| Mmooaarro a întrebat:

Salut

Am nevoie de niste sfaturi

Sunt clasa a 9-a si am fost intr-o zi cu profa la o clasa de a 8-a si acolo am intalnit o fata.a facut rost de nr meu de telefon si usor usor am inceput sa vorbim prin mesaje ba la telefon cam 1 saptamana apoi mi-a zis sa ne intalnim ca ea e din alt sat.eu stau la tara. si ne-am intalnit am vorbit la sfarsit m-a sarutat pe gura ea voia frantuzeste am simtit asta dar nu asta e ideea. Dupa asta am inceput sa vorbim mai intens si mai serios despre iubire si alte chestii.am inceput sa ne certam cam des din unele chestii pe care ea le facea.Ii da importanta foarte mare fratelui ei ea spune ca e foarte frumos ..ma simteam cateodata dat la oparte pentru ca ea prefera sa petreaca mult timp cu el si eu am intrebat-o la un moment dat de ce? si a zis de aia. probleme? adica fratele ei e pe primul loc in tot si in toate. Dupa asta au aparut si minciunile si nu numai tot asa dintr-o cearta i-am zis ca sa ne despartim ca m-am saturat de minciunile ei si ea mi-a zis ca ma credea altfel si multe chestii care nu sunt adevarate despre mine. A 2-a zi ma suna si imi spune ca vrea sa vorbeasca cu mine.sa intru pe mess(ii dadusem igg) am intrat si a inceput sa inventeze ca nu a fost ea pe id ca a fost altcineva si eu stiam ca ea e deoarece unele chestii pe care le-a spus numai noi le stiam.Eu stiam ca minte 100% dar nu a recunoscut si nu mi-a placut. Am iertat-o si dupa cateva zile iar ne certam si iar ma suna si isi cerea scuze.Acum nu mai sunt cu ea si ma gandeam.Inca nu inteleg ce a fost asta.Au inceput certuri cum ca de ce nu ne vedeam ca noi vorbeam hai sa ne vedem luni si atunci cauta motive ca e prea frig sau ca ii e rau.Am inteles-o cam de vreo 15 ori si pana la urma dupa multe certuri si vorbe urate (Ba chiar injuraturi din partea ei) ceea ce nu mi-a venit sa cred chestii de genu suge-o.Nu ma faceti prost. o iubesc si am iertat-o deoarece prin sutele ei de mesaje si apeluri mi-a dat de inteles ca, chiar ma iubeste si ca ii pare rau.Mi-a povestit ca s-a sarutat frantuzeste cu 2 baieti dintr-un pariu si am discutat despre asta.I-am spus ca nu imi plac fetele astea.Si ca mi se pare o prostie.Eu nu m-am sarutat niciodata frantuzeste.ea da. si fusese vorba sa ne vedem ieri adica de Sf Ion. Si pe fratisu il cheama Ion si era ziua lui si ieri dimineata mi-a zis ca se duce sa ii cumpere ceva pentru ziua lui si nu stiu de ce ii da asa mare importanta e doar o sarbatoare si seara cand trebuia sa ne vedem a zis ca nu stie daca poate sa vina ca sta cu fratisu acasa dar cica incearca.pentru ca daca ar fi venit cica s-ar fi suparat fratisu. normal ca m-am suparat pentru ca fusese vorba atunci sigur si a zis ca daca nu ne vedem sa nu mai vorbesc cu ea niciodata.Si asta am si facut cu toate ca nu stiu de ce am asa o parere de rau si parca mi-e dor de vocea ei dulce cand imi spunea ca ma iubeste mult de tot. Poate ca asa era dar nu inteleg ce a fost asta.Cateodata parca o durea undeva de mine si cateodata parca ar fi facut orice ca sa nu ne despartim. Odata ne certasem si i-am spus gata! sa uiti de mine! Si ea mi-a raspuns : Nuuuuuuuu te iubesc! ma suna sa vorbim sa ma impace ca nu mai face ca se schimba. Stiti a fost un bal si ea a zis ca se duce cu fratisu si cu o colega de-a ei ca nu vrea sa afle fratisu ca e cu mine si eu nu m-am dus pentru ca nu aveam ce face acolo singur. Si a 2-a zi dimineata dupa bal am intrebat-o ce a facut si a zis ca a dansat si ca s-a sarutat cu un baiat apoi mi-a zis ca a glumit. am trecut si peste "gluma" asta. Chestia asta s-a intamplat acum mult timp (am fost cu ea cam 1 luna jumate maxim)ea are o prietenena si dupa ce ma injurase atunci m-a adaugat prietena ei in lista si am vorbit despre ea. daca o iert ca ii pare rau ca sunt un dulce ca nu am injurat-o (Nu am injurat-o chiar daca eram suparat. Nu pot sa imi injur iubita dupa ce m-am despartit de ea oricat de suparat as fi) Ea a spus ca avea nervi si ca ii pare rau.asta s-a intamplat de revelion pe la 10 si cand vorbeam cu "prietena ei"mi-a zis ca ea a fost cu mine doar ca nu avea ce face si ca la bal s-a sarutat cu un baiat cam mult si am crezut-o normal. Dupa ce am vorbit cu"prietena ei" a 2-a zi ma suna cu nr privat si imi spune ca e o admiratoare si eu i-am spus vezi ca stiu ca tu esti (nu cred ca incerca sa ma pacaleasca dar habar nu am de ce a sunat cu privat)nu conteaza i-am spus ca am treaba si m-a tot sunat si a 2-a zi am vorbit cu ea si mi-a explicat ca cica era bauta ca a baut de suparare ea fiind la prietena ei pe mess. ca nu am vorbit cu nicio prietena.ca am vorbit cu ea si ca mi-a zis chestiile alea ca sa ma oftice.Credeti ca are vreo legatura gluma care a facut-o a 2-a zi dupa bal cu chestia asta? eu cred ca da.
Dupa asta ne-am impacat si am continuat sa vorbim.Ne mai suparam din cand in cand cand vorbeam la telefon cand eu ma rasteam la ea ca, cum a putut sa se sarute cu aia dintr-o joaca si imi spunea asa...cu un ton milos sau trist..sau iertator "te iubesc..." m-a atins foarte tare chestia asta si nu am putut sa nu trec si peste asta. Ultima cearta a fost cea de luni cand i-am zis ca s-a terminat din cauza ca a preferat sa stea cu fratisu si nu cu mine.Inteleg ca e ziua lui dar nu e zi de nastere si pana la urma planuisem de mult sa ne vedem.Ne intalnisem doar 1 data.ne mai vedeam din cand in cand pe strada cand plecam de la scoala o vedeam de la vreo 100 de m. de dupa gardul scolii generale cand ma duceam in statie pe trotuar.

De fiecare data dupa ce ne-am certat ea m-a sunat si si-a cerut scuze.Nu am profitat de asta dar mi se pare normal sa faca asta pentru ca majoritatea certurilor au fost cauzate din neglijenta mea sau altor factori care ma deranjeaza pur si simplu.Sunt foarte pretentios la fete dar ea chiar imi placea.
Mi-a spus ca, cand era mai mica umbla cu alte fete fuma si isi batea joc de profesori dar mi-a zis ca s-a schimbat.Am inteles-o si m-am gandit ca poate de aceea m-a injurat.Si-a cerut scuze si am iertat-o.
Parca mi-e dor de ea chiar daca poate m-a inselat chiar daca m-a injurat sau mi-a vorbit urat.Relatia a avut si parti foarte frumoase care iti facea pulsu sa o ia razna sau bataile inimii cuvinte spuse la telefon in soapta si alte chestii de care m-am atasat.
Credeti ca e randul meu sa o caut si sa ii spun ca imi pare rau? Ca a avut dreptate ca trebuia sa stea cu fratisu si sa nu iasa cu mine in ziua mult asteptata?
Credeti ca a fost vreo proasta care isi face prieten la orice colt de strada? nu cred ca e asa pentru ca imi spunea deseori ca ma iubeste si ca nu ma compar cu ceilalti.Nu erau vorbe in vant.Eu imi dau seama cand minte si cand vorbeste serios.Cunosc foarte bine multe genuri de fete si de aceea sunt pretentios deoarece multe fete pe care le vedeti pe strada sau in scoli sunt duse cu zaharelu si prostite sa faca ce vor baietii.
Credeti ca fata asta M-a iubit si poate inca ma mai iubeste dar nu a stiut cum sa imi arate asta?
Ce sa fac? eu o iubesc.
Sincer va spun ca daca stiam ca injura si ca imi vorbea asa si ca se comporta asa cu mine de dinainte sa fiu cu ea nu mai aveam niciun fel de discutie dar am gresit pentru ca eu am fost cu ea si inca nu o cunosteam indeajuns de bine.M-am atasat de ea si ma gandesc mereu la ea.Nu sunt genu de baiat care alearga dupa fete.Am sentimente si pot sa spun ca eu chiar stiu sa iubesc o fata cu sufletu pentru ca am plans de nenumarate ori dupa fosta prietena.De oftica nu de alta.Eram suparat pe mine pentru ca eu ii gresisem prea mult.O iubeam.Inca o iubesc pentru ca la mine dragostea nu are buton ON-OFF
Uitati inca un motiv.Credeti ca m-a iubit prea mult si din cauza asta au fost cauzate certurile?
Am nevoie de parerile voastre.

Va Multumesc pentru ca v-ati pierdut timpu' citind atat doar pentru ca vreti sa ma ajutati sau din simplul fapt ca v-a facut curiosi micuta mea poveste de dragoste.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok nu, nu mi-am pierdut timpul sa citesc scurta ta poveste de dragoste. m-a atras pentru ca esti printre putinii baieti care scriu atat de mult la o intrebare, da si un alt motiv e ca ai 17 ani fara 3 luni, aproximativ ca minehappy deci, pe cat de lunga a fost intrebarea, pe atat de lung va fi raspunsul. ce-i drept nu am experienta in "dragoste" si daca asta te deranjeaza, poti sa nu citesti raspunsul meu. in orice caz, fie ca-l vei citii si-l vei lua in considerare, fie ca nu, eu tot il scriu; privesc din perspectiva obiectiva, e mai lucid asa, crede-ma. sa incepem cu inceputul: ea are 14 ani, deci este indecisa, fara experiente de viata, copilaroasa, pentru ca din cate ai descris, asta am dedus. nu cred ca are idee ce inseamna "te iubesc" in fond, de ce ar rani o persoana pe care pretinde ca o iubeste? lucrurile acestea nu se combina si nu se potrivesc deloc. te insela si te injura? asta e si lipsa de educatie, scuza-ma ca o cataloghez asa dur, dar sunt directa asa ca. tu, pe de alta parte, ai procedat corect acordandu-i mai multe sanse, dar cred ca i-ai intins un deget si ea ti-a luat toata mana. in loc sa priceapa ca tu o inveti lectii despre viata pentru ca esti mai matur, ea a inteles ca trebuie sa profite de indulgenta ta. venerarea fratelui ei este normala, vrea sa devina la fel de buna ca prima persoana de sex masculin cu care a trait; la varsta asta tatal este a2-a persoana dupa frate. totusi, fata nu a inteles ca tu trebuie sa fii pe primul loc in viata ei, deoarece daca spunea ca te iubea trebuia s-o dovedeasca. cred ca ai facut bine ca te-ai despartit de ea si nu sunt de acord sa o cauti, deoarece nu am certitudinea ca te merita; nu sunt de acord nici sa o ierti daca iti cere scuze. cu siguranta, daca e fata inteligenta, mai tarziu, peste cativa ani cand se va mai maturiza, isi va da si ea seama ce a pierdut. nu regreta totusi, mai sunt multe fete de care te poti indragosti si vei vedea ca daca gasesti una potrivita pentru tine, o vei iubi mai mult decat pe aceasta. multa bafta pe viitor si invata din greseli; e cea mai buna cale sa nu fi ranit si a2-a oara!

| Mmooaarro explică (pentru anonim_4396):

Multumesc din suflet Melissa ai foarte mare dreptate exact asa am sa fac! iti multumesc inca o data pentru ca m-ai ajutat sa vad lucrurile asa cum sunt.Te pup. si...culca-te ca e tarziu!

12 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Certuri de copii. A doua zi ii trece supararea. Cam nehotarata fata, nici ea nu stie ce vrea!

| oananecula a răspuns:

Hai frate. Nu are cum sa te iubeasca daca nu petrece timp cu tine, te minte, face "glume" cum ca se saruta cu alti baieti(orice minciuna are un strop de adevar in ea!). Adica. e bine ca il considera pe fratele ei foarte important si ca petrece mult timp cu el, dar din moment ce pe tine te da la o parte insemna ca nu este ok. Mai bine cauta o fata mai de varsta ta care sa aiba timp pentru tine, sa nu te minta si sa nu te injure. Pana la urma o relatie fara incredere e sortita MEREU esecului. Sper ca te-am ajutat in luarea unei decizii corecte.happy GOOD LUCKwinking

| adriang95 a răspuns:

Eu zic ca te-a dus cu zăhărelul și profită de tine la MAXIM. Încearcă să pui în balanță ce a fost bine și ce nu, dar fii OBIECTIV! Înțeleg că te gândești doar la ea, dar crezi că ea ține la tine după ce te-a mai înșelat?
Trezește-te și realizează că ceva e putred, iar dacă tu lași o puștoaică să te controleze, atunci nu îți meriți darul de la Dumnezeu (adică 00le, bre)

| Terminatorul2 a răspuns:

crying daca va iubiti de ce nu treceti peste certurile voastre luatio de la capat, poate ati inceput cu stingu' incerca sa il cunosti si pe fratele ei poate co o sa te intelegi mai bine cu fata si daca chiar o iubesti incearca sa nu te superi din orice probleme
mult noroc

| Valutzzzu a răspuns:

Lunga poveste! dar e clar ca fata nu stie ce vrea, poate te iubeste, poate nu, oricum nu stie sa o arate lucrul asta.Parerea mea e sa o lasi balta ca asta nu e dragoste. Sper ca te-am ajutat.

| Mmooaarro explică:

Am uitat sa spun.Am 17 ani fara 3 luni. ea are 14 jumatate

| Anonimow a răspuns:

Bun deci sa o luom pe rand cel mai important nu cumva sa te duci sa ii zici ca iti pare rau.Ai gresit mereu cand ai tot iertato! deci fi atent aici o ierti o data dar cu greu! a 2 oara o ierti numai dupa ce o vezi ca ar fi in stare sa se arunce in cap numai sa fie iar cu tine si daca mai greseste inca o data nu o mai ierti! Si eu am fost tot asa ca tine adica fata p care o iubeam isi cam batea joc de mine dar eu prost tineam la ea...pur si simplu te iubeste fata ca nu cred ca te mai suna ea inapoi de atatea ori si asta, dar problema e la tine ca i-ai aratat u ca o iubesti prea mult si atunci ea isi zice ca orice ar face o sa te vrajeasca iar.Fi mai ignorant adica mereu decat sa fii u ala care sa ii arati ca vai i-ai aduce si luna dp cer mai las-o pe ea sa iti zica cat te iubeste, las-o pe ea sa te sune. nu o suna u primul mereu ca dupa zice ca esti nebun dupa ea. Faza cu frasu, u esti sigur ca este fratele ei? daca da bine daca nu ma gandeam ca poate e amantul sa zic asa si u nici nu stii. Daca iti mai face face de genu asta pleaca cu prietena ei si fratele la bal ii zici bine distractie placuta si te iei si te duci si u cu alta fata sau nu mai vb cu ea deloc.Eu imi dau seama ca u esti un tip cu bun simt si credincios. Daca te intereseaza si eu m-am certat si impacat cu pr mea de ff multe ori, dar in prezent avem 2 ani impreuna si nu imi face nici o faza cu alti baieti si astea pentru simplu fapt ca de fiecare data cand a facut cv m-am impacat cu ea abia dupa ce incepea sa planga si stie ca ma poate pierde.ASta e problema ea stie ca te are din nou si din nou chiar daca greseste, nu te impaca asa usor cu ea... daca ai vreo intrebare intreaba-malaughing

| Mmooaarro explică (pentru Anonimow):

Daca ma suna ce fac? o sa imi zica ca ii pare rau pentru ca de altceva nu are de ce sa sune

| Anonimow a răspuns (pentru Mmooaarro):

Deci daca te suna nu ii raspunzi pur si simplu... daca nu ii raspunzi o sa inebuneasca si o sa devina disperata sa dea de tine! O lasi sa dea de tine pe strada de exemplu si daca vine cu imbratisari si astea o respingi si ii zici ca te-ai plictisit sa iti faca mereu la fel si pleci sa vezi ce fel o sa inceapa sa fie inebunita dupa tine.

| OMULidee a răspuns:

Cam nasol... e tanara... intri la corupere de minori => puscaria. Asa ca fa-i ce-i faci, dar nu baga ce nu trebuie unde nu trebuie inca.
Acum serios vorbind, vrei sa-ti faci o familie cumva?! Prietene, distreaza-ta, simte-te bine, sarut-o, ofera-i tu placerea de a sta cu tine nu cu altii... si treci mai departe. Nu te-a iubit, nu te iubeste si n-o sa te iubeasca. Ii place sa se impace. Uneori e placut sa te impaci, parca o iei de la inceput, dar nu te complace. Sarut-o, mangai-o, sigur asta asteapta, lasa iubirea pe mai tarziu. Curand n-o sa se mai uite deloc la tine pentru ca de abia de acum in colo descopera baietii. Nu fii unul din milioanele de fraieri, scuze de apelativ, care stau in limba dupa fete.
Si cel mai important: daca te chinui langa o fata care nu te respecta (respectul e parte din iubire, nu e respect si comunicare deschisa si placuta, nu e iubire), n-o s-o vezi pe cea potrivita tie. Cand o sa fii langa persoana potrivita, o sa ai doar momente in care-ti tresare inima, fara certuri, injuraturi, minciuni...

| PufuBai a răspuns:

Ti-am citit mica povestiora:* m-a impresionat, se vede k uh chiar tii enorm la aceasta fata. Parerea meah este k daca chiar te iubea avea grija d aceasta relatie... Trist este faptul ca v-ati despartit... infine. Sper sa-ti gasesti o persoana care sa te iubeasca! mult noroc!