| Rattuz a întrebat:

Am o curiozitate: masturbarea zilnica reduce durata sexului? As dori sa imi spuneti din experienta personala deoarece doctorii spun ba una, ba alta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca avem in vedere si ne ghidam dupa rezultatele care au fost obtinute in urma cercetarilor stiintifice, a experimente medicale, a studiilor psihologice si psihoterapeutice efectuate de-a lungul timpului si le consideram ca fiind adevarate si corecte, atunci se poate constata ca masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate normala fara urmari negative, ba din contra produce efecte benefice prin mentinerea echilibrului normal al activitatii hormonale din organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, fiindca nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite care ti-au oferit raspunsuri gresite si/sau eronate. Chiar din contra, se apreciaza ca activitatea de masturbare moderata este benefica deoarece are rolul de a scadea stresul provocat de tensiunea hormonala care apare la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu reduce durata sexului, din contra, o mareste. E recomandata si pentru cei care sufera de ejaculare precoce, o tura inainte si rezisti mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarae excesiva duce la tulburari de erectie, la ejaculari precoce si chiar la lipsa erectiei cand esti in pat cu o femeie.
Vezi ca sunt destui pe forum care se plang ca nu li se mais coala cand sunt in pat cu o femeie sau se scapa pe ei, in primele 10 secunde. Totul porneste de la prea multa masturbare!

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

| Emilian65 a răspuns:

Mastubarea zilnica duce la aparitia impotentei.

| DanyDav a răspuns:

Din ce știu eu, nu este recomandat sa faci exces de mssturbare.
Din ce am citit eu, problema este alta si anume, potenta, este ca o setare genetică, exact ca la bricheta aia cu un milion de aprinderi, deci depinde de tine cum le consumi.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Da, si masturbarea în exces are consecințele ei. Deci mai bine fa-o mai rar daca nu ai iubită, e spre binele tau happy

| Adriaw48 a răspuns:

Am.trecut și eu prin asta.Si da, afectează atunci cand faci sex normal.Nu o sa mai ti deloc.O sa iti vina sa termini in 30 de secunde. Daca nu ai prietena încearcă să te masturbezi mai rar.În momentul cand iti vine sa faci asta ridicate din pat sau de oriunde ai fi si căutați o activitate.Iesi la o bere cu băieții, dai o tura cu masina, fa un dus rece, fa sport sau căutați o iubita.