| Mircea23592071 a întrebat:

Salut, am intretinut relatii sexuale cu prietena mea mai acum 2-3 saptamani, cu prezervativ. Ea nu mai era virgina, dar cand am inceput sa facem sex, ne-am murdarit putin de sange, ea avea o vena mica de sange pe vagin rupta si eu una pe prezervativ, am continuat pana la terminare si dupa ne-am spalat. Ea n-a simtit nicio durere atunci. Si nu i-a mai venit ciclul de o luna si ceva, are ciclu neregulat. Sunt sanse sa fie insarcinata? Posibil sa fi atins putin capul penisului (unde aveam lichid preejaculator) cu degetul meu inainte sa fi pus prezervativul si dupa cand l-am pus sa fi atins prezervativul si dupa sa ajunga la ea in vagin.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclul neregulat NU se poate estima, calcula sau aproxima ovulata, perioada fertila si nici urmatorul ciclul menstrual. ca atare, este indicat ca absolut toate partidele sexuale sa fie facute cu prezervativ.
Daca sexul precedent a fost facut protejat de la cap la coada, atunci nu sunt sanse de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazurile in care ciclul menstrual este NEREGULAT, este IMPOSIBIL sa poata fi stabilita PERIOADA FERTILA si ziua de OVULATIE. Din acest motiv NU se poate formula un raspuns care sa fie catusi de cat corect. Fiindca a fost folosit prezervativul pe intreaga durata a sexului amintit, si acesta a ramas intreg pana la terminarea actului sexual, reiese ca NU a putut sa ajunga sperma in vagin si ca atare nici NU s-a putut forma o sarcina. Menstruatia intarzie sa se produca exact din cauza faptului ca lungimea acestui ciclu este mult mai mare comparativ cu celelalte cicluri menstruale anterioare. Un test de sarcina care daca va fi facut dupa trecerea a minim 21 de zile dupa data la care a fost intretinut sexul amintit, va oferi rezultatul corect care sa reflecte situatia exacta existenta in acest moment. Multa sanatate!

| mastadont a răspuns:

E posibil însă puțin probabil. Spune-i să-și facă un test de sarcină pentru orice eventualitate.

Răspuns utilizator avertizat
| LalaMara01 a răspuns:

In aceasta situație pot fi multe cauze. Și de aici apar multe alte întrebări? La primul ei contact sexual i-a curs sânge? Dacă da deriva altele, dar dacă nu înseamnă ca himenul ei este elastic și când te-ai culcat tu cu ea atunci a avut loc o mică sângerare. Poate ați avut un contact sexual mai agresiv. Poate era la ovulatie, ceea ce sper ca nu. Roag-o pe perietena ta sa calculeze cam cât durează perioada dintre ciclu menstrual. Dacă spre exemplu in jur de 28 de zile șansele mari sa rămână însărcinată sunt a 14-a zi in care ea ovuleaza, așadar este fertila. Eu zic ca nu aveți de ce sa va faceți griji, prezervativul este foarte sigur( iar faza cu degetul, don’t worry). In concluzie avem câteva variante cauzate acelei mici sângerări care nu ar trebui sa va sperie atât de tare, dar un control la ginecolog nu strică(poate descoperi câteva chisturi mici care cu anticoncepționale trec). Aveți grija de voi!