| UsersBoss a întrebat:

Am 19 ani iar fata pe care o plac are 20 de ani si jumatate. Problema este ca eu sunt ortodox ia ea e penticostala. Nu o cunosc foarte bine asa ca vreau sa ma consult cu voi. La fel a fost si in cazul parintilor mei, doar ca ei nu au facut cununia religioasa iar eu am fost lasat sa aleg ce religie sa am. Datorita parintilor tatalui meu, am ales religia ortodoxa. La ai mei a fost mai simplu, mama a fost o fire mai libera, nefiind foarte constransa de principiile religiei, asa ca dupa ce l-a cunoscut pe tata, au mai asteptat vreo 2 ani pana la casatorie si nici nu a ramas virgina pana in noaptea nuntii. Ideea e ca eu nu stiu cat de "bisericoasa" este fata asta. Partea cu lipsa cerceilor nu ma deranjeaza deloc dar daca are niste parinti care sunt pe modelul vechi si care vor nunta imediat. Eu as vrea o relatie serioasa cu ea iar nunta sa vina dupa perioada studentiei. Cu nunta cred ca o putem rezolva daca aducem cate un reprezentant de la ambele biserici la ceremonie dar cu copii cum facem? Doar sa le explicam despre Dumnezeu si sa ii lasam sa aleaga la maturitate? De exemplu, sora mamei impreuna cu familia ei, sunt penticostali care merg la biserica dar sunt pe principiul ala ca nu au voie deloc alcool. Mama si tatal ei nu au avut aceasta constrangere. De unde pot eu sa ghicesc, ce fel de parinti are? Mi sa pare ciudat sa vorbesc cu ai mei despre treaba asta asa ca va intreb pe voi. La ce ma pot astepta daca avansam intr-o relatie? Ce principii are despre viata intima (sex, sex oral)? Ma gandesc, ca daca avansam si aflam ca nu suntem compatibili din acest punct de vedere, vom suferi mai mult atunci. De ce trebuie sa existe atat de multe religii, nu imi pot da seama.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca tu creezi probleme acolo unde nu sunt! Tu nici macar nu o cunosti pe fata si nu ai habar daca ea te place si deja te gandesti la planuri de nunta si viitor cu ea?
Nu crezi ca ar fi cazul sa aflii intai, daca fata aia te place?
Ia-o usor, ca s-ar putea sa ai surprize la care nici nu te astepti!

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Adeptii acestor secte sunt niste oameni inchisi de tot la minte.
Nu isi permit alcool, dans sau sex in afara casatoriei. Sex oral si alte chestii de genul nici nu cred ca e cazul.
Au o mare tendinta de homofobie si discriminare pe baza de orice.

Am cunoscut ceva oameni, colegi de facultate din secte de genul. Erau de neclintit in ideile lor indoctrinate.

| mihai69 a răspuns:

Vorbește cu fata; părinții nu prea intră în ecuația asta, că doar nu cu ei te-nsori.

| sofisis a răspuns:

Mie mi se pare ca te-ai dus muuuuult prea mult in fata. Esti tu 100% convins ca te vei insura cu ea?
Si mai mult decat atat...de ce nu incerci sa aflii toate astea de la ea?
Iar daca e habotnica....sexul de orice natura e inexistent inainte de casnicie. Dupa...e posibil sa nu vrea sa faca sex oral etc. Mai sunt si d'astea, dar nu tine de religie. In general tine de principiile personale.
Oricum, mai bine ca ea nu te poate lamuri nimeni.

| UsersBoss explică (pentru sofisis):

M-am dus mult prea în față pentru că nu mai sunt la vârsta la care să îmi fac o prietenă doar din orgoliu. Treaba asta o făceam până în clasă a 8-a. Totuși, merși pentru sfat.

| sofisis a răspuns (pentru UsersBoss):

laughing) Daca nu ai peste 20 de ani, inca esti la varsta la care copilaresti. Mai mult decat atat, chiar daca iti doresti la nivel declaratic ceva serios cu fata asta, nu ai de unde stii daca ea vrea ceva, daca va potriviti etc.
Relatia, daca ai ei sunt stricti, nu cred ca se va intinde pe atatia ani, cum vrei tu. De obicei la ei se incepe relatia cu logodna si casatorie. Nu stau ca noi cativa ani impreuna etc.
Oricum, incearca sa aflii de la ea mai multe. Si...eu te-as sfatui sa vorbesti si cu parintii tai. Poate stiu ceva de parintii ei

| SG1995 a răspuns:

Penticostali nu au o problema cu oralul sau analul, dar tin musai virginatatea pana la casatorie.

| mentholinks a răspuns:

Asta era de fapt marea problema. Tu vrei sa-i dai la botic si ti-e frică sa nu fie ea de acord.))))

| Ara997 a răspuns:

Copile uite cum sta treaba :
1, nu exista cale demijloc in combinatia penticostal-ortodox. trebuie ca unul din voi sa se dea dupa celalalt
2, nu se exista relatii sexuale inainte de casatorie la penticostali (nu la aia cu numele) -e curvie e pacat deci niet!
3. niciun preot nici ortodox nici pastor nu va cununa daca nu va botezati in religia pe care stabiliti s-o urmati.
4. nu muzica nu dans nu alcool, nu varietati pe teme sexuale, destul de greu se accepta metodele contraceptive -singura admisa (dupa casatorie, evident) este cea a calendarului.
tu provii dintr-o fam. "mixta " cu vederi mai liberale te sfatuiesc sa discuti direct cu ea si te vei lamurii.
vei avea de ales intre calea "lumii" cum spun ei, sau calea lui Dumnezeu.
ce te pot asigura este ca daca decizi sa ti-o faci sotie, va fi o alegere minunata numai in masura in care vei intelege "regulile " lor de viata care sunt f diferite de a ortodocsilor.
p.s. nu exista a avansa intr-o relatie. adica totul se opreste la tinut de mana cel mult mangaieri. ei se casatoresc in orb sa zic asa, sunt stabili in casnicie nu exista divortzuri, au multi copii, culmea toti ies sanatosi n-ai sa vezi malformati sau retardati, nu fac avort, cam asta e

| kandaraki a răspuns:

Mai bine ti-ai gasi pe cineva de rangul tau, ma refer la religie, sa nu ai probleme!

| venividivici2017 a răspuns:

Am stat 3 luni cu astfel de oameni.Niste tampiti care tot timpul imi vorbeau de Dumnezeu si incercau sa ma convinga sa fiu unul de-al lor. Fetele umbla cu batic in cap,fusta trecuta de genunchi...tu faci sex oral cu una ca asta?! Eu cred ca nici epilata la pasarica nu este,da sa mai faci oral crying( Cat despre ei,ca oameni cinstiti, te inseli din nou, nu pot exemplifica cat de "mafioti" sunt.Dar cine ii vede, poate ii crede; cine sta cu ei, stie ce le poate capul! Mai bine ti-ai cauta una "normala" ...impropriu spus daca mai gasesti si asa happy

| UsersBoss explică:

Nu-i genul de fata care sa umble cu batic pe strada sau sa poarte doar fuste lungi. Am vazut-o de vreo doua ori si cu o pereche de blugi rupti cum e azi "la moda". Poate nu o fi chiar asa incuiata.

| rijkaard a răspuns (pentru UsersBoss):

E bun atunci ca 90 la suta din ele umbla cu mulaturi pe piciooare si funduletele scoase in evidenta eu am intalnit ortodoxe la manastiri ce frecventeaza care sunt cuminti penticostalele astea tinere sunt cele mai mari tarfe

| rijkaard a răspuns:

Ai mare grija si fugi cat de repede poti de religia aia ca e un cult si o sa regreti toata viata ta apoi unu la mana ca te obliga sa te botezi la varsta ce o aia acum te imbraca in haine albe apoi nu concepe sex oral sau anal ca ei zic ca sunt perversiuni sexuale apoi o sa ai viata un calvar alaturi de parintii acelei fete are mare dreptate tatal tau mai bine ascultati parintii ca sunt parintii tai dragfostye mai gasesti si fete dragute ca e plina lumea de ele faci ce vrei eu doar ti-am dat un sfat am facu parte zece ani din cultul penticostal pana mi-am dat seama ce fac

| SG1995 a răspuns (pentru rijkaard):

Nici ortodocsi nu au voie oral sau anal.

| rijkaard a răspuns (pentru SG1995):

Asta zici tu dar in realitate e cu totul si cu totul altceva e cum ai zice ca hotul nu are voie sa fure

| SG1995 a răspuns (pentru rijkaard):

Bai eu vin dintre pocaiti, dar sunt ortodox, aveau ce aveau cu lipsa virginitati, dar nu s-au plans de alte aspecte ale sexualitati. Acum depinde cat de traditionalista e secta, ca si ortodocsi fanatici sunt la fel.