| dani1dani123 a întrebat:

Salut am 18 ani si am o mica nelamurire... am cautat pe internet explicati si intrebari dar nu prea mi-au fost de folos... eu si prietena mea pe data de 22.09. 2017 am facut sex, prima data am facut sex neprotejat si mi-am dat drumul afara deci nu a fost nici-o problema am facut un dus amandoi si dupa 20-30 de minute am facut iar dar cu prezervativ in timpul actului sexual mi-am dat drumul in prezervativ, in timp ce eram in ea deci prezervativul nu a ramas inauntru, acum si dori sa stiu s-au sa ma lamureasca cineva daca poate va rog frumos, daca exista sansa sa ramana insarcinata, tin sa mentionez ca ciclu ei trebuie sa vina pe 30-31.09.2017
Multumesc mult.

8 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Nu sunt sanse sa ramana insarcinata. Relax.O sa i vina menstruatia la sfarsitul lunii si nu va fi nici o problema.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este determinat stiintific si medical ca ultimele 9-10(11) zile ale ciclului menstrual sunt intotdeauna 100% NEFERTILE, dar este nevoie de a fi siguri ca data inceperii urmatoarei menstruatii este catusi de cat exacta/precisa. Calcularea/determinarea se poate efectua numai in cazul in care CICLUl menstrual are caracteristica de a fi REGULATA, adica sa nu apara niciodata o diferenta mai mare de 2 zile in +/- fata de data preconizata sau reiesita din calcul. Doar in cazul unui astfel de ciclu menstrual se poate afirma ca in urma unui sex intretinut cu 8-9 zile inainte de data calculata a viitoarei menstruatii, in mod foarte sigur devine IMPOSIBILA formarea unei sarcini chiar si in situatia in care SPERMA ajunge IN VAGIN. Insa in cazul prezentat de tine pe langa faptul ca sexul a fost intretinut in perioada ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual care sunt 100% NEFERTILE, la sfarsitul primului sex intretinut, sperma NU a fost ejaculata in vagin, astfel ca posibilitatea de a se forma o sarcina in aceste conditii se poate aprecia ca fiind cel putin teoretic IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa ramana gravida.

| Shophia18 a răspuns:

Nu ramane Insarcinata

| sofisis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ti-era dor de mine? Banuiesc, ca nu.
Ma omori cu zilele tale infertile. Ti-am mai zis si acum vreo 2 ani...nu exista zile nefertile. Exista doar zile cu fertilitate redusa. Eu am ramas intr-o zi d'aia de zici tu ca e nefertila...winking

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

Daca intr-adevar ai ramas insarcinata a fost numai din cauza ta, fiindca dintr-un anumit motiv in mod absolut sigur nu ti-ai corect data eliberarii ovului din foliculul ovarian. Pentru a-ti demonstra ca esti complet pe din afara aceste ''stiinte'' te invit sa accesezi urmatorul articol unde vei gasi si un tabel in care sunt extrem de bine explicate atat faza infertilitatii RELATIVE, cat si faza infertilitatii ABSOLUTE, perioadele in care conceptia este IMPOSIBILA, adica explicatii chiar si pe intelesul tau cat si a altor ageamii si agarici carora le lipsesc complet chiar si cele mai elementare studii sau cunostinte medicale. Pentru a ta cultura afla ca am practicat profesia de medic ginecolog peste 4 decenii. :D http://www.e-fertilitate.ro/test-de-fertilitate-easy-test.html

| sofisis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ti-am mai zis, nu cred o iota din "meseria ta". Altfel ai avea habar ca se ramane inclusiv cand esti pe stop. Stiu caz concret. Iar eu, repet, am ramas in zilele tale nefertile laughing)
Plus de asta, faptul ca ma denumesti ageamie si agarice (asta e femininul? laughing ) explica multe depre nivelul tau de educatie. Tu vorbesti strict din articole, google si auzite.
Conform site-ului asta al tau ( care apropos, nu citeaza deloc nici o sursa oficiala), in zilele antemergatoare ciclului menstrual, este imposibil sa ramai. Eu am avut contact cu 2 sau 3 zile inainte. Si am ramas. Surprizaaaaa laughing) Dar daca tu zici ca e imposibil, te rog, te invit sa ii explici lu fii'mea ca de fapt e imposibil sa existe. laughing)
Domnule doctor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Ce as mai putea explica uneia care neaga evidenta si pune la indoiala rezultatele studiilor si cercetarilor stiintifice prezentate in acel tabel. Probabil ca cei care au conceput si prezentat acel tabel sunt niste simpli IMBECILI CRETINI care nu-i asa nu se pot ridica la nivelul ''studiilor'' si ''inteligentei'' tale. NO COMMENT rolling on the floor rolling on the floor