| Markusfrtt a întrebat:

Am aproape 17 ani si nu am avut o prietena si asta din cauza ca sunt timid, chiar foarte timid. Daca se intampla sa vorbesc cu o fata care imi place ma blochez sau sa ma bag in seama cu ea, ma gandesc intruna, daca nu ma place si ma fac de ras, numai la asta ma gandesc etc. Cu persoanele care le cunosc nu am problema asta. Din contra cu amicele de exemplu, nu am nici o problema, din contra, ba chiar glumesc cu ele, mereu le fac sa rada, eu find glumet de felul meu. Dar daca vorbesc cu o fata care nu o cunosc sunt foarte timid si nu stiu cum sa scap de aceasta timiditate. Ce sfaturi imi dati? Chiar am mare nevoie de ajutor, chiar vreau sa scap de timiditate. Deci?

7 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

E o simpla fata, nu te va manca. Trebuie sa te gandesti de dinainte, cam cum ar decurge conversatia cu o fata si sa lasi deoparte timiditatea. N-are ce sa-ti faca tipa respecitva...laughing Doar sa te refuze. Si daca te refuza, ce? Mai sunt sute de fete care vor fi interesate de tine. Stai linistit si fa-ti curaj. Fetelor le plac baietii care au incredere in ei.

| neutrino a răspuns:

Renunta la a fi glumet si asa vei scapa si de timiditate.

| Markusfrtt explică (pentru neutrino):

Adica? Care e legatura intre cele doua? Mie imi place sa fac oameni sa rada happy, deci nu red ca potwinking

| Crisu a răspuns (pentru neutrino):

Nu stiam ca baietii glumeti sunt timizi. Inseamna ca aia sobri, care stau incruntati si eventual, se uita si urat, sunt foarte curajosi... ar sari direct pe fata si-ar manca-o.

| Crisu a răspuns (pentru Crisu):

Am dreptate? laughing

| Oana92 a răspuns:

Cand vorbesti cu o fata incearca sa iti aduci aminte de un moment cand fetele se simteau bine in jurul tau (chiar si prietenele tale- cand glumesti cu ele) si incearca sa retraiesti emotia respectiva. O sa te ajutewinking

Si nu te mai gandi la ce o sa zica sau o sa creada fata respectiva, concentreaza-te pe ce vorbesti efectiv cu ele happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi in public si recita poezii, citeste ceva orice cu vice tare ca si cum ai povesti cuiva. Daca nu poti face asta singur ia cu tine si cativa prieteni si cititibpein rotatie. E amuzant si constructiv. Succes.