| tiberiutiberiu22 a întrebat:

Am intretinut relatii sexuale cu prietena mea acum o saptamana si era la ovulatie, nu am ejaculat si nici nu detin lichid preejeculator. Ceea ce exclude o sarcina, sper! Azi a fost la baie si cand s-a sters a observat o mica pata de sange. Am citit pe net si am vazut ca poate fi si de la sarcina. Ajutor

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul ****) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si se poate realiza numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide si asa spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea sa de catre organism are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Toti avem lichidul acela inainte de ejaculare laughing) in primul rand ai facut-o cu prezervativ sau fara? Daca ai facut-o protejat. Riscul e foarte mic. Daca ai facut-o fara prezervativ, mai ales ca e in perioada de ovulatie, exista un risc totusi... Cand se mai intampla lucruri de genul, exista pastile de a doua zi. Dar si atunci, nimeni nu iti garanteaza complet ca nu exista sarcina.

| tiberiutiberiu22 explică (pentru Evolution):

Acel lichid lubrifiaza penisul. Iti spun sigur ca nu am, poate iese in momentul ejacularii deoarece este putin apoasa sperma, sowinking

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Evolution):

In cazul a circa 10-15% dintre barbati, glandele bulbouretrale NU functioneaza astfel ca NU se produce lichid preejaculator. De asemenea in jur cam tot la fel de circa 15-20% dintre barbati glandele respective au o hiperactivitate, astfe ca lichidul preejaculator practic picura permanent din uretra. In concluzie afirmatia este perfect valabila, asta asa ca o simpla atentionare privind necesitatea ca fiecare sa se informeze corect inainte de a afirma indiferent ce. Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru tiberiutiberiu22):

In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul ****) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si se poate realiza numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide si asa spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea sa de catre organism are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca a-ti avut mai multe partide sexuale sau o mansturbare prealabila, da, sunt sanse sa o lasi insarcinata, chiar daca nu ai ejaculat in ea, deoarece ramane sperma neeliminata pe teava, de la ejacularea precedenta, care se scurge involuntar in vaginul fetei, in primele secunde cand este reintrodus.
In orice caz, joaca asta fara prezervativ, duce la accidente.
Tu chiar nu ai avut 2 lei in buzunar sa cumperi un prezervativ?
Sa faca un test de sarcina DUPA 21 de zile de la partida sexuala si va vedea atunci, daca este sau nu gravida.

| tiberiutiberiu22 explică (pentru Violleta2022):

Da, a fost o masturbare cu o zi inainte.