| Tm0208 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat de 2 ori, iar frenul (ață) nu s-a rupt. Problema este ca simt un disconfort pe capul penisului atunci când se atinge de ceva și din aceasta cauza penetrarea este foarte dificila și inconfortabila pentru mine, de oral nu mai zic. Menționez ca pot decalota penisul atât cât îmi permite ata, adică pana la gland (inel), deci tot capul. Întrebarea mea este, are ața legătură cu sensibilitatea capului? După ce se va rupe, va dispărea aceasta sensibilitate sau am eu o problema? Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Atat aia nu o sa se rupa si nici nu trebuie. Disonfortul care il simti e posibil sa fie din cauza intinderii frenului din timpul primului contact sexual.

Asteapta cateva zile si vezi daca se amelioreaza daca te doare mai mult de 3 zile si nu pare ca trece putin trebuie sa vizitezi un medic.

| Tm0208 explică (pentru RoCkKiD):

Am avut de când ma știu acea sensibilitate, nu pot sa ating capul cu mana din cauza acestui disconfort.

| corbulalbrosu a răspuns:

Frenul penian daca are lungimea NORMALA, in acel caz nici NU se rupe si nici NU provoaca o senzatie de disconfort sau de durere in timpul actului sexual. Insa poate exista situatia in care din nastere frenul este mai scurt si in acel caz penisul sufera de afectiune denumita ''frenulum breve'' si din acel motiv in timpul penetrarii din cauza decalotarii totale, preputiul exercita asupra frenului o actiune de intindere exagerata si drept urmare apare durerea care este cu atat mai intensa cu cat frenul este... mai scurt. In astfel de situatii este indicat sa fii consultat de medicul urolog si acesta sa stabileasca gravitatea situatiei si sa propuna modalitatea prin care se poate rezolva problema in fiecare caz.
Este posibil ca afectiunea daca intr-adevar este cea presupusa sa se poata rezolva printr-o simpla operatie de frenoplastie.
FRENOTOMIA sau FRENOPLASTIA este o intervenție chirurgicală urologică, simplă și eficientă, de modificare a frenului organului sexual masculin, care este mult prea scurt, si acesta limitează intervalul de mișcare dintre țesuturile interconectate.
1.) Când este necesară o frenoplastie?
Procedura este minim invazivă si se recomandă sa fie efectuata atunci când ​frenul este prea scurt și nu permite retragerea necesara si normală a prepuțului. Afectiunea frenulum tare sau rigid, ori prea scurt (frenulum breve) poate provoca disconfort și durere în timpul erecției și al actului sexual propriu-zis, inclusiv sângerare la nivelul penisului, din cauza deteriorarii țesutului conjunctiv. Practic prin intervenția de frenotomie se eliberează in intregime pliul de piele din partea dorsală a penisului.
2.) Cum se realizează frenoplastia?
Operatia chirurgicala se efectueaza sub efectul anesteziei locale si prepuțiul se eliberează printr-o simplă incizie cu laser, în cabinetele și clinicile de urologie care folosesc tehnici chirurgicale moderne și cu un risc invaziv scăzut. Se excizează creasta frenului, ceea ce va permite astfel retragerea completă.
Acest lucru păstrează intact penisul, dar în același timp se menține curată zona acestuia subcutanată.
3.) Frenotomia este o procedură dureroasă?
Frenotomia cu laser este ori deloc sau foarte puțin dureroasă in comparatie cu cea clasică și durează, în medie, 20 de minute.
Anestezia locală presupune o injecție cu anestezic în jurul penisului. Pacientul este complet treaz, nu simte durerea, deși în cazul unor pacienti mai sensibili la durere, poate să apară un ușor disconfort.
De asemenea, cei mai mulți dintre bărbați nu necesită calmante contra durerii, post operator.
La această procedură cu laser nu se folosesc fire de sutură, iar rezultatele estetice sunt superioare intervenției clasice, prin vaporizarea restului de țesut care după incizia clasică, rămâne inestetic. "" Fragmentul este extras din articolul :
https://syromed.ro/......unctional/
Este posibil ca frenul penian sa nu fie rupt in intregime si din acest motiv mai provoaca ''inclinarea capului'' in cazul in care decalotarea este dusa pana la capat. Ca o concluzie finala ar fi cazul sa fii consultat de un medic urolog care iti va explica ce este necesar de facut. Multa sanatate!

| GouDidodino a răspuns:

Nu incerca sa rupi ata ca e nasol