| Mihail1330 a întrebat:

Am o întrebare ce mă cam nedumereşte... Am avut vreo 5-6 relaţii sexuale până acum, 18 ani, dar am făcut natural
Am o întrebare care mă tot bate de ceva timp. Nu voiam să pun întrebarea asta pentru că sunt enşpe mii de răspunsuri cu privire la intrebarea asta, doar că eu nu-i văd logica straight face

Mi-e cam frică să mai am şi alte relaţii sexuale neprotejat, şi la următorul, când va fi, vreau să incep să fac protejat, pentru mine şi pentru sănătatea mea happy

Eu nu înţeleg câteva chestii cu prezervativul straight face Am găsit diferite raspunsuri. Cică dacă ai prezervativ, şi ejaculezi în interiorul vaginului, sunt şanse de 1% sau nu ştiu cât să rămână însărcinată, alţi spun că deloc (Vorbim de un prezervativ intact, fără rupturi/găurit sau folosit). Am văzut şi răspunsuri de la oameni maturi, "Brigaela" parcă şi de la mai mulţi, raspunsul : Dacă foloseşti prezervativ, e indicat să ejaculez in prezervativ, în interiorul vaginului, iar dacă scoţi penisul din vagin poate rămâne însărcinată straight face Pe bune că nu prea văd logica. Sau gen, dacă simţi că îţi vine să ejaculezi, şi vrei să te abţii, te opresti din orice şi iţi revii timp de 10-15 secunde, dar să nu scoţi penisul de tot, să mai rămână 1-2 cm în interiorul vaginului, pentru că nu e indicat să-l scoţi de tot. Răspunsurile astea mă depăşesc, sincer!
Aştept şi eu dacă se poate, mesaje mature, concrete, şi da, conştientizez că pentru unii sunt întrebări banale, dar nu toţi ne-am născut învăţati!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca intrerupi din timp ejacularea, fara nici un fel de presiune (adica mai sunt peste 5 minute pana la ejaculare si starea de excitatie este medie), fixand foarte bine prezervativul cu degetele la baza penisului, nu e risc de sarcina. In schimb cele mai multe cupluri intrerup penetrarea cu 1-2 minute inainte de ejaculare, in graba si in situatie de excitatie maxima, fixand neglijent prezervativul si, in urma acestui fapt, in timpul intreruperii penetrarii, se scurge lichid preejaculator care contine spermatozoizi pe la baza lui. In schimb, ejacualrea pe deoparte umple varful prezervativului, strangandu-l mai bine la baza, pe de alta parte inlatura graba si frenezia. Barbatul poate sa isi concentreze toata atentia pe fixarea corecta a prezervativului, fara sa mai stea cu gandul: repede, redepe, ca intr-un minut ejaculez.
Cel de-al doilea raspuns se refera la combaterea ejacularii precoce, nu la contraceptie, nu are legatura cu subiectul discutat.

| Mihail1330 explică (pentru Brigaela):

Deci spuneţi că daca îl fixez bine, pot ejacula şi în interiorul vaginului, şi în afara lui?
Şi cum spuneţi dvs. cu lichidul preejaculator... ce treabă ar avea lichidul dacă prezervativul încă mai e fixat pe penis, şi doar il scot, fără nicio problemă... Şi încă ceva, odată ce am ejaculat, mai pot continua actul sexual incontinuu cu acelaşi prezervativ?

Cel de-al doilea răspuns in ejacularea precoce, eu mă refeream că are legătură cu subiectul nostru... La amândouă aveam dubii, pentru că erau aceleasi răspunsuri... Adică nu e bine să scoţi

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihail1330):

Daca ai ejaculat, penisul, in cele mai multe cazuri, isi reduce dimensiunile. Asa ca nu ai de ce sa mai continui, cel putin imediat. Odata pentru ca nu mai satisfaci partenera si a doua ca penisul reducandu-si dimensiunea exista riscul ca prezervativul sa iasa de pe penis in interiorul vaginului. Multi nu stiu nici de ce prezervativul are acea prelungire la varf.

| Mihail1330 explică (pentru darrio2007):

Voiam să vă menţionez şi pe dvs, dar stâlceam numele... Deci spuneţi că pot ejacula fără nicio problemă in interior, cu prezervativ? Sau chiar daca scot inainte să ejaculez, cu tot cu prezervativ... nu se intampla nimic, nu?

| Mihail1330 explică (pentru darrio2007):

Apropo...mie nu mi-au redus dimensiunile happySau dacă mi-au redus, imediat a inceput o a doua erecţie...

| Brigaela a răspuns (pentru Mihail1330):

Spuneam ca in graba de a intrerupe penetraraea in ultimele minute inainte de ejaculare este foarte posibil sa nu il fixezi bine si ca nu are rost sa risti sa intrerupi penetrarea ianintea ejacularii, fiindca asta nu aduce nici un avantaj (insa daca esti prea excitat sau te grabesti poate aduce multe dezavanataje). Nu, dupa ce ai ejaculat, nu mai continui actul sexual si nici nu stai cu acel prezervativ. te duci la baie, il scoti frumos, il verifici daca nu e spart, apoi te speli bine pe maini si pe organele genitale cu multa apa si sapun, pui alt prezervativ si abia apoi poti continua actul sexual

| Mihail1330 explică (pentru Brigaela):

Până aici am înţeles... O ultimă intrebare cu raspund da sau nu să fiu lămurit... Poţi ejacula direct in vagin dacă ai prezervativ?

| Brigaela a răspuns (pentru Mihail1330):

Da, este modul de utilizare corecta a prezervativului si nu se recomanda sa folosesti nici o alta metoda

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihail1330):

Nu se intampla nimic. Daca te tine cosoru poti continua.

| ania a răspuns:

Mai bine nu mai face sex deloc decât după căsătorie. Disconfortul major e cel spiritual, vinovăția pe care ți-o transmite conștiința care a fost setată de Dumnezeu să dezabrobe relațiile sexuale înafara căsătoriei, de ele nu te poți apăra cu prezervativ. Conceperea vieții e o forță care n-o poți bloca 100% cu prezervaivul, nimeni nu-ți poate garanta că nu vei fi tu1% acel risc de neprotejare, nici cele 20 % risc pentru a contacta boli venerice( o prietenă a mea farmacistă de ceva ani predă la școli despre bolile venerice ca alți tineri să nu contacteze, cum a pățit ea în tinerețe, boli venerice incurabile). Orice fată își dorește protecței, siguranță, loialitate mai mult decît sex și să o convingi că e înapoiată dacă nu se mulțumște cu sex e oprimare, pe temen lung nimeni nu fericit că produce frustrare altei persoane.