| olaoer a întrebat:

Am 20 de ani și am o problemă care mă apasă de ceva timp, insă căreia nu i-am acordat importanță.
Penisul meu are o lungime de 16-17 cm in erecție, dar nu imi pot îndepărta prepuțul cu lejeritate, iar atunci când se întâmplă asta(in timpul actului sexual sau al masturbării), simt un discomfort la atingere. Reamintesc faptul că procesul se poate executa dar cu un efort puțin forțat. Capul penisului este destul de mare și depașește grosimea penisului. Este acesta un motiv pentru care penisul meu sa fie curbat in sus?
Care ar fi problema și cum pot face ca acest discomfort să dispara? Mi-as dori sa primesc un raspuns avizat.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau in mod sigur exista o anumita forma de fimoza, care poate fi de gradul 1 spre 2 (din cele 4 grade de clasificare) si din acest motiv penisul iti este afectat doar intr-o foarte mica masura. Orice penis perfect sanatos d.p.d.v. fiziologic se decaloteaza complet/total, foarte usor, fara probleme si fara sa apara senzatia de durere. Forma si aspectul general al penisului adica acea curbura de care amintesti, NU are nicio legatura cu fimoza care are un efect de impiedicare a decalotat usoare si completye atunci cand penisul intra in erectie maxima. Pentru a putea fi intretine acte sexuale confortabile, orice urma de fimoza trebuie sa fie eliminata inainte de a ajunge in situatia de a fi inceputa viata sexuala. Eliminarea afectiunii de fimoza se face printrun tratament special (tehnica Beauge, in astfel de cazuri usoare) sau printr-o simpla sectionare a inelului fibros realizata printr-o interventie chirurgicala minora (o simpla ciupitura). Fimoza NU poate fi eliminata/rezolvata prin acte sexuale si nici nu este recomandata. Din acest motiv de regula devine necesara consultatia efectuta de catre un medic urolog care poate stabili modul prin care poate fi rezolvata situatia ta. Acceseaza si citeste : https://:///...-fac-simt/
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Tipologiile anatomo-morfologice sunt foarte variate, iar faptul ca glandul e mai gros decat penisul nu constituie un motiv.
Curbatul in sus e normal, ca si in jos, sau orizontal, sau in stanga sau in dreapta!
Si la sexul frumos, unele au clitorisul foarte mic, altele mijlociu, altele mare. sau labiile, la fel.
Cel mai bine e sa mergi la medic, si cat mai repede, ca sa te poti bucura de sex - si ele la fel - cat mai repede!
Daca ai asa o dotare pozitiva, mai rara, nu sfida destinul!
Fi sigur ca sunt multe care abia asteapta sa te simta ca lumea si sa te savureze la maxim!

| Yunkay a răspuns:

Daca vrei un raspuns avizat atunci ar fi bine sa consulti un doctor, poti primii aici sute de raspunsuri, dar toate diferite. Mai bine mergi si consulti un doctor decat sa patesti altceva.