| blacke a întrebat:

Salut, am 18 ani si am o problema cu ejacularea precoce. Nu rezist mai mult de un minut si datorita acestui fapt evit contactele sexuale. Inainte de avea un contact ejaculez inaintea penetrarii. Am problema asta de 2 ani si vreau sa scap de ea. M-am gandit sa merg la medic dar nu stiu la care. Va rog daca aveti vreun remediu pentru asta.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Să eviți contactele sexuale până la căsătorie. Cu o persoană care te iubește și te acceptă necondiționat, te relaxezi și învățați împreună jocul, nu mai e presiunea sau perfoemezi acum sau la gară, nici mustrări de conștiință după.

| Violleta2022 a răspuns:

Un UROLOG te-ar putea ajuta in acest sens.
Dar daca obisnuiesti sa te masturbezi zilnic sau sa te uiti la porn, astea ar putea fi cauza ejacularii precoce.

| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca ejaculezi foarte rapede NU reprezinta o problema de natura MEDICALA si din acest motiv medicul urolog NU te poate ajuta. In cazul tau aceasta ''problema'' apare din cauza faptului ca deocamdata esti un tanar adolescent si in organismul tau activitatea hormonala este foarte intensa si din acest motiv in cazul tau NU este vorba de ejacularea precoce fiziologica adica cea provocata de o anumita afectiune (boala) sau o disfunctie. Ejacularea rapida poate fi apreciata ca fiind ''normala'' fiindca cel mai des si/sau de regula se produce dupa aparitia starii de excitatie intensa, sau a starii de surescitare, indiferent care ar fi natura sa. Ejacularea rapida cea care se manifesta si in cazul tau, se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), sau a abstinentei prelungita in cazul tinerilor adolescenti, care inca nu si-au inceput viata sexuala si bineinteles fiindca le lipseste... experienta sexuala. Se considera ca tinerii scapa de aceasta ''problema'', NUMAI dupa ce trece o anumita perioada timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale. Si de asemenea doar in urma intretinerii de contacte sexuale cat mai constante, cat mai numeroase si mai ales atunci cand acestea sunt intretinute pe cat este posibil cu una si mereu aceeasi partenera de sex.
Doar in aceste conditii se poate spera sa se obtina experienta sexuala necesara, incat tanerii sa devina capabili sa reuseasca sa-si coordoneze, controleze si retina ejacularea spermei atat timp cat doreste si este necesar. Numai daca se procedeaza in acest mod, se poate spera ca in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare sa se stabilizeze si sa devina normala. In prezent nu exista pe piata/in comert niciun medicament sau vreun preparat pentru tratarea acestei afectiuni, care in conformitate cu studiile efectuate de cercetatori se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica sau folosirea medicamentelor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca numai simpla prezenta si existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Lasa masturbarea si uitatul la filme porno si totul va fi ok.

| Swae a răspuns:

Buna.
Se rezolva. Mergi la urolog.

| Nicusor006 a răspuns:

Si eu ma confrunt cu asta, mergi la un urolog...
Asa am rezolvat si eu...

| blacke explică (pentru Nicusor006):

Te confrunti sau te ai confruntat?