| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 18 ani si pe data de 4 iunie am avut primul contact sexual (protejat), la data de 8 iunie mi-a venit ciclul mestrual care a durat 6 zile (ca de obicei), dupa o luna mi-a venit din nou menstruatia dar a durat doar 3 zile, pot sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Da, pot exista niste sangerari asemanatoare menstruatiei la femeile gravide, dar la tine sunt doua aspecte importante care fac sarcina improbabila:
1. Ai facut sex protejat.
2. la cateva zile dupa contactul sexual ai avut menstruatie normala, apoi inca una dupa o luna, deci cam atunci cand era normal sa fie.

Inceperea vietii sexuale poate cauza unele perturbari menstruale, intarzieri, ciclu neregulat, sau perioada de ciclu mai scurta/mai lunga decat de obicei.
O sa revina totul la normal in general in cateva luni.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Cel mai probabil, după începerea vieţii sexuale, s-a scurtat durata menstrei...
După deflorare se poate schimba durata CM, durata menstrei, durata & manifestarea simptomelor pre/menstruale, etc.

Toate cele bune.

| Holiday a răspuns:

Nu.

| medlygrey a răspuns (pentru Holiday):

Pur si simplu am auzit ca unile gravide au niste singerari asemanatoare cu menstruatia, sper ca ai dreptate happy

| Holiday a răspuns (pentru medlygrey):

Da, pot exista niste sangerari asemanatoare menstruatiei la femeile gravide, dar la tine sunt doua aspecte importante care fac sarcina improbabila:
1. Ai facut sex protejat.
2. la cateva zile dupa contactul sexual ai avut menstruatie normala, apoi inca una dupa o luna, deci cam atunci cand era normal sa fie.

Inceperea vietii sexuale poate cauza unele perturbari menstruale, intarzieri, ciclu neregulat, sau perioada de ciclu mai scurta/mai lunga decat de obicei.
O sa revina totul la normal in general in cateva luni.

| Danysan a răspuns:

Primul contact sexual produce schimbari majore in orgsnismul fetelor iar ciclu fie se regleaza fie isi schimba modul normal de aparitie.Conform unor studii Dupa Primul Contact sexual rata unui ciclu intarziat sau netegulat cteste cu 75% lucru deloc ingrijorator spun specialistii daca contactul a fost protejat.Te sfatuiesc sa faci o vizita la Ginecolog pentru o investigatie de rutina lucru obligatoriu la inceperea vietii sexuale.O zi. Buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu..sigur nu esti insarcinata!

| Blamely a răspuns:

Nu, nu ești însărcinată.

| BornToBeLoved a răspuns:

Nu esti draga, ai grija pe
Viitor! Bafta;*

| Universe1445 a răspuns:

Nu,stai calmă.
Și eu am așa ceva.
Cîteodată poate să dureze doar 2 zile și după asta iar să se înceapă.
Așa e perioada de maturizare happy