| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de sfatul cuiva, cum să reacționez și ce să fac. Totul a început acum 3 ani când am cunoscut-o, ea 15, eu 16. Am simțito ca pe ceva aparte și m-am îndrăgostit. Este prima mea adevărată iubire, am trăit cele mai frumoase momente la aceea vârstă. Ea avea 1.65m și vreo 50 kg, arăta foarte bine și un stil de corp pe care eu îl ador. Da înfățișarea a fost primul lucru care m-a cucerit, dar pe parcurs i-am descoperit și sufletul, o copilă inocentă și plină de viață. Doar că în acești 3 ani, am trăit multe cu ea, am rezistat și am încercat mereu să progresăm la mai bine și mai bun. S-au schimbat multe lucruri și bune, dar și mai puțin bune, care de-a lungul timpului mă distrug. Ne cunoaștem bine, dar ea pe mine mai puțin bine, pentru că sunt o persoană introvertă, dar mereu încerc să suțin cu ea un dialog direct. Fiecare problemă o discutăm direct, dar au apărut mai multe, care chiar dacă le-am mai discutat, nu prea văd schimbări. Simt un gol în mine, o vinovăție față de ea și față de mine, s-a îngrășat mult, nu este ceea ce a fost, acum are 70 kg, și am încercat mereu să nu mă gândesc la asta, să evit gândul, dar nu se primește. Am vorbit cu ea, a mers la sport, nu a slăbit, mă gândeam că poate ea nu face ce trebu la sport și am vrut să o ajut eu, pentru că mă ocup de vreo 10 ani cu sportul, am mers la sală, alergam seara odată pe săptămână și nici un rezultat, parcă invers punea mai mult. Nu pot să spun că e chiar grasă, grasă, dar pentru ani ei e mult cred eu. Am mai răbdat și pe parcurs mi s-au mai limpezit gândurile, dar la o anumită perioadă de timp îmi apar acele goluri, care mă mănâncă. Nu poate purta șorți, nu putem ieși la piscină și multe alte lucruri, pe care ea le motiveaza că "Nu pot că sunt grasă". Toate aceste momente pe mine mă deranjează, căci am văzuto într-un fel și îmi este dor de ea, de care a fost. Nu sunt omul care să înșel, să fug de ce e mai greu, dar nu vreau să-și piardă ea timpul cu mine și eu cu ea, ca la urmă să ne alegem ambii cu nimic. Mereu i-am dat noi șanse, am încurajato, am motivato, dar rezultatul a fost nul. Nu vreau să o simt pe parcurs ca pe o frică, ca pe un deranj în viața mea, pentru că nu știu la ce să mă aștept. Eu țin mult la ea, dar mai sunt și alte momente care mă fac să sufer. Nu îmi place să mă plâng, dar am nevoie de un sfat, de o încurajare. Cum aș trebui să procedez? Ce să fac să o reîntorc? Sau să nu-i pierdul timp, căci are doar 18 anișori. Mulțumesc de înțelegere, alte detalii vă le voi spune pe parcurs.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, la 1.65m si 70 de kilograme este chiar grasa, ca are 15kg peste limita care ar fi fost normala, adica 55kg.
Sfatuieste-o sa elimine painea, fainoasele, cerealele, dulciurile sucurile si sa se apuce serios de sport, adica sa alerge zilnic 5-10km sau sa sara coada in transe de cate 200 odata de mai multe ori pe zi.
Lipsa vointei de a baga in gura si a renunta la ceea ce ingrasa, a aaud-si aoco si daca acum nu are ambitie sa slabeasca, ce va face peste 5 ani de exemplu, sau 10 ani?

| Salu134 a răspuns (pentru Violleta2022):

M-am gândit si eu la asta. Poate chiar 70 nu are, dar vreo 68 precis.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Salu134):

Si 68 de kg este tot foarte mult.
La 18 ani si 165cm, nu ar trebui sa aiba mai mult de 55kg, este totusi fata, mult prea tanara pentru a fii atat de grasa.

Iar tu nu poti face nimic, daca ea nu are vointa sa slabeasca si sa se mentina. Pacat, la doar 18 ani sa se complaca in situatia asta fara sa-i pese de cum arata...

| Salu134 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu mă gândesc că poate fi o dereglare, pentru că a mers la sport și cu mine și mai multe. Știu că mănâncă puțin, mereu o doare burta, capul, are greturi, că cică nu mănâncă. Lucrează mult, dar la fel nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Salu134):

Baiete, cu aer si apa nu te ingrasi!
Daca nu manaca in prezenta ta, inseamna ca manaca singura, cand ajunge acasa, pentru ca, are un surplus de 13kg, care nu sunt de la apa.
Durerile de burta si greturile nu apar de la lipsa mancarii, dar apar de la alte probleme si pentru asta, as sfatui-o s amearga sa faca niste analize medicale.
Parazitii intestinali de exemplu dau atat dureri de cap, greturi si dureri de burta!

| mihai69 a răspuns:

E posibil să aibă ceva inconștient care nu îi permite să se poată abține de la a mânca excesiv și / sau nesănătos. Ar fi util un consult la un psiholog, poate reușește să afle și să elimine această cauză.
Nu în ultimul rând, un consult endocrinologic ar putea fi de asemenea util - poate are ceva probleme cu glandele.
Dacă ții cu adevărat la ea, mergi până la capăt, fii alături de ea și ajut-o să lupte.

| Salu134 a răspuns (pentru mihai69):

Mersi mult de răspuns, o să încerc să fac ceva, dar deja cam de 2 ani încerc asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ajut-o si sustine-o ca sa poata slabi. Faceti impreuna miscare, incearca sa o motivezi mai mult.
Si sunt unele fraze ce le-ai scris care imi dau de gindit: mereu ia-am dat noi sanse, nu vreau s ao simt ca pe un deranj in viata mea, pentru ca nu stiu la ce sa ma astept.
Din cele scrise de tine reiese ca te-ai indragostit mai mult de aspectul ei fizic, dar o femeie trece prin mai multe schimbari se poate ingrasa in cazul de fata si atunci ce faci o lasi?
Doar Iubirea e in permanenta schimbare, ne modelam unul dupa celalalt.

| PIPER23 a răspuns:

Tu ne intrebi de fapt ce sa faca fata ta ca sa slabeasca, caci tu nu mai prea esti atras de ea.
Pai e normal sa te simti prost, dar fata ta cum se simte? In mod normal ea ar trebui sa se simta si mai prost.

Vorbeste cu ea, caci sa slabeasca este posibil, dar fara vointa si si disciplina, nu va ajunge nicaieri.

Insa da, problema este una delicata, iar de ea cam depinde totul.