| Mickey67 a întrebat:

Salut, am 19 ani. Cu 2 zile in urma am avut prima relatie sexuala. Am avut dureri mari, sange a curs foarte foarte putin. In acea seara am mai incercat de 6 ori, dar oricum durerile erau insuportabile. Deci nu am mai inteles daca s-a rupt himenul. Cum as putea depista daca s-a rupt himenul? Si in caz ca nu s-a rupt, ce as trebui facem cu partenerul pentru a o duce in capat cu aceasta? Ce simptome ar fi trebuit sa am atunci cand se rupe definitiv?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta s-a rupt himenul. De obicei, sangerarea este mica, 1-2 picaturi cat un bob de orez, chiar daca exista femei acre sangereaza mai mult. E important ca dupa contactul sexual de deflorare sa nu mai incerci nimic 5-6 zile, pentru a se vindeca si a nu avea dureri pe viitor. De ce ati maiincercat voi de 6 ori in aceeasi zi, ramane un mister (daca nu sunteti un cuplu de tip sado-masochist).
Nu exista simptome deosebite la ruperea himenului: o mica sangerare si o durere variabila (de obicei minora, daca femeia este excitata si barbatul nu e brutal)

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea insuportabila din timpul incercrilor repetate de a-ti penetra vaginul, NU au fost provocata de existent unui himen gros sau mult prea rigid si din cauza faptului ca muschii din constitiutia vaginului nu a fost suficient de bine masati si nu au devenit suficient de relaxati in urma unui preludiu suficient de lung si corespunzator efectuat. Din acest motiv canalul vaginal a ramas in continuare foarte stramt si probabil si insufficient lubrifiat astfel ca muschii ramasi in continuare foarte incordati si extrem de rigizi nu au permis muschilor sa se intinda si asfel sa se largeasca vaginul incat sa devina posibila patrunderea penisului. Fiindca s-a produs o anumita sangerare rezulta ca in mod sigur himenul a fost deteriorat si probabil rupt intr-o oarecare masura, insa durerea NU a provenit din cauza faptului ca himenul a opus rezistenta, ci din cauza faptului ca muschii vaginali nu au fost suficient de bine pregatiti si s-au mentinut rigizi. Chiar si daca s-ar rupe de mai multe ori himenul in cazul in care muschiii vaginului nu vor fi pregatiti printrun preludiu si o degetica efectuata in mod corect si suficient de mult timp incat sa se instaleze o relaxare cat mai evidenta, penetrarea vaginului va fi la fel de dureroasa dar si la fel de ''imposibila'' si in cazul urmatoarelor incercari. In concluzie ceea ce aveti de facut se reduce la efectuarea unui preludiu ''meserias'' si o degetica suficient de lunga pana ce vaginul se umezeste si relaxeaza sufficient si doar pe urma sa se incerce o penetrare daca se poate cat mai tandra si blanda in acelasi timp. Multa sanatate!

| Mickey67 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de raspuns?

| Freya1 a răspuns:

Decat durerea si posibila sangerare.
Nu cred ca mai esti virgina dar daca vrei sa stii sigur daca s-a rupt himenul mergi la un medic ginecolog pentru un consult.E normal sa mai ai dureri inca atunci cand ai contact dar incearca sa lubrifiezi mai mult

| Emilian65 a răspuns:

Faptul ca ai avut sângerări în urma primului act sexual, înseamnă că s-a rupt himenul și nu mai ești virgina.

| xDariuss a răspuns:

In loc să te focusezi pe simptome, v-aș sugera ca data viitoare înainte să faceți sex să vă relaxați mai mult. (în special tu)

durerile vaginale apar în urma unor blocaje mental-emoționale. ruperea himenului nu este nicidecum atât de dureroasă. Nu forțați lucrurile și lăsați sexul să vină drept consecință a ceea ce simțiți, nu-l faceți un scop în sine.
Sexul este doar o formă mai înaltă de-a vă cunoaște, nicidecum un simplu furnizor de plăcere. Uite ce se întâmplă când este tratat astfel.

succes data viitoare.
(ps: oralul ajută mult)