| David8993 a întrebat:

Salut, am 17 ani, sufar de fimoza gradul II, vreau sa intreb ce operatie trebuie facuta pentru afectiunea asta si cam cat ar costa, rog persoanele ce au avut aceeasi problema sa raspunda, daca se poate, si daca ar fi gratis operatia cu bilet de trimitere de la medic, m-am documentat dinainte, doar ca as dori sa stiu detaliile astea.

Răspuns Câştigător
| Alasingur a răspuns:

Faci o operatie de fimoza, nu stiu exact pretul ca am făcut-o la 9 ani dar pe mine tin minte ca nu mi-a dat anestezia si m-a operat pe viu, a durut tare...si va ustura cand ve urina.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca penisul iti este afectat de boala numita fimoza si aceasta a fost stabilita/catalogata de catre un medic urolog ca fiind de gradul II, atunci trebuie avut in vedere faptul ca in majoritatea cazurilorin care fimoza este de gradul I sau II, aceasta afectiune se poate indeparta/vindeca prin exercitii specifice de largire a deschiderii preputiale prin metoda Beauge, in care se foloseste un anumit tip de unguent cu ajutorul caruia se inmoaie celulele de piele rigide, lipsite de elasticitate, care exista si formeaza asa numitul inel fibros situat la capatul extrem al preputiului. Sau mai exista si o metoda eficienta de largire a deschiderii preputiului prin folosirea unor inele elastice special confectionate care se pot folosi concomitent cu metoda Beauge sau doar pur si simplu inelele precizate.
INELE ELASTICE PENTRU LARGIREA PREPUTIULUI in caz de fimoza. https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Multa sanatate!

| Alasingur a răspuns:

Iti spun doar cateva lucruri, se poate sa te opereze cu anestezie sau fara, si o sa te usture cand vei urina...pretul nu il stiu pentru ca am facut operatia la 9 ani