| Gabriel_Gaby_1999 a întrebat:

Salut,am 16 ani si eu cu prietena mea am hotarat sa ne incepem viata sexuala dar am o intreabre, daca o fac cu prezervativ si nu-mi dau drumul in ea, sunt sanse sa ramana gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rostul prezervativului este exact acela de a putea ejacula fara teama la finalul actului sexual fara a fi nevoie sa intrerupi actiunea dar mai ales fara sa scoti penisul din vagin. Dubla protectie adica folosirea metodei de coit intrerupt cand esti deja protejat si cu prezervativ ai putea sa o folosesti doar in perioada fertila.In rest nu are nici un rost deoarece prezervativul ofera suficienta garantie. Probabilitatea instalarii unei sarcini este extrem de mica sau se poate zice chiar ca aproape nula.Succes.Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual este protejat si nu ejaculezi in ea nu are cum sa ramana gravida.

| sofisis a răspuns:

Pai da, daca folosesti si prezervativ si coitus interruptus...normal ca nu are ce sa pateasca. Doar nu or zbura spermatozoizii tai prin aer happy

| Radu284 a răspuns:

Sansele sa ramana gravida sunt minime, dar nu 0.
Prezervativul se poate rupe, iar lichidul pre-ejaculator sau cum ii zice contine foarte mici cantitati de spermatozoizi.

| Gabriel_Gaby_1999 explică (pentru Radu284):

Chiar daca nu-mi dau drumul in ea?

| Radu284 a răspuns (pentru Gabriel_Gaby_1999):

Daca ai observat, inainte sa iti dai drumul iese un lichid care are lor de lubrefiere. Sunt unele studii care indica ca nu s-ar afla sperma in el, si altele care indica ca se afla foarte putina: https://en.wikipedia.org/wiki/Pre-ejaculate

Oricum, sansele sa ramana gravida sunt foarte mici.