| Ion321123 a întrebat:

Am o intrebare la care necesit un raspuns sincer si clar va rog!
La varsta de 14 ani, cu un ciclu neregulat si cu o partidă de sex inainte de ovulatie fara terminare, adica nu a ajuns sperma in fată, ce semnifica durerile de menstruatie la ovulatie? Asa usore? Si menstruatia trebuie sa vina luna viitoare intre5-10 Aprilie, ce pot fi acele dureri de burtă in timpul ovulatiei, cauze?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca in cazul unui CICLU MENSTRUAL NEREGULAT, practic este imposibil sa se poata calcula/determina atat momentul in care este produs/eliberat OVULUL din foliculul ovarian, cat si momentul de incepere a urmatoarei menstruatii. In consecinta durerile la care te referi in aceasta intrebare pot avea cauze multiple pe care probabil doar un medic ginecolog l-ar putea diagnostica in urma unei consultatii ginecologice. In acest caz NU se poate formula un raspuns care sa fie obiectiv si corect, fiindca este IMPOSIBIL de stabilit in ce moment al ciclului menstrual a fost intretinut respectivul contactact sexual si de asemenea nimeni nu poate sti/cunoaste daca partenerul de sex a avut suficienta experienta sexuala si capacitatea de a coordona, controla si retine la perfectie ejacularea, incat sa fie absolut sigur ca nu a scapat chiar si o cantitate infima de sperma in vaginul partenerei de sex. In cazul unor femei dar foarte putine la numar, ruperea foliculului ovarian provoaca un mic disconfort dau chiar o durere slaba de scurta durata. Insa in cazul in care durerea este mai intensa si persista o perioada mai lunga, in mod obligatoriu se impune sa fie efectuata consultatia ginecologica. Multa sanatate!

| Ion321123 explică (pentru corbulalbrosu):

Poate fi vorba de o sarcină!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ion321123):

Deoarece ciclul menstrual este NEREGULAT nu se poate sti sau stabili momentul producerii ovulului fiindca acesta poate fi eliberat din foliculul ovarian incepand cu a 7 sau a 8-a zi in cazul in care ciclul este de 21 de zile. In concluzie fiindca nimeni nu poate stabili si nici anticipa care va fi lungimea acestui ciclu menstrual, NU se poate stabili nici momentul exact in care s-a format si produs ovulatia. Fiindca este posibil sa nici nu se fi produs pana in acest moment si sa se produca incepand de astazi si/sau urmatoarele 4-5 zile daca menstruatia se va produce intr-adevar intre 5- 10 Aprilie. Este cunoscut foarte precis ca OVULUL se elibereaza din ovar cu FIX 14 zile inainte de data de incepere a menstruatiei. Reiese ca daca sexul a fost intretinut in urma cu 4-5 zile, probabilitatea de a se forma o sarcina teoretic este exclusa. Insa acest lucru se poate afirma NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT.

| Ion321123 explică (pentru corbulalbrosu):

Sa spunem ca menstruatia o sa vina pe 7 aprilie. Ovulatia cand ar fi?
Si pana la urma e-s cu durerile de menstruatie acum astazi? Nu inteleg.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ion321123):

Numai in cazul in care OVULUL va fi eliberat astazi 23 Martie din foliculul ovarian, ciclul menstrual se va termina in data de 6 Aprilie, si 7 Aprilie va reprezenta prima zi de menstruatie care va fi si prima zi a viitorului ciclu menstrual. In legatura cu durerea aparuta in acest moment, exista posibilitatea ca aceasta sa fie urmarea schimbarilor hormonale care se produc in preajma zilei de ovulatie. Daca durerea va persista si in zilele urmatoare atunci vizita medicala devine indicata sau chiar obligatorie.

| Ion321123 explică (pentru corbulalbrosu):

Bun, multumesc mult!
Durerea a incetat!