| Alexapm a întrebat:

Am 15 ani si sunt netaiat la penis... Adica total netaiat, pielita este intacta, nu imi pot vedea capul penisului, intelegetihappy Si ma intrebam daca ar trebuie sa fiu circumscis. Sa ma duc la doctor pentru taiere sau nu? Imi va afecta viata sexuala in viitor? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din explicatia ta ''savanta'' privind penisul ''total netaiat'' se poate trage concluzia ca este afectat de FIMOZA din moment ce glandul (capul) nu poate fi decalotat (belit) pentru ca sa iasa capul in intregime de sub pielea care o acopera, care este denumita preputiu. Citeste cu atentie urmatorul raspuns si vizioneaza cat mai atent mai ales primul film educational, fiindca in mod sigur vei intelege ce este preputiul, frenul care este rolul acestora si/sau in ce moment incep sa apara efecte probleme in procesul de decalotare a penisului. Organul sexual al baietilor cu varsta de peste 6-7 ani poate fi considerat ca fiind sanatos d.p.d.v. medical numai daca poate fi decalotat (belit) complet, lin, fin, usor si complet/in intregime si fara durere incat glandul (capul) sa iasa complet de sub pielea mobila, adica preputiu. Orice penis al carui gland (cap) nu iese complet de sub preputiu (pielea mobila) dupa implinirea varstei de 7-8 ani, se considera ca este afectata intr-o anumita masura din cele 4 grade de FIMOZA.
Acceseaza si urmareste urmatoarele filme educationale : Https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg; Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ; https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s; https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek; https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ; https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I; https://www.youtube.com/watch?v=3Va08WdOFE0
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea penisului sa fie completa, lina, fina, usoara atat instare flasca cat si in stare erecta. Din descrierea ta rezulta ca penisul tau este afectat de fimoza fiindca poate fi decalotat in stare erecta doar partiatl si probabil mai mult in stare flasca. In ce masura, adica de ce grad este fimoza in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), o poate stabili doar un medic de familie sau medicul urolog. In mai multe randuri am dat urmatorul raspuns care probabil te poate ajuta intr-o oarecare masura. Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie dar mai indicat este medicul urolog care poate aprecia gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a fi trata afectiunea. Cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. In cazul tau se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga, deschidere limitata de un inel fibros format din celule rigide si dure, lipsite de elasticitate. Trebuie sa fii consultat de medicul urolog fiindca acesta este singurul care iti poate oferi raspunsul exact si corect in cazul tau. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic!
Si daca vei gasi o fata care sa te accepte asa, e foarte posibil sa o doara cand vei incerca penetrarea, pe de o parte, iar pe de alta, daca vrea sa iti faca sex oral si nu poate culisa pielea pe penis si nu iti poate vedea si dezmierda glandul, cum ai sa te simti oare?
E adevarat, la evrei se taie cand sunt bebey, dar asta tine de parinti si cultura si religie...

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic, ca sa-i dai voie cuculetului sa crescais sa se dezvolte. ca si asa creste numai pana la 16 ani, iar tu ramai cu puta mica.
In plus, sexul exte imposibil de facut, pane nu se face operatia de fimoza, ca sa se elibereze glandul.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic.

| alina2k18 a răspuns:

NU Cu circumcizia rezolvi.

| Alexapm explică (pentru alina2k18):

Buna Alina! Care este sensul? Nu il inteleg.

| alina2k18 a răspuns (pentru Alexapm):

Trebuie sa vezi un medic urolog daca nu o poti beliwinking pardon, DECALOTAwinking

| Vreausapot a răspuns:

Si ce daca pielita nu este taiata? Aia se rupe in mod natural dupa cateva contacturi sexuale, dar in niciun caz nu trebuie sa o rupi tu ca asa iti vine.Doar daca ai fimoza trebuie sa fi circumsris.Mergi la un medic orolog si vezi ce-ti spune.Sa nu-ti fie rusine

| Alexapm explică (pentru Vreausapot):

Multumesc pentru raspuns! Dar nu planuiesc sa o rup. Vreau sa stiu daca e in regula sa o las asa, intacta pana se va rupe intr.un contact sexual?

Răspuns utilizator avertizat
| DavidProGamer a răspuns:

Am cazut la filme (sti tu de care) ca unii care era de la sala aveau exact ca tine. Nu te teme. Poti deveni star porno si cu puta acoperitawinking