| anonimeme a întrebat:

Salut,am 17 ani si am facut pentru prima data dragoste scum cateva zile.a fost OK, dar ieri noapte iubitul mirosea a alt parfum de femie.l-am iertat si am facut sex neprotejat si este posibil sa raman insarcinata.azi dimineata a plecat fara sa stiu unde si s-a intors iarasi cu miros de parfum de femie,ce sa fac, sa-i zic ca pot sa raman insarcinata cu el?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În privinţa acestei relaţii ar TREBUI să fi foarte CATEGORICĂ şi "să NU ierţi" astfel de aspecte - mai ales că ai fost virgină şi LUI i te-ai dăruit!

Dacă IERŢI aceste "escapade", atunci ele se vor repeta tot mai DES - şi nu cred că-ţi doreşti o astfel de relaţie!

Iar faptul că : "sa-i zic ca pot sa raman insarcinata cu el?" - asta nu cred c-o să-l intereseze prea tare - ŞTIE şi el asta, altfel NU ar fi făcut sex NEPROTEJAT cu tine!

Apoi, asta DOVEDEŞTE că ( aşa cum au zis ceilalţi ) el doar TE FOLOSEŞTE; dacă te-ar iubi cu adevărat NU ar RISCA să-ţi distrugă viaţa/viitorul cu o eventuală sarcină ( la vârsta asta )!

Apoi, TU eşti "începătoare" şi poţi fi PĂCĂLITĂ uşor - să NU mai faci sex neprotejat, că nu-i o "joacă" să faci un copil la vârsta ta!

Apoi, dacă foloseşte prezervativul, e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Totuşi, chiar în cazul ruperii prezervativului, NU trebuie să te panichezi prea tare, deoarece este lubrefiat/tratat cu o soluţie spermicidă!

De asemenea, o discuţie despre o EVENTUALĂ sarcină ( în urma acelui contact neprotejat ) NECESITĂ mai multe detalii : de cât timp ai menstruaţie şi dacă ciclul este REGULAT ( adică timp de cel puţin 6 luni să-ţi vină la acelaşi interval/număr de zile ), dacă prima dată/următoarele ( când te-a dezvirginat ) aţi făcut-o protejat, etc.

Dacă te aflai în perioada fertilă, atunci posibilitatea de a rămâne însărcinată este FOARTE mare; dacă nu, aceasta e mai scăzută - DAR NU INEXISTENTĂ!

Bine-nţeles, asta în cazul unui ciclu REGULAT; dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )!

Dacă, totuşi, presupui risc de sarcină ( în special dacă te aflai în perioada fertilă ), ATUNCI poţi face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( iar dacă rezultatul e neconcludent, atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1 test de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri ( eventual alte metode de contracepţie, etc ), nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

17 răspunsuri:
| Forevăr a răspuns:

Pai daca mirosea a perfum de femeie de ce ai mai facut-o cu el?
El are pe alta pe care cred c-o iubeste mai mult ca pe tine, pe tine doar te foloseste ...simpla distractie.

| MishikiCrisy a răspuns:

E clar ca te foloseste. Despartete de el si fa avort ca sigur esti insarginata, acum exista si posibilitati sa nu fi, dar foarte, mult prea mici.

| Joker92 a răspuns:

Incearca sa il faci gelos, si o sa primesti raspunsurile cautate

| sebysebyca a răspuns:

Eu zic ca-i fetita si o ia la poponeata! te-ai scos, ai un iubit bisexual! norocoaso!

| Brâncuşi a răspuns:

Te folosestewinking Banuiesc euthinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haide...doar ce ati inceput si deja te insala? E nasol rau...Paraseste-l inainte sa te faca sa suferi si mai rau sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca abia ieri noapte ati facut sex neprotejat nu ai de unde sa stii daca ai ramas insarcinata. Deci faptul ca ii spui "s-ar putea" nu reprezinta nimic. Asta cred ca stie si el. Cat despre parfumul altei femei... cel mai probabil se mai intalneste cu vreuna, nu cred ca foloseste el un parfum de dama. Ei bine, buna dimineata! Sau credeai cumva ca baietii se multumesc cu o singura femeie? Poate de la 35 de ani in sus sa fii sigura de acest lucru ( si nici atunci). De regula barbatii tineri si foarte tineri cauta sa experimenteze cat mai mult. Sunt niste vanatori si in niciun caz o singura femeie le va fi de ajuns. Din pacate pentru tine acest fapt este o realitate iar ceea ce ai de facut tu in continuare depinde numai de tine in exclusivitate. Fie accepti in continuare o relatie cu el in care, dintre voi 2, tu esti in pozitia celui inselat, fie pui punct relatiei. In tot cazul. inainte de a lua o decizie e bine sa si discutati. Dar daca te inseala nu merita sa iti pierzi vreme acu el. Bafta draga mea!

| Ekcstsy a răspuns:

L-ai iertat in sensul ca i-ai spus ce chestia asta si ti-a dat o explicatie plauzibila? Sau te-ai impacat tu cu ideea? Daca el nu e responsabil nu ar trebui sa mai faci nimic cu el. El trebuie sa se protejeze nu tu. El ca baiat.

| gabby269 a răspuns:

Mergi rapid si ia`ti pastila de a doua zi.Ai facut o prostie ca ai acceptat sexul neprotejat.Pastila e cam 70 de lei, si nici nu e recomandat sa o iei de mai mult de 2 ori pe AN, asa ca data viitore potoleste-te si ia-ti un prezervativ.Cat despre tip, vorbeste cu el clar si spune-i ca nu ii accepti infidelitatiile, ori se potoleste ori pleci.Cu astfel de oameni nu se merita sa iti pierzi timpu, esti femeie, nu te lasa calcata in picioare, da dovada ca ai coloana vertebrala.

| Mαdαliηα a răspuns (pentru gabby269):

Cel mai bun raspuns happy.

| JungleHell a răspuns:

thinking Neprotejat, este foarte posibil sa ramai cu el. Dar inseamna ca are mai multe. Pe tine te foloseste asa, pe post de jucarie. Nu te supara dar asta e realitatea daca el vine cu parfum de la alta.

| Elena1102 a răspuns:

Uite eu cred ca ar trebui sa ii spui ce crezi si ca miroase a alt parfum de femeie dar sa ii spui si ca sarputea sa ramai insarcinata cu el (sigur o sa ramai). FUNDA?

| best78 a răspuns:

E pacat ca ai facut sex neprotejat cu el pentru ca repercursiunile pot fi cele pe care le stim cu totii.Insa nu poti tine un barbat langa tine spunandu-i ca poate am ramas insarcinata deoarece stii..atunci cand am facut sex nu ne-am protejat.Si ce iti poate raspunde nu e problema mea..si cam asa este tu trebuind sa fii cea atenta si sa nu dai peste o sarcina nedorita.Asta cu parfumul de femeie e cam dura mai cu seama ca te-ai daruit lui de putin timp si virgina fiind ar fi trebuit sa fie topit dupa tine insa dupa cum spui nu este asa.O sa iti fie foarte greu fiind primul din viata ta dar tu singura trebuie sa iei o decizie si sa te gendesti daca il vei mai ierta sau daca merita sa il ierti.Fii sigura intai de toate de banuielile tale si daca acestea se adeveresc ....nu merita cu toate ca ai pierdut ceva ce nu stie sa pretuiasca banuiind ca ai facut-o din iubire bineinteles.

| Above a răspuns:

Eu cred ca`si da cu parfumul lui masa laughing))))

| TeoLoveStyx a răspuns:

Fa un test de sarcina si daca iese negativ da`i papucii fata se foloseste doar de ce stii sa-i oferi. Daca iese pozitiv ii spui ai sa vezi ca o sa se ingrijoreze si il tii langa tine mai mult monitorizeaza-l urmareste-l unde merge ce face.;-)
Sper ca ti-a fost de ajutor.

| GoguSteriade a răspuns (pentru TeoLoveStyx):

Testul de sarcina se face la minim doua saptamani dupa ce s-a consumat actul sexual problematic. Pana atunci, respectivul o sa mai vina mirosind a diverse parfumuri.