| Luna29372 a întrebat:

Salut, am avut primul meu contact sexual neprotejat în perioada fertila, am luat pastila de a doua zi, dupa 7 zile am avut o scurgere precum menstruatia, adica era exact ca menstruatia si m-a tinut 5 zile iar dupa mă durea burta timp de cateva zile dar dupa nu m-a mai durut deloc. Acum au trecut 34 zile de la acea scurgere si încă nu mi-a venit menstruatia, vreau sa mentionez ca mi s-au umflat sâinii, ce se întâmpla, sunt însarcinata?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi isi face efectul cand este luata in primele 24 de oer.
Pastila luata dupa 7 zile NU mai are nici un efect!
Find sex neprotejat in perioada fertila, ai toate sansele sa fiind deja insarcinata si da, cred ca esti insarcinata!
Fa un test de sarcina, sa te convingi!

| GouDidodino a răspuns (pentru Violleta2022):

"De a doua zi, după 7 zile mi-a apărut o scurgere" cred a asta a vrut să spună, undeva acolo lipsea sfânta virgula. Nu te ambala ioneasco, nu intereseaza pe nimeni ce crezi tu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce a fost folosita pastila contraceptiva de a 2-a zi si dupa ce s-a podus/a avut loc si acea sangerare atat de lunga de 5 zile, se poate aprecia si considera ca fiind atat teoretic cat si practic aproape in totalitate imposibil sa mai poata exista o sarcina instalata in uter. Practic absolut nimeni nu este in stare si nici NU poate sa stie si nici macar sa presupuna care este in acest moment situatia reala in interiorul organismului tau. Deoarece pana in acest moment au trecut deja 34 de zile, adica mult peste cele minim 21 de zile care sunt necesare pentru a se putea efectua in conditii optime testul de sarcina, acum esti in situatia in care poti sa mergi sa ti se faca testul de sarcina beta-hCG pe baza unei probe de sange intr-un laborator de analize medicale, sau ca tu sa-ti faci testul de sarcina acasa pe baza urinei.
Doar efectuarea testului de sarcina in acest moment reprezinta singura metoda stiintifica cu ajutorul caruia poate fi depistata si determinata atat existenta cat si lipsa hormonului de sarcina hCG in sangele sau urina unei femei. Testul de sarcina se face chiar si daca probabilitatea de a exista o sarcina este extrem de mica spre imposibila. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Fa un test de sarcina, sau consulta un medic ginecolog.

| Andreeush a răspuns:

Fă un test de sarcină.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Buna! Decat sa asculti păreri aici care sunt împărțite, mai bine fă un test de sarcina la 21 de zile de la ultimul contact sexual, dimineata, cu prima urina.

| Adriaw48 a răspuns:

După 7 zile pastila nu isi mai face efectul.
Am pățit și eu cu prietena mea mi s-a rupt prezervativul si cand mi-am dat drumul si am.scoso de la ea din vagin am. observat ca acesta s-a rupt si următoarea zi am mers la farmacie si am.luat pastila si dupa i-a venit ciclul normal fără probleme...pastila a luat-o după 10 ore nu după 7 zile ca tine. Dacă ai aceste simptome.100% esti însărcinată