| Richard11 a întrebat:

Salut am cautat pe net informatii despre masturbare si am gastit pe unele siteu-ri scris ca e sanatos si aduce multe beneficii si pe alte siteori spune ca e foarte daunator, in acest fel cum pot sa imi dau seama care e adevarul

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este ceva sanatos, dar daca o faci non stop da e o problema dai in dependenta, masturbarea nu poate acoperi o relatie de iubire, ca in orice totul cu limita

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca majoritatea oamenilor atat barbati cat si femei se masturbeaza incepand de la varste uneori fragede, si cu toate acestea nu patesc necazurile si ''metehnele'' precizate de o anumita parte a societatii, rezulta ca ''propovaduirile'' lor sunt cel putin gresite daca nu chiar idioate, cre(s)tine. :)) Astfel ca si in zilele de astazi, cand subiectele despre viata intima sunt din ce in ce mai des intalnite, discutiile care se refera la practicarea masturbarii, continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce întrebari legate de masturabare, de genul: „Este bine sa fie practicata masturbarea cu regularitate?" sau „Are limite de varsta?" ori,,, Este un pacat de moarte sa te masturbezi asa cum sustine biblia sau preotii?", provoaca reacții care mai de care mai diverse si/sau mai diferite. Insa, pe langa toate acestea diferende, sau parerile diferite privind masturbarea, pentru o analiza obiectiva trebuie luate in calcul noile studii si cercetari atat de natura stiintifica cat si medicala. Potrivit studiiilor publicate, reiese ca prin masturbare si pregatirea orgasmului in acest sens, determina organismul sa produca si sa elibereze endorfine, dopamina si oxitocina, asa numitii hormoni ai dragostei. (de care preotii nici nu au auzit in viata lor :)) ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonul responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand urmatoarele materiale (nu le gasesti in biblie) Multa sanatate! : https://:///......asturbarii precum si : http://www. click.ro/......asturbarii

| mihai69 a răspuns:

Adevărul e oarecum la mijloc. Dacă o faci moderat e foarte ok.
Dacă o faci în exces, sau dacă dai crezare tuturor aberațiilor spuse de idioți că le vei păți, atunci aproape sigur psihicul tău va fi afectat şi chiar vor apărea unele efecte nedorite.

| doctorandus a răspuns:

Websiteurile care condamna masturbarea sunt scrise fie de bolnavi psihici, fie de fanatici religiosi. Masturbarea poate fi patologica in aceeasi masura in care spalatul pe maini poate deveni patologic.

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

De fapt sansele ca masturbarea sa devina patologica e aceeasi cu cea ca un om oarecare sa devina alcoolic.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

De fapt "depedenta (addiction) de masturbare" nu este un diagnostic acceptat. Exista masturbare excesiva, care poate avea diverse cauze, in orice caz nu foloseste modelul dependentei. Poate fi vorba de ex. de tulburare obsesiv-compulsiva, caz in care se trateaza TOC-ul si nu masturbarea.

Deci nu se sustine comparatia cu alcoolul, despre care stim clar ca poate produce dependenta.

| Seba2013 a răspuns:

Sinteza ramane la valoarea ta.
Subiectul acesta al dragostei incepe cu etapa de fascinatie... atunci cand esti cu capul in nori, idealizezi si inca nu cunosti bine persoana dorinta.
Masturbarea te limiteaza la aceasta etapa de utopie.
Accepti eros-ul fara agape-ul (acesta vine cand cunosti persoana si cobori cu picioarele pe pamant).
Asadar cand te supui acestui spatiu, nu o sa mai intelegi lucrurile stabile, totul o sa devina o instabilitate, de aceea Kinsey spunea ca nu mai putem sa fim monogami.
La masturbare imbratisezi aceasta conceptie, vei cauta tot timpul noutatea ca sa iti intreti acest romaticism care te tine cu capul in nori.
Doar ca aceasta stare nu tine mult si vei cauta iar sa fii cu capul in nori, iar atunci cand vei cauta sa fii cu capul nori, vei respinge agape-ul care vrea sa te aduca cu picioarele pe pamant si sa ramai stabil pe el.

| Richard11 explică (pentru Seba2013):

Pare interesant ce spui dar poti sa imi explici mai usor de inteles la ce te referi cu capul in nori si gu agape-ul ca n-am inteles exact la ce te referi

| Seba2013 a răspuns (pentru Richard11):

Cu capul in nori ma refer la instinct.
Acesta tine de partea emotiilor, este doar atractie, este un sentiment irational mostenit.
Citeste carti romantice sau asculta 3 sud est.
https://www.youtube.com/watch?v=QRKCgXOJTDY
Cu agape-ul ma refer la relatii interpersonale, doar acestea produc plenitudinde si atasament, se bazeaza pe oxitocina.
Etapa pe instinct este oarba iar fiind oarba ea nu te ataseaza, pe ea o intereseaza colectivitatea erotica si sa-si implineasca ciclul motivational.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Sper ca ai inteles secretul ca lui Dumnezeu nu ii place sa te unesti cu cineva doar pe baza de instinct.
Legatura(unirea) trebuie sa fie facuta pe baza agapeului, in sensul ca trebuie sa cunosti persoana nu doar aparenta ei estetica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit toti o fac, e perfect normal., crede-ma.

| Eduard196 a răspuns:

Daca ai cautat despre asta inseamna ca ceva din tine nu se simte confortabil cu chestia asta. Daca nu ar fi fost nimic gresit in asta nu ai fi intrebat.

| SG1995 a răspuns (pentru Eduard196):

Deci dupa logica daca ma informez inainte sa fac o chestie, inseamna chestia pe care o fac e gresita? Eu stiam ca e invers, daca te duce capul nu faci ceva fara pui niste intrebari prima data.