| anonim_4396 a întrebat:

Am 21 ani si acum 4 ani, m-am lovit la testicule; mai exact cel stâng. S-a intamplat când o tipă s-a pus peste ele si am simtit o presiune mare; 2 zile n-am putut sa merg. La spital mi-au dat niste pastile, antiinflamatoare pe motiv ca e doar o inflamație. Chestia e că din cand in când in când simt o durere constanta acolo, care pleaca pe picior in jos. Si parcă sunt niște vene incurcate ca un ghemotoc si foarte groase; la cel drept nu-i asa. Durerea e suportabila dar chestia e că nici erectia nu mai e ca inainte. Și nu ma doare mereu, doar când ma excit sau ma lovesc acolo si in ultimul timp a aparut din senin. Cred ca ultima data m-a tinut 2 saptamani si durere la testicul, dar si la picior. Ce ar putea fi? Din câte am inteles este varicocel. Chestia asta poate afecta erectia?
Oricum, cand intru in concediu o sa ma duc la un control. Cum se procedeaza? Trebuie sa iau trimitere de la medicul de familie? Sau măcar o recomandare la o clinica prin Craiova?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Singura persoana care te poate ajuta cu adevarat este medicul urolog. Nimeni altul. Medicul de familie iti poate da o scrisoare medicala adresata catre sectia de urologie a spitalului judetean Craiova spre a fi programat la o data ulterioara si a beneficia de consultatia gratuita. Consultatia efectuata in cabinete private/ particulare fiindca sunt cu plata, nu necesita trimitere medicala. Sanatate!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

I ei trimitere de la medicul de familie si mergi cu trimiterea la urologie acolo medicul va examina testiculele, iar fata aceea care ti a facut asta trebuie sa plăteasca spitalizare daca va fi cazul sau tratamentul, ca ea a produs toata situatia.

| Donsavas a răspuns:

Scrie mi in privat pentru recomandare. Sunt Din Craiova

| Donsavas a răspuns:

Da,iti trebuie si trimitere la endocrine de la med de fam

Răspuns utilizator avertizat
| Musca88 a răspuns:

Ai varicocel, sunt niste vene ingrosate, eu unu am avut la stang si acum am si la drept. S-a rezolvat cu operatie, si inca le am cam sensibile la durere, o minge la oua, lovituri etc... Am auzit ca afecteaza fertilitatea dar daca nu ai fertilitate scazuta mi se pare ca nu te afecteaza prea tare.

| Devil21 a răspuns:

Da,iti iei trimitere de la medicul de familie si te duci la urologie.
Multa sănătate!