| Amalia1303 a întrebat:

Am 16 ani și mi-am început viața sexuală recent.Astazi am făcut-o fara prezervativ, exista riscul de a fi însărcinată dacă partenerul NU "și-a dat drumul" in vagin?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista sanse de sarcina daca:
- au existat mai multe partide consecutive de sex
- si numai daca esti in perioada fertila

"Pastila de a doua zi" este o bomba hormonala, care se recomanda 1 singura data in viata, numai in caz de accident, pentru ca efectele secundare ale pastilei sunt dezastruoase pentru corpul fragil al unei femei.

In ce priveste testul de sarcina din comert, se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala. Orice test facut inainte fiind eronat si inutil.

Sfaturile copilasului de deasupra "Byb2001" sunt inutile si eronate, asadar, demne de ignorat, fiindca nu are habar ce vorbeste.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca partenerul de sex are suficienta experienta sexuala, sau este foarte sigur ca este capabil si astfel reuseste sa-si retina perfect ejacularea incat sa nu scape nici din greseala sperma in vagin in timp ce intretine actul sexual, in acel caz/acea situatie actul sexual neprotejat poate fi intretinut chiar si in ziua in care are loc ovulatia. Este foarte bine/precis stabilit ca sarcina poate sa ia nastere numai atunci cand ovulul viabil este fecundat de un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, NU si din lichidul preejaculator.
In cazul precizat in prezenta intrebare : ''dacă partenerul NU "și a dat drumul" in vagin?'' in acea situatie este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina, indiferent in care zi a ciclului menstrual este intretinut actul sexual, ca este o zi INFERTILA sau o zi din perioada FERTILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu exista risc sa ramai gravida.

| Sofer a răspuns:

Dacă ești sigura ca nu și-a dat drumul în tine, risc e mic dar nu ramai însărcinată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este posibil.

| Bruno92 a răspuns:

Sub nici o forma

| Byb2001 a răspuns:

Mai bine iei o pastilă de a doua zi ar fi mai sigur.

| Byb2001 a răspuns (pentru Byb2001):

Dar fă si un test înainte

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Byb2001):

Acum o oră | Byb2001 a răspuns:
Mai bine iei o pastilă de a doua zi ar fi mai sigur.
Pentru a NU mai da astfel de ''sfaturi'' si/sau recomandari aiurea, fa bine si citeste urmatorul raspuns, fiindca este posibil ca in viata ta sa-ti fie de folos sa stii/sa cunosti cum se procedeaza... corect.
Atunci cand femeia NU stie PRECIS/SIGUR daca ESTE sau NU ESTE in una din cele 4-5 zile ale perioadei fertile, fiindca ORI ciclul ei menstrual NU este destul de regulat, SAU nu a urmarit modul in care i s-a desfasurat ciclul menstrual.
In astfel de situatii orice femeie responsabila si atenta cu starea sanatatii sale,
este indicat si recomandat ca INAINTE de a intretine actul sexual sa-si faca un TEST de FERTILITATE si OVULATIE, cu ajutorul caruia in functie de rezultatul obtinut care poate fi NEGATIV sau POZITIV, se DETERMINA si STABILESTE cu precizie de 97-98% daca in acel moment ESTE sau NU este intr-o zi FERTILA.
Daca rezultatul testului este NEGATIV in acel caz in mod CERT/SIGUR NU VA EXISTA in uterul ei un OVUL VIABIL si in acel caz chiar daca sperma ajunge in vagin, spermatozoizii dupa ce trec din vagin in uter, ACOLO NU VOR GASI NIMIC de fecundat si ca atare este IMPOSIBIL sa apara o sarcina neplanificata
DAR DACA :
Rezultatul testului este POZITIV in acel caz in mod CERT/SIGUR poate sa existe deja in acel moment sau VA APARE si VA EXISTA in uterul ei un OVUL VIABIL in urmatoarele 4-5 zile si in acel caz daca sperma ajunge in vagin, atunci spermatozoizii dupa ce trec din vagin in uter, ACOLO este posibil ca exact atunci sau in urmatoarele 3-4 zile VOR GASI OVULUL bun de fecundat si ca atare este foarte POSIBIL sa apara o sarcina neplanificata.
In cazul in care in urma unui ACCIDENT SEXUAL produs prin neatentie, nepricepere sau un prezervativ rupt, a ajuns involuntar/din greseala SPERMA in VAGIN si ea NU stie in mod cert/sigur daca este sau nu este fertila, NU trebuie sa intre in panica si sa foloseasca pastila contraceptiva in primele 2-3 ore, fiindca pastilele si mai ales ellaOne (pastila de a 5-a zi) este EXACT LA FEL DE EFICIENTA si daca este folosita dupa 2-3 ore sau este folosita dupa ce au trecut 4-5 zile.
Astfel ca femeia are TIMP SUFICIENT LA DISPOZITIE pentru a face testul de fertilitate si ovulatie si in functie de rezultatul obtinut stie foarte precis ce trebuie sa faca in continuare :
1.) Daca rezultatul este NEGATIV stie precis ca NU este FERTILA deci NU poate sa ramana insarcinata, chiar si daca i-ar fi ajuns in vagin intreaga cantitate de sperma existenta pe aceasta planeta
2.) In cazul in care rezultatul este POZITIV femeia stie ca este in una din zilele fertile a ciclului menstrual si drept urmare pentru a impiedica posibila formare a unei sarcini nedorite, trebuie sa foloseasca cat mai urgent o pastila de a 2-a zi : Escapelle, Postinor2 sau pastila de a 5-a zi ellaOne se foloseste in cazul in care din motive obiective/subiective femeia nu reuseste sa-si cumpere pastila de a 2-a zi in primele 1-2 zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Byb2001):

Acum o oră | Byb2001 a răspuns (pentru Byb2001):
Dar fă si un test înainte
Daca ai fi corect informata la varsta ta, trebuia sa stii ca rezultatul VALABIL si CORECT in proportie de peste 98- 99% al testului de sarcina care este efectuat acasa pe o proba de urina, se obtine NUMAI in cazul in care testul de sarcina este efectuat dupa ce au trecut MINIM 21 de zile de la data la care a fost intretinut actul sexual in urma caruia a existat posibilitatea sa ajunga sperma in vagin. NU mai indemna si pe altii sa-si teste de sarcina dupa ce au trecut doar 2-3 zile de la data sexului, fiindca ii sfatuiesti/indemni de fapt sa arunce cu totul INUTIL/FARA ROST banii direct in cosul de gunoi

| MValentin a răspuns (pentru Byb2001):

Pana ca testul sa rezulte ceva concret trebuie sa il faci dupa 2 saptamani de la actul sexual, nu dezinforma

| Byb2001 a răspuns (pentru MValentin):

Aa

| invalidename a răspuns:

Oo 16 ani, o facem?

| invalidename a răspuns:

Vreau și eu păsărica ta, e fină?