| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Salut.Am o intrebare destul de ciudata.Are ceva da un tigan si o romanca sunt impreuna? Sau un roman si o tiganca? Nu sunt tigan si nu am nimic cu unii din ei

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu prea sunt acceptate aceste relatii, nici de romani si nici de tigani. Diferentele sunt prea mari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Prostii, eu cunosc o gramada de cazuri de genu. Is considerate absolut comune.
Acuma nu ma refer la tigani din aia cortorari, ci mai "integrati". Am mai spus si cu alte ocazii 25% din populatia romaniei este de etnie roma sau mixuri cu etnie roma.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

25% din populatia Romaniei sunt tigani?
De unde ai scos-o tu pe asta?
Toate statisticile spun 3%

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Deoarece, statisticile oficiale is facute dupa propria declaratie.
3% din 20 milioane ar veni 600.000.
Cred ca numai cantaretii de manele ajung la numarul asta
Cum spuneam, astia 25% nu sunt toti pur sange tingani, ci mixuri.(ex 1-2 bunici sa fie romi)
Iar despre "diferenta de cultura" nu exista asa ceva. Sunt foarte multi integrati in societatae romaneasca, cu joburi de mii de lei.
Eu am umblat putin prin tara, si am vazut destule, am o gramada de cunostinte care is mixuri, desi sunt si cupluri romanca-tigan, cazurile roman-tigan is mult mai frecvente.
Copii rezultand din mixuri de cele mai multe ori is mai degraba albi decat bruneti

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea sunt statisticile tale personale, facute in fundul ograzii nu?
Ca nu au fost niciodata mai mult de 3% tigani in Romania, nici pe vremea lui ceasca, cand nu erau atatia plecati prin Europa cu furatul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este greu de crezut ca un individ de alta etnie (mai ales baiat) poate fi acceptat sa intre in comunitatea roma/tiganeasca. big grin

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bună, nu cred că "are ceva" dacă voi va iubiți și vreți un viitor împreună de ce nu?!? Dar sa nu uitam ca familia țiganilor difera de familia romanilor romanilor.

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru QElenaBoghiu):

Nu caut eu relatie, doar am intrebat deoarece sunt confuz. Tigan cu roman iese copilul rudar sau ceva gen? Spune mi mai multe te rog

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Tiganii sunt negri. Daca un roman se mixeaza cu unul din ei iese un mulatru, asta-i termenul pentru un om care are un parinte alb si unul negru.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Gandesti inainte sa scrii? "Iubire" a fost si la tiganul ala care a batut-o pe fata aia din Ploiesti pana a bagat-o in spital. Cui ii pasa de rahatul de iubire cand e vorba de niste oameni atat de salbatici?

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Iubirea nu tine cont de etnie, rasa, nationalitate.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Https://www.google.com/......77169.html

Tu ce zici? Tiganii sunt total respingatori, hoti, lenesi, inculti, agresivi. Cine vrea sa aiba de-a face cu ei? Nu muncesc, primesc ajutoare de la stat, fura din alte tari si vand in Romania, copiii tigani dupa un timp se lasa de scoala, nu stiu sa scrie si sa citeasca ca niste oameni cat de cat educati.

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru Subsemnatul123):

Ce coincidenta ca stau tot in Ploiesti