre 4 fiind o fimoza severa. In astfel de situatii fimoza poate fi eliminata de regula numai printr-o inteventie medicala. Insa atunci cand fimoza este de gradul 1 sau 2, exista si posibilitatea sa fie rezolvata si acasa, insa intr-un timp foarte lung si cu foarte multa migala, rabdare si uneori chiar cu durere si multa munca. In concluzie depinde de tine daca consideri si accepti sa ramai toata viata cu un penis bolnav si impropriu de a intretine acte sexuale cand vei deveni matur, sau te prezinti la medicul urolog pentru a fi consultat, fiindca cu un penis afectat de fimoza, barbatii NU reusesc sa intretina acte sexuale normale. Citeste cu atentie si ia aminte ca sa stii si tu : Fimoza este o afectiune a penisului cu care se nasc cca. 10-15% dintre baieti si in astfel de situatii cea mai indicata optiune la varsta ta o reprezinta consultarea facuta de medicul UROLOG. Este bine cunoscut/stiut faptul ca organul sexual al baietilor care au depasit varsta de 6-7 ani este considerat clinic sanatos d.p.d.v. medical numai atunci cand poate fi decalotat complet, foarte usor, lin, fin si fara durere incat glandul sa iasa in intregime de sub pielea mobila, adica preputiu. Penisul al carui gland nu poate fi scos de sub preputiu dupa implinirea varstei de cca.7-8 ani, este intr-o anumita masura afectat de FIMOZA. Pentru a intelege despre ce este vorba in cazul tau, vizioneaza urmatoarele filme educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s
https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek
https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ
https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I
https://www.youtube.com/watch?v=3Va08WdOFE0
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea sa fie posibila atat in stare flasca cat si in stare erecta. Cat de grava este fimoza in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), o poate stabili ori medicul de familie, sau medicul urolog. Drept urmare ar fi indicat ca prima data sa fii examinat de medicul de familie care sa-ti dea o trimitere la medicul urolog fiindca acesta poate aprecia gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a trata afectiunea. Cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. In cazul tau aproape sigur preputiul are o deschizatura insuficient de larga, deoarece este limitata de un inel fibros format din celule rigide si dure, lipsite de elasticitate. In momentul intrarii penisului in erectie, glandul isi mareste dimensiunea in volum si grosime si fiindca acel INEL FIBROS stramt situat la capatul extrem al preputiului nu se largeste suficient de mult, deschiderea ramane mica si nu permite ca preputiul sa fie retras peste gland si din acest motiv nu se produce decalotarea. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Poate da, poate nu. Un medic te poate sfătui în privința asta dacă te consultă.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic urolog. El este in masura sa-ti spuna daca ai fimoza sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de un tratament sau ceva! La pubertate trebuia deja sa fi destul de dezvoltat din acest punct de vedere!

| RobertGbr explică (pentru anonim_4396):

Stii cumva daca 13.5cm e ok pentru varsta mea?

| doctorandus a răspuns (pentru RobertGbr):

Mergi la medic. Si, da, ai penisul mai lung decat multi adulti.

| CHESEBOY a răspuns:

Frt, am 12 ani si mie imi iese tot capul penisului afara, de la cati ani ai inceput sa te masturbezi?

| Kenji2Uchiha a răspuns:

Ai micro penis, mai bine il tai de tot