| anastasusu a întrebat:

am nevoie de cateva sfaturi. astazi am rugat-o pe prietena mea sa entrebe ceva oe un veterinar si ea a refuzat dupa i-am zis ca plec acasa la ora 6, pana acum tot asa plecam pentru ca ea facea sala si cum azi nu a mers a zis sa stau pana la 8 iar eu i-am zis ca si eu trebuie sa fac sala, daca ea nu face astazi nu inseamna ca eu nu fac, s i s-a apucat sa faca figuri si sa zbiere, dupa am mers la veterinar si mi-a zis sa o astept si dupa mi-a zis mars ma, si nu am mai bagat-o in seama si ea a zis ca pleaca iar eu nervos de ce mi-a zis i-am zis "dar ce ai venit cu mine " ea a plecat ar eu dupa am plecat la randul meu acasa (eu stau la 12 km de ea si ma deplasez cu autobuzul) iar ea de atunci ma tot suna iar eu nu ii raspund, as vrea sa ma despart de ea ca tot zbiara si cand se enerveaza imi vorbeste urat si nu numai, voi ce spuneti? de mult simt o distanta intre noi iar ea nu incearca sa faca nimic ci doar se cearta cu mine

Răspuns Câştigător
| Clausd10 a răspuns:

Prietene, tu esti barbat, iar ea femeie. Apreciez faptul ca esti vertical si iti exprimi dorinta de a te desparti de ea. Corect din punct de vedere moral este sa ii spui pur si simplu IN FATA ca relatia voastra a ajuns la capat, iar drumurile voastre in viata vor continua, dar nu impreuna ca pana acum, ci separat. Oricat ar zbiera si oricati nervi ti-ar produce, efectul maxim garantat este sa iti tii calmul, sa ii explici ca tipetele ei nu fac decat sa iti faca decizia luata ca fiind definitiva. E posibil sa si verse ceva lacrimi. Ramai impasibil, este doar teatru. Nu schita gesturi de slabiciune, pentru ca va incerca sa le exploateze, apoi te intorci de unde ai plecat. Daca ai luat decizia de a rupe aceasta relatie, care bag seama este una toxica pentru tine, ramai pe pozitie ca un barbat cu coloana vertebrala. Succes. P.S. Cu timpul va realiza ce a pierdut, dar va fi prea tarziu.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Relatia voastra nu are nici un viitor asa ca este inutil sa mai incerci sa o tot repeti la nesfarsit. Singura solutie este o desprtire amiabila daca se poate.

| SkyPilot a răspuns:

Pai daca zbiara ca Miorita pe-nserat, desparte-te de ea!

| Țoglă a răspuns:

Știi ce ai de făcut.