| gigel121 a întrebat:

Am 15 ani si 1.63 si am un penis mic, are 10cm si ma masturbez odata sau de doua ori pe zi. De ce penisul meu nu creste? Am si o iubita si stau cu ea de aproape un an... daca penisul meu este prea mic incat ma fac de ras, pls help!

3 răspunsuri:
| Octavian81 a răspuns:

Salut Gigel!
Nu trebuie sa iti faci probleme despre marimea penisului, fie ca ai 15 ani, fie ca ai avea 20 sau mai mult. Nu exista o marime standard a penisului: la 15 trebuie sa aiba atat; la 20, atat. E gresit sa crezi asta.
In plus, marimea penisului, se ia cand e in erectie, atunci cand e tare. Nu stiu sincer ce erectie poti sa ai la 15 ani si sa te gandesti sa iti masori penisul. Eu nu am avut preocuparea asta. Am lasat natura sa isi spuna cuvantul.
Fiecare dintre noi suntem diferiti. Unul are nasul mai mare, unul are mainile mai mari, unul e mai inalt, unul mai scund, unul mai slab, unul mai grasut. La fete/ femei, tot genetic e dat si marimea sanilor. Unele fete la 15 ani au sanii mari, unele ii mai mici, unele ii au medii. Nu depinde de noi aceasta repartizare a marimii organelor noastre.
Tu esti adolescent, corpul tau este inca in formare, in crestere, iar penisul tau inca mai poate creste. El creste in mod natural, o data cu corpul tau. Nu trebuie masurat periodic sa vezi cati mm a mai adaugat. Nu trebuie alungit, tras de el ca sa creasca, facut masaj cu alifie. Este in genele noastre, ale fiecaruia dintre noi, proportionalitatea corpului: cat vom fi de inalti, cat vom avea nasul, cat de mare vom avea piciorul, cat de mari degetele de la maini, cat de mare ne va fi penisul.
Eu zic ca nu ar trebui sa te ingrijorezi de asta.
Probabil de aceea ai aceasta problema pentu ca ai auzit de la colegii tai de clasa sau de la prietenii tai cei mai buni ca ar avea o marime mai mare, decat penisul tau. Unele sunt pur si simplu fabulatii de-ale lor, ca sa se laude, doar ca sa te faca sa te oarecum inferior lor, prin faptul ca ai penisul mai mic, fata de al lor. Nu pune urechea la astfel de bazaconii. Nu asculta astfel de comparatii. Ele nu exista.
Nu te faci de ras in fata nici unei fete. Si ele vorbesc despre alte probleme ce le preocupa pe ele: ciclul menstrual, marimea sanilor, unele se uita si la greutate.
Sfatul meu e sa vorbesti intai cu tatal tau despre problema asta si apoi si cu mama ta. Sau cu amandoi deodata. Fii deschis fata de ei, cu orice problema ai, iar ei daca vor considera ca aceasta e o problema care te macina destul de tare poate te vor duce la psiholog. La psiholog nu primesti medicamente, la psiholog vorbesti deschis despre problemele pe care le ai. Nu trebuie sa iti fie rusine ca ajungi la psiholog. Ei au pregatirea necesara sa te poata ajuta in orice situatie, si ajuta foarte mult.

| Constantin356889 a răspuns:

Frate e destul de bine și eu am 15 ani și când am chef o fac la fel că tine și o am de13 că

| Constantin356889 a răspuns:

Frate e destul de bine și eu am 15 ani și când am chef o fac la fel că tine și o am de13 cm