| Luna29372 a întrebat:

Salut, am luat pastila de a doua zi si menstruatia mi-a venit cu 10 zile inainate iar acum a doua lună mi-a întârziat deja cu 7 zile, ce să fac? Sunt însărcinată?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E de la pastila...

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care iti da peste cap tot sistemul hormonal pe o perioada de 6-12 luni, cand ciclul nu ami vine la datele corecte, iar ovulatia se petrece cand are ea chef.
Nu te mai gandii sa numeri zilele, ca de acum inainte, va intarzia cat vrea ciclul, din cauza dereglarilor masive.
Evident, sexul se face numai protejat cu prezervativ, deoarece poti ramane insarcinata in orice zi.
Da, poti fii insarcinata daca ai avut sex neprotejat!
Poti face un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea care a aparut dupa ce ai folosit pastila de a 2-a zi, cel mai probabil NU a reprezentat o MENSTRUATIE autentica. Pentru a fi corect informata, trebuie sa afli pentru a cunoaste pe viitor urmatoarele expicatii. De obicei aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa trecerea a 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare care de obicei este slaba cantitativ, formata in general din sange curat care are culoarea rosie deschisa si se manifesta in jur de 1-2 zile, dar cu rare exceptii poate tine chiar si 3-4 zile. Aceasta sangerarea anormala si atipica, reprezinta in realitate un efect advers, unul de aparare a organismului fata de ''invazia'' masiva a hormonilor sintetici proveniti din pastila de a 2-a zi (contraceptiva) asupra organelor aparatului reproducator. Sangerarea reprezinta urmare directa a efectelor provocate de dereglarea intregii activitati hormonale. Producerea sangerarii NU reprezinta si nici NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila contraceptiva folosita si-a facut sau nu efectul asteptat. Dovada directa a faptului ca efectul contraceptiv s-a produs sau nu, se va adeveri ca fiind cert/sigur NUMAI/DOAR in momentul in care porneste menstruatia adevarata, fiindca pana in acel moment al menstruatiei nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. Fiindca este foarte posibil ca pornirea menstruatiei sa se amane cu mai mult de 21 de zile fata de data la care a fost administrata pastila de a 2-a zi, singura/unica posibilitate pe care o ai la indemna pentru a afla care este raspunsul corect privind situatia reala existenta in uter in acest moment, il ofera doar testul de sarcina. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ai mai avut contacte sexuale neprotejate de la ultima menstruație?
Oricum acea pastilă ți-a dereglat ciclul menstrual pentru următoarele câteva luni.

| Luna29372 explică (pentru Andreeush):

Nu, nu am mai avut.