| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa incep viata sexuala dar mi-e frica de BTS. Cum sa fiu sigura ca nu iau vreo boala?

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sigura?
Facand ambii analizele la zi,folosind prezervativul fara nici o discutie,informandu-va in amanunt despre sex si sexualitate(ciclu menstrual,menstruatie,perioada fertila,calculul ei,sarcina,dezvirginare cu sau fara sangerare,metode de protectie combinate,folosirea corecta a prezervativului,metode de contraceptie de urgenta, lichid preejaculator, durata de viata a spermatozoizilor in vagin, ovulatie spontana, pericolul inceperii vietii sexuale sub varsta de 17 ani si jumatate,HPV-ce este si de ce apare,etc),ca si despre BTS, care sunt si cum se transmit, cine este purtatorul si cine ar putea fi, fara ca macar s-o stie, etc.
Ai aici un link cu aceste boli si vei vedea ca unele se transmit inclusiv prin simpla atingere cu un subiect infestat:

http://www.mariestopes.ro/serviciile-msi/boli-cu-transmitere-sexuala/

Citeste tot, informeaza-te corect si ...hotaraste.
Eu consider, insa, ca te grabesti.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să gândești, nu văd ce te grăbești așa!
Ai terminat cu școala, ai un loc de muncă, etc?
Ele trebuie să fie prioritare, nu sexul!
Prezervativul.
Pa, pa.

| dayanutza a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Nu prea cred ca ma grabesc, il iubesc

| Picasso a răspuns:

Graba strica treba, adica oopsy sta e valabul la baieti, mai mult, dar si la VOI! Ia-ti niste caciulitze, bai ca faci acum ca nu faci acum, toot trebuie sa faci, in loc sa sari pe el, tu citesti mesajul asta! Apropo, eu m analizele la zi, pot sa te ajut, vin cu fisa medicala la tine, si i-au eu caciulitze de care vrei tu, daca te incanta anunta-ma!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Folosind protectie, foarte simplu, ori te abtii sa faci sex pana la majorattongue
Trebuie sa fii atenta cu cine vrei sa faci nebunii, sa te asiguri ca baiatul nu are o lista lunga cu fete bifate, si folosirea prezervativului este necesara si sigura.
O seara bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai cum să fi 100 % sigură că nu iei BTS ( chiar dacă folosiţi prezervativul )!

Cel mai indicat ar fi să vă faceţi ( amândoi ) analizele, pentru ca să fiţi siguri că NU aveţi ( acum ) vreo boală gen BTS...
Apoi, este necesară multă "atenţie" şi fidelitate :)

Vezi alte detalii/informaţii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Citind mai mult despre sex si despre metodele de protectie si sa nu ai niciodata incredere in partenerul de sex.

| Emilian65 a răspuns:

Faceti sex protejat. Altfel riscati sa va imbolnaviti de BTS.

| Fatamuntilor a răspuns:

Una e sa vrei, alta e sa si poata!
Ce mai buna metoda? Sa nu te apuci!
Trebuie sa-ti cunosti foarte bine partererul, sa aveti incredere deplina unul in celalalt!
Prezervativul ar fi cea la mai indemana metoda, dar chiar si asa se mai intampla,, accidente''!

| AndyLavy a răspuns:

Daca ai o relatie stabila ii poti propune partenerului sa faceti niste analize epntru a te asigura ca nu are vreo boala, iar in caz ca nu, foloseste prezervativ, si informeaza-te despre astfel de boli.Si mai ales ai grija intotdeauna la partenerul tau.

| Evelinaannee a răspuns:

Buna!
Cel mai bine e sa te protejezi :*