| Ajutoor10 a întrebat:

Am 15 ani si cam de la 12 ani ma masturbez...
La 12 ani chiar trebuie sa fac mult ca sa imi dau drumul dar acum daca fac 1 minut sau 2 deja imi dau drumu...Ce pot sa fac?
Va rog

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa te masturbezi mai rar, odata sau de 2 ori pe saptamana, iar in cativa ani, cand vei incepe viata sexuala, nu vei mai avea probleme sa te scapi pe tine atat de repede, putand avea sex normal.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ce poti sa faci? Sa incerci sa nu te mai masturbezi. Sa-ti intri intr-o relatie cu o fata. Sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sexologii recomanda masturbarea in locul relatiilor sexuala la o asemenea varsta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Recomanda si practicarea petting-ului, activitate care se poare realiza doar in doi. Nu-i asa? thinking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, dar e mai greu de realizat.

| mihai69 a răspuns:

La vârsta ta, cu cât o faci mai rar, cu atât termini mai repede atunci când o faci iar. Cel puțin primele dăți.

| Ajutoor10 explică (pentru mihai69):

Mihai poti fi mai explicit te rog?

| mihai69 a răspuns (pentru Ajutoor10):

Păi ce vrei mai explicit? Dacă faci pauze, se va aduna în tine și mai multă energie sexuală. iar în momentul când te hotărăști să scapi de ea, orgasmul va veni în câteva clipe.
Dimpotrivă, dacă o faci regulat (așa, ca în bancul de mai sus de exemplu - o dată pe săptămână) - atunci organismul tău se va obișnui cu acest ritm și nu vor mai fi acumulări, ci totul va decurge în ritmul normal. Și dacă ești deștept, o să cauți și să înveți să te controlezi, să amâni cât poți de mult finalizarea.

| Emilian65 a răspuns:

Sa te lasi de masturbare. Altfel vei suferi de ejaculare precoce.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Esti in perioada hormonala cea mai activa. Cu timpul se reglementeaza si problema ta.
Iti fac doua recomandari:
1. Nu te masturba des. De 2-3 pe saptamana este un lucru normal.
2. Fara pornografie deoarece:
a) creaza dependenta;
b) poti sa ajungi sa nu ti se mai scoale cand vrei sa faci sex cu o femeie, deoarece in fata filmului porno este mult mai usor sa-ti satisfaci dorinta de a te descarca sexual.

| Ajutoor10 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu e problema pot sa ma abțin si sa nu fac 1 luna.
Dar vreau doar sa stiu daca ma voi lasa va avea vreun efect adică dacă imi voi Da mai greu

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ajutoor10):

Nu, nu are efect daca te abtii, dimpotriva, asa cum ti-a spus si mihai69. Dar intri intr-un ritm care asigura doar descarcarea energiilor sexuale, nu creeaza disfunctionalitati.
Itik si strul se casatoresc deodata. Dupa o luna Itik il intreaba pe strul:
- cat de des faci sex?
- odata pe saptamana, tu?
- de doua ori pe noapte, ii raspunde Itic.
Peste trei luni aceiasi discutie, cu raspunsuri:
- itick odata pe noapte
- strul odata pe saptamana.
Dupa un an:
- itick de doua ori pe saptamana
- strul odata pe saptamana
Dupa 2 ani
- ambii odata pe saptamana
Dupa cinci ani
- itic de doua ori pe luna
- strul odata pe saptamana
Dupa douazeci de ani
- itic odata la doua luni
- strul odata pe saptamana.
Dupa 40 de ani
- itic sporadic si arar
- strul odata pe saptamana.

| ywar a răspuns:

Ce preocupari ai la 15 ani! Esti tare. Auzi, da pe cand la un salon de masaj erotic?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ywar):

Este normal sa aiba asemenea preocupari la varsta pubertatii, deoarece sexul face parte intriseca din viata omului. Daca nu acum, cand sa-l intereseze? Cand va zice ca isi aduce aminte ca sexul se face si cu p... (penisul)!? Dintodeauna a existat preocupari privind sexul odata du aparitia si instalarea pubertatii.

| Ajutoor10 explică:

Păi dacă o sa ma las pentru câteva luni o sa imi dau mai greu?