| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am inceput sa numar zilele de cand nu ma masturbez (azi am facut 23 zile) si aseara am ejaculat in somn deoarece am avut un vis erotic.
Incep sa numar zilele de la inceput sau continui?

16 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform numeroaselor studii efectuate si a rezultatelor obtinute prin cercetari stiintifice si medicale s-a constatat si a reiesit ca de fapt practicarea autosatisfacerii prin masturbare produce in organismul atat al barbatului cat si a femeii, efecte benefice de natura emotionala, psihico-mintala, etc.
In zilele actuale, subiectele privind ''secretele'' viatii intime au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, si cu toate acestea se poate observa ca activitatea privind practicarea masturbarii continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul:
-- „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
-- ''Are vreo limita de varsta, pana la care poate fi prcticata?",
-- ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
-- ''Daca-mi frec penisul imi va creste par in palma? pot deveni balbait? pot sa orbesc? sau sa raman pitic, sa nu mai cresc?"".
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. S-a constatat ca de obicei parerile privind masturbarea fiind contrare, nu se poate face o analiza obiectiva in privinta acestei activitati practicate de majoritatea populatiei de ambele sexe si de toate varstele. Din acest motiv este indicat sa fie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale pentru a se putea formula un raspuns obiectiv. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea are rolul binedefinit de a pregati si determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni asa numiti ''buni'' care sunt dopamina, oxitocina, serotonina si endorfinele, adica cunoscutii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni ''buni'' duce la scaderea cortizonului adica a hormonului ''rau'', cel care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla mai multe accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii de mari cantitati de vitamine si minerale din corp prin sperma ejaculata este convingerea unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Poluția avută e semnul clar dat de organismul tău că din când în când are nevoie de o labă.
Din partea mea, poți să numeri și invers, dar masturbarea e mai bine s-o exersezi măcar odată pe săptămână.

| Emilian65 a răspuns:

Lasa numaratul si continua sa nu te mai masturbezi. Este spre binele tau.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Emilian65):

Ma intreb: oare de unde apar asemenea idioti ca tine, sa dea asemenea sfaturi, cand specialistii in sexologie chiar recomanda masturbarea pentru cei care nu fac sex?!

| Donsavas a răspuns:

Este benefic sa faci pauze dar e si normal sa ai vise umede cand practici abstinenta

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Numeri în continuare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Tu ai auzit de zicala: I s-a urcat sperma la cap?

Răspuns utilizator avertizat
| Bozgi200 a răspuns:

1. De ce ai face asta?
2. Prin masturbare eviti unele probleme de sănătate.

| anonim_4396 explică (pentru Bozgi200):

Sănătoasă pe dracu, unii se satura rapid de Mia Khalifa și se uită la chestii mult mai ciudate, plus încep să se masturbeze și în public pentru că au văzut că într-un film că aia se excită când îi arată penisul dintr-o dată.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astia cu masturbarea in public sunt bolnavi psihic. Atunci si de sex te saturi. Si sa traiesti te saturi.
Sexologii recomanda - ca un factor de sanatate - masturbarea. Dar tu esti mai destept decat ei si ai dreptate.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AngelErmin):

Cred ca tie ti s-a urcat sperma la cap si acum debitezi idiotenii. Dupa tine 96% din barbati ar trebui sa fie osedati de masturbare. Tu esti mai destept decat cateva grupuri de sexologi care au facut cercetari si au ajuns la concluzia ca masturbarea sau sexul de 2-3 ori pe saptamana detemina o prezenta mai mica de 2 ori la doctor?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu citeste ce spune corbulalbrosu, ca e specialist in domeniu.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AngelErmin):

Na, ca ai dreso. Nu sunt obsedat de masturbare, deoarece nu o mai practic. Nu am timp sexual pentru asa ceva.
Dar cu prostul nu poti sa te pui, ca unul arunca o piatra in apa si 10 destepti nu o pot scoate.
Tu faci ce vrei in ceea ce priveste pe tine, dar lasa-i pe altii, nu-i influienta cu prostiile tale.
Si sa taca din gura s-i spui mamei tale care te-a facut asa prost sau tatalui tau care te-a facut in palma si te-a aruncat in p...(vagin).
Cat priveste subconstientul, mai las-o ca nu stii ce-i ala.