| Diadia12345 a întrebat:

Salut
Am făcut sex neprotejat nu a ejaculat înăuntru dar a curs acel lichid seminal există vreun risc să rămân însărcinată precizez că am facut-o in prima zi după menstruatie

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma/naste o sarcina in urma unor contacte sexuale reale cu ejacularea spermei in vagin, contacte intretinute in timpul celor 4-5 zile de menstruatie cat si in urmatoarele 1-2 zile de dupa terminarea sangerarii este foarte mica de doar cateva procente (3-5%). Acest lucru se poate intampla numai in cazurile in care; 1. ) ciclul menstrual are caracteristica de a fi foarte DEREGLAT deci este si foarte NEREGULAT si ovulatia se poate produce in orice zi a ciclului incepand cu ziua a 7-a a acestuia, ori 2. ) In cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT dar este foarte scurt de 21-22 de zile si ovulatia se produce incepand din a 7-a sau a 8-a zi a ciclului, astfel ca perioada fertila in astfel de cazuri sau situatii incepe din ziua 3-a sau a 4-a a CICLULUI MENSTRUAL deci si a MENSTRUATIEI. Sunt cele doua situatii in care exista posibilitate de a se forma o sarcina in urma sexului cu ejacularea spermei in vagin care este intretinut in primele 6-7-8 zile ale ciclului menstrual (inclusiv zilele de menstruatie). Multa Sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Exista riscul de fiecare data cand faci sex neprotejat dar acum nu pred ca e cazul. Daca dupa o sapt de la contact nu ai starile care tin de sarcina ai scapat dar petru linistea ta fa un test

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibil sa fii gravida.

| Necunoscut112 a răspuns:

Lichidul seminal este sperma. Tu probabil te referi la lichidul preejaculor. Riscul de sarcină este foarte redus, facand sex în perioada infertila/cu o fertilitate foarte scăzută.

| Diadia12345 explică (pentru Necunoscut112):

Da era vorba de lichidul preejaculor am gresit ...chiar am calculat zilele de fertilitate si era între 5-10 august iar noi am avut contact în 31 august

| Diadia12345 explică:

Si ultima dată menstruatia mi-a venit pe data de 25 august si noi am avut contact in data de 31 august credeam că am terminat numai aveam scurgeri dar după contact dimineața am avut o scurgere mai maronie