| Jokers666 a întrebat:

Salut! Am doua săptămâni de când nu nu mai m-am masturbat și as vrea o părere de la voi. Ce ziceți sa ma las de masturbare sau sa ma masturbez acum ca nu mai are rost atât sa țin în mine? Ca pe mine ma interesează treaba asta ca chiar nu vreau sa îmi facă rău mai încolo. Vreau răspunsuri serioase

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Totul cu limita, o faci și tu în zilele cu soț

| doctorandus a răspuns:

Adictie de masturbare/porno este un diagnostic pseudostiintific. Daca ai masturbare excesiva, problema nu e porno, ci trebuie sa mergi la medicul psihiatru pentru un diagnostic real si tratament. Iar oprirea de la masturbare nu vindeca nicio boala, deci chestia cu rebootul de 90 zile este o prostie.

| Jokers666 explică (pentru doctorandus):

Dar mulți spun ca masturbarea cică nu e buna ca te strica și nu știu e ok sa ți atât lichid seminal în tine?

| doctorandus a răspuns (pentru Jokers666):

Astea sunt superstitii care s-au destramat odata cu aparitia medicinii bazate pe dovezi. Din moment ce 97% din barbati si 80% din femei se masturbeaza, daca masturbarea ar face rau, ar fi mai multi in spitale decat in afara spitalelor.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| Hammurabi a răspuns:

Fiziologic, corpul tău nu simte vreo mare diferență între o partidă de sex și una de masturbare.
Deci stai liniștit că nu-ți va face rău nici masturbarea nici sexul cu nevasta când te vei însura.
laughing

| Jokers666 explică (pentru Hammurabi):

Pai e o diferență mare într o partida de sex și masturbarea asta deoarece masturbarea este pe termen scurt și o partida de sex pe termen lung ca acum depinde de fiecare persoana în parte dacă înțelegi

| GambleR40792 a răspuns (pentru Jokers666):

Poate sa nu ti-o mai freci de 2-3 ori pe zi, si sa o faci la doua zi, dar de lasat, nu cred ca exista om pe pamantul asta care sa isi impuna sa nu se mai masturbeze niciodata, nu exista asa ceva, doar daca e legat cu lanturi de niste tevi

| GambleR40792 a răspuns (pentru Jokers666):

Dupa 40 de ani in sus cand o sa iti stea closca ca nu ai avut o viata sexuala activa, nu o sa mai simti nevoia nici daca vrei sa te masturbezi, asa ca idee, deci tu alegi, dar nu aduce cum am zis niciun beneficiu, masturbarea dimpotriva te ajuta sa nu te alegi cu cancer de prostata daca esti 0 din punct de vedere sexual, cauta si tu pe net informatii.

| Jokers666 explică (pentru GambleR40792):

Este unu pe tiktok care zice ca cică nu e buna masturbare îl cheamă BogdanErhu

| GambleR40792 a răspuns (pentru Jokers666):

Atunci incearca sa faci s.x laughing) daca ai cu cine, ia cauta pe tik tok sa vezi specialisti cum recomanda asta de cel putin 3-4 ori pe saptamana

| DovleacTurbat a răspuns:

Continuă.

| FilipSorin a răspuns:

Lasa te de tot, nu este bine

| Jokers666 explică (pentru FilipSorin):

Sa ma las de masturbare?

| cristianvalentin337 a răspuns:

E sanatos sa te masturbezi. dar nici sa ajungi dependent

| Jokers666 explică (pentru cristianvalentin337):

Nu pot sa spun ca chiar sunt dependent ca am mai avut pauze mai lungi de doua săptămâni ca am stat și m ai mult și ma întrebam și eu dacă m-ar ajuta dacă ma abțin atât cu masturbarea asta

| cristianvalentin337 a răspuns (pentru Jokers666):

Eu zic sa i dai linistit cand ai nevoie laughing Nu ti distruge sanatatea cu nimic

| Jokers666 explică (pentru cristianvalentin337):

Și sincer asa daca as renunță la ea m-ar ajuta cu ceva ca vad multe mituri pe net ca nu e buna și te strica cică masturbarea

| cristianvalentin337 a răspuns (pentru Jokers666):

Nu dauneaza cu nimic. daca ai chef de una mica ii dai daca nu ai nu i dai, simplu

| Jokers666 explică (pentru cristianvalentin337):

Da frt numai ca am stat doua săptămâni fără masturbare și ar suna și nasol faza asta de sa o fac și după aia sa ma sa o fac zi de zi

| GambleR40792 a răspuns (pentru Jokers666):

Te-ar ajuta enorm pe viitor cu un risc mare de cancer de prostata, in conditiile in care se presupune ca nu ai cu cine sa faci s...x, ca de asta ti-o freci singur

| Esti a răspuns:

Cam toată lumea o face… așa ca poți continua. Cu limita desigur. nu e chiar indicat sa ti-o freci de 3 ori zilnic, dar de 2-3 ori pe săptămâna e normal.