| Obennni11 a întrebat:

Salut, am făcut sex neprotejat cu prietena mea acum câteva zile, există riscul să rămână însărcinată? Eu am scos penisul afară înainte să ejaculez și plus de asta peste vreo 6-7 zile va intra pe ciclu, voi ce părere aveți, câți dintre voi folosiți metoda asta?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu ai avut 2 lei sa cumperi un prezervativ?
Nu ai de unde stii daca era sau nu in perioada fertila si nu merita sa risti o sarcina, pentru 2 minute de sex.

| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda de protectie contraceptiva care se realizeaza/obtine prin practicarea COITULUI INTRERUPT care mai poate fi combinat cu CALENDARUL MENSTRUAL, poate fi folosita de catre barbatii cu indelungata si multa experienta sexuala... verificata. In cazul in care sunt intrunite conditiile amintite, si anume ciclul menstrual destul de regulat si de asemenea ca barbatul sa fie suficient de experimentat incat acesta sa fie capabil/in stare sa-si controleze coordoneze si retina perfect ejacularea, aceasta asa denumita metoda a retragerii/a coitului intrerupt, poate functiona destul de acceptabil. Se pare ca tinerii din zilele acestea, habar nu au ca in Romania timp de 23 de ani a fost interzis prin lege sa fie folosest prezervativul sau orice alta metoda de protectie si cei care au avut nesansa de a fi parati la Militie sau Securitate ca au facut rost prin contrabanda de prezervative sau pastile AC, au fost condamnati la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Din acest motiv toata populatia Romaniei a intretinut actele sexale in acei 23 de ani doar sex neprotejat si s-au folosit de aceasta metoda contraceptiva a coitului intrerupt, cea care nu putea fi controlata si nici sanctionata. Chiar si in acele conditii inumane, romanii au continuat sa faca sex in continuare la fel de mult si dupa aberantul decret 770 din 1996 si cu toate acestea s-au nascut tot la fel de multi copii ca si inainte, cu exceptia primilor 3-4 ani pana ce romanii s-au informat din ce in ce mai corect si au invatat cum sa procedeze si cum se calculeaza perioada de fertilitate a ciclului menstrual
De asemenea se pare ca habar nu aveti ca si acum in acesti ani, d.p.d.v. statistic doar circa 8-10% din populatia rurala foloseste prezervativul sau pastilele AC-, iar in randul populatiei urbane procentul de folosire a unor metode contraceptive moderne si eficiente nu depaseste 60-65%. Bineinteles ca in prezent, acum cand pretul acestor articole de protectie performante, si mai ales foarte eficiente a devenit accesibila pentru toata populatia, este de neinteles sa NU fie folosite si destul de multa lume sa practice in continuare o metoda care este destul de... riscanta. Aprecierea o poate face fiecare dupa capacitatea sa de a analiza. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta trebuie sa cunosti urmatoarele :
-- Lichidul preejaculator in momentul producerii sale de catre cele 2 glande bulbouretrale si inainte de a fi deversat in uretra penisului, NU are in continutul sau nici macar 1 (UN) singur spermatozoid,
-- Sarcina NU se poate forma : ORICAND, ORICUM, DIN ORICE si cu atat mai mult nici NU se poate ''naste'' din NIMIC, din NEANT.
Sarcina se poate forma NUMAI/DOAR in cazul in care sunt intrunite anumite situatii si conditii si din acest motiv trebuie sa afli pentru a sti pe viitor ca pentru a se putea forma sarcina in mod obligatoriu actul sexual trebuie sa aiba loc in UNA sau in toate cele 3-4 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Din acest motiv te sfatuiesc sa citesti cu atentie urmatoarele explicatii pentru informarea ta certa si cat mai corecta pe viitor :
A.) pentru a se forma o sarcina, neaparat trebuie sa fie intrunite minim 2 CONDITII OBLIGATORII,
B.) cele 2 conditii obligatorii trebuie sa se si produca in acelasi timp, simultan si neaparat in PERIOADA FERTILA a ciclului.
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in cazul in care sperma ajunge in mod cert si sigur in vagin in urma unui act sexual, a unui joc sexual sau a unei masturbari care este intretinut in zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Reiese ca sexul sau masturbarea trebuie sa aiba loc in doar 1-a sau in toate cele 4-5 zile fertile situate inaintea zilei de ovulatie, sau FIX in ziua ovulatiei atunci cand apare OVULUL VIABIL in uter. Este determinat stiintific cat si medical ca OVULUL VIABIL poate fi fecundat NUMAI/DOAR intr-o singura zi si anume NUMAI in ziua OVULATIEI de catre un singur spermatozoid (foarte rar mai multi) care poate sa provina NUMAI din sperma, NU si din lichidul preejeculator asa cum sustin unii agarici ageamii de pe acest site.
2-) Dar chiar si daca este indeplinita prima conditie si anume cea privind ziua fertila chiar si atunci trebuie sa fie indeplinita si cea de a 2-a conditie obligatorie pentru ca sarcina sa poate lua nastere si anume acea conform careia trebuie sa existe SPERMA autentica si aceasta trebuie sa ajunga in mod cert, sigur si mai ales obligatoriu IN VAGIN, indiferent de cantitate, in cel putin UNA din cele 4-5 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual.
Fiindca in cazul tau se pare ca au lipsit conditiile necesare si obligatorii si anume SPERMA, dar se pare ca si PENETRAREA a fost efectuata dupa terminarea PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual, reiese ca in mod logic si normal intr-o astfel de situatie, in proportie de 99% formarea sarcinii este IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Trustmotorcy a răspuns:

Orice sex neprotejat poate conduce la sarcină, fie că ai ejaculat mai târziu și nu a pătruns nimic în vagin.

Șanse sunt, penisul poate să aibă urme de spermatozoizi care nu se văd cu ochiul liber, mai ales dacă nu te-ai spălat bine înainte. Nu mai zic de bolile cu transmitere sexuală, persoanele pot fi sănătoase și să te infecteze oricum.

Poate să nu rămână însărcinată, dar un procent acolo tot există. Treaba voastră dacă vă asumați riscuri.

| georgeASAP a răspuns:

Daca nu a ajuns sperma in sau pe langa vagin nu