| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca masturbarea excesiva poate influenta durata actului sexual. Ce inseamna o "masturbare excesiva" si ce inseamna o masturbare normala? La prioade ma refer..gen.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca NU exista un anumit TIPAR care sa fie universal valabil in privinta numarului de masturbari care pot fi practicate in decurs de o zi pentru a NU fi ''daunatoare'' organismului, reiese ca nimeni nu poate sa faca o clasificare obiectiva si corecta in aceasta privinta. Fiindca parerile exprimate de obicei sunt lipsite de obiectivitate si/sau o baza stiintifica certa, de regula/obicei se ajunge in situatia in care fiecare isi da cu parerea dar cu totul subiectiv. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Conform Manualului Merck, „Ea este considerată anormală doar când oprește comportamentul vizând partenerul, este făcută în public sau este suficient de compulsivă pentru a produce deranj."

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Masturbarea e benefica organismului, daca nu e efectuata foarte des. Sa zicem spre exemplu de 2-3 ori pe zi.

| sadrian46 a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

De 2-3 ori pe zi e foarte des.
Depleție de zinc.

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru sadrian46):

Stiu.
Exemplul meu era pentru masturbarea efectuata prea des.

| doctorandus a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Pierderea excesiva de zinc este o brasoava a unui escroc medical, David Horrobin.

| Gofigi a răspuns:

Nu afectează cu nimic vorbesc uni ASE dar cei care fac sex in fiecare zi poate și de 2 ori pe zi ce se întâmplă cu ei