| Ava1231 a întrebat:

Salut.
Am o intrebare pentru fete si as dori sa raspunda doar cele ce stiu despre ce e vorba si nu comentarii aiurea.
De multi ani(4) am probleme cu menstruația in sensul ca imi curge ft mult si am dureri extrem de mari.
In urma cu 2 ani am fost la medicul de familie, mi-a făcut ecograf care a iesit in regula si a zis ca e din cauza dereglarilor hormonale. La acel timp mi-a recomandat RIGEVIDON (anticonceptionale) pentru reglare. Aveam 18 ani atunci(acum 20) si nu le-am luat pentru ca mi-a fost frica de efectele adverse. Acum insa efectiv nu mai suport durerile si as vrea sa iau.
Intrebarea mea este:
A mai luat cineva fara sa mearga la doctor? Gen pentru protectie. Daca da, cum v-ati simtit?
Multumesc.
Si va rog nu-mi spuneti ca trebuie sa merg la ginecolog, sa fac analize etc.
Ma intereseaza strict ce am scris mai sus(cum v-ati simtit de la ele)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii si sa intelegi faptul ca NU exista pastile AC (anticonceptionale) MAI BUNE sau MAI SLABE, insa acestea trebuie sa fie POTRIVITE organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si nu prezinta riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente/folosite la ora actuala.
INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila completa care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea testului privind viteza de coagulre a sangelui si 2-3 analize hormonale strict necesare efectuate de catre medicul ginecolog, fiindca medicul poate doar pe baza rezultatelor obtinute sa schiteze un PROFIL HORMONAL propriu/unic si cu ajutorul acestui profil hormonal reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de AC potrivit de a fi folosit, care se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie, dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate!

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi de urgenta la un medic ginecolog, pentru investigatii amanuntite si tratament, sau operatie.
Faptul ca ai ignorat si refuzat sa faci tratamentul medicamentos, te-a adus in situatia de acum, putand sa ai nevoie de interventie chirurgicala (posibil chisturi sau fibroame uterine).
La acest moment nu ai nevoie de tratament de protectie, ci de tratament serios (si investigatie medicala), la ceea ce ai deja afectat in interiorul tau.

| Ava1231 explică (pentru Violleta2022):

Situația e la fel ca atunci. O durere de burtă. Pt ce operatie? Wtf... voi realizati ce spuneti?
Cum sa ai fibroame la 20 de ani, si virgina fiind?!(daca eu stiu ca am facut ecografe cum poti tu sa mi spui ca am chisturi si fibroame?!)
Nu intrebam de protectie, sunt virgina...
Daca nu stii raspunsul la ce am intrebat, taci. Nu am nevoie de explicatii suplimentare. Ce e asa anormal in dismenoree? Majoritatea fetelor au si au primit tratament cu Ac.
Eu nu am nevoie de "cunostintele medicale" ale utilizatoarelor TPU ci voiam doar sa aud cum s au simtit fetele de la AC daca s au îngrășat etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ava1231):

Chisturile ovariene si fibroamele uterine se pot forma la orice varsta din cauza dereglarilor hormonale masive, deci total posibil si la 20 de ani.
Putin bun simt si respect ti-ar trebui, ca nu esti pe maidan sa jignesti pe forum cum vrei tu, mai ales ca nu toti suntem de anisorii tai.

| Ava1231 explică (pentru Violleta2022):

Nu am jignit. Dar am rugat in nenumarate randuri sa mi se raspunda doar la ceea ce am intrebat si ca nu doresc explicatii suplimentare. Mersi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ava1231):

Atunci, de ce folosesti cuvinte jignitoare, daca esti incapabila sa le cunosti sensul?
Uite aici, exact cuvintele tale:
"Wtf... voi realizati ce spuneti?"

| SilentRain a răspuns:

Pastilele nu se iau după ureche, mergi la medic

| Emma30555 a răspuns:

Eu am luat o perioada vitamine, calciu potasiu magneziu, îmi era un rău general și mi-a trecut după ce am luat aceste vitamine, dar au fost prescrise de medic. Poate ar trebui sa vorbești măcar cu medicul de familie sa vezi ce îți sugerează. Pentru durere poți lua nurofen sau ibuprofen în mod normal ar trebui sa ți treacă cel puțin în ziua respectiva, dar și acestea se iau cu limita și doar la nevoie. Am luat cândva pastile anticoncepționale prescrise de ginecolog pentru protecție, nu erau astea de care zici tu dar nu au avut efecte secundare, am luat doar câteva luni fiindcă și mie mi-a fost teama sa nu mi dăuneze dar am avut prietene care au luat ani de zile, medicul le-a prescris și lor, chiar dacă nu fac analize amănunțite ei își dau seama probabil din experienta ce ți s-ar potrivi. Nu cred ca ai alte probleme sunt multe fete care se confrunta cu aceste dureri

| Ava1231 explică (pentru Emma30555):

Mulțumesc muult pentru opinie happy

| Floridori a răspuns:

Trebuie sa mergi la endocrinolog, sa faci analize si apoi la ginecolog, deoarece anticonceptionalele prescrise pentru dereglarile hormonale se prescriu in baza unor analize hormonale pentru a depista care este dereglarea si astfel sa se aleaga anticonceptionalele potrivite problemei tale.

| Ava1231 explică (pentru Floridori):

Bai sunteti culmea. Incetati.
Daca nu ai raspuns la ceea ce am scris mai sus, TACI! Nu am nevoie de parerea ta.

| Floridori a răspuns (pentru Ava1231):

Unde nu-i cap, vai de picioare!
In cazul tau de ovare...
Multa sanatate!

| Dintrebare a răspuns:

Nu cred ca este o idee buna sa incepi sa iei acele pastile acum. S-ar putea ca situatia ta medicala din momentul in care ti-au fost prescrise sa difere acum. Inteleg ca nu vrei sa mergi la medic. Desi nu vad cum ai putea gasi o solutie potrivita fara sa mergi la un ginecolog sau la endocrinolog, opinia mea este ca decat sa iei acele pastile, mai bine iei nurofen cand ai dureri.

| nuivoiesăspun a răspuns:

Am citit și comentariile. La 20 de ani ar trebuie să înțelegi foarte clar cum funcționează corpul uman. Anticoncepționalele nu sunt ca paracetamolul luat după ureche când te doare capul. AC pot fi niste pastile periculoase, care-ți pot face foarte mult rău, daca nu sunt luate corespunzător.
AC se dau în urma unor analize endocrinologice, pentru că ene sunt de foarte multe tipuri, depinde ce cantitate ai in corp din fiecare hormon ca să ți se prescrie ce trebuie. Bun, am înțeles că le vrei pentru protejarea de sarcină, dar dacă nu iei tipul de AC care ți se potriveste, riști niște dereglari hormonale de-ți va lua foarte mult timp sa se tretezi.
N-am înțeles niciodată încrâncenarea asta de a nu merge la medic să faci analize. Esti femeie, trebuie sa-ți faci vizita anuală la ginecolog, mai ales dacă ți-ai început viața sexuală. Du-te la medicul de familie, cere o trimitere la ginecolog, o să-ti faci analizele corespunzătoare și ți se va prescrie ceea ce-i trebuie corpului tău.
Înteebarea ta chiar mi se pare ca a unei fetițe de 14 ani. Nu lua nimic după ureche. Cum s-au simțit? Citește prospectul și vezi efectele și te vor anunța ele peste câțiva ani cum se simt si ce probleme au de la AC luate așa vitimd pe net 3 articole și crezând că știți farmacologie și endocrinologie.

| Ava1231 explică (pentru nuivoiesăspun):

Iar imi raspunzi aiurea si pe lângă subiect.
In fine... n o sa stau sa ma cert pe TPU.
Mi le-a recomandat medicul in urma cu 2 ani dar atunci nu le am luat. Nu imi spune de prospect ca il stiu pe de rost(l am citit si la momentul respectiv de asta nu le am luat, de frica). Iti dai cu părerea dar nici macar nu ai citit in totalitate ce am spus sau poate n ai citit bine...dar sunt virgina.
Tot ceea ce voiam era un raspuns de la persoane care iau, deci sunt in cunoștință de cauza si sa vad cum s au simtit. Cum multe femei intreaba pe altele cum s au simtit. Nimic anormal

| nuivoiesăspun a răspuns (pentru Ava1231):

Niciunul dintre cei care au comentat nu ți-a răspuns aiurea, ești tu prea arogantă si ți se pare că dacă cineva de aici chiar gândeste bine când îți recomanda un consult de specialitate, îți dă în cap cu asta. Cel mai bun sfat pe care-l poți primi e să consulți un medic. Ți le-o fi recomandat medicul, dar acum 2 ANI, corpul tău acum nu mai e la fel, hormonii tăi nu mai sunt în aceleași cantităti.
Și eu iau anticincepționale de 3 ani, deci știu despre ce vorbesc și ce implică ele, doar ca eu nu le iau după ureche, ci cu recomandarea medicului după analize. La fel am avut probleme cu durerile menstruale puternice, sângerări abundente, acnee, bineînțeles că le folosesc și ca modalitate de protecție. Nu-ți voi face o recomandare de AC pentru că nu consider că e necesar, îți va prescrie medicul tău exact ce-ți trebuie.
Dacă tot n-ai de gând să faci ce trebuie ia fată și câte 3 pastile pe zi sa-ți treacă tot, vezi și tu ce se întâmplă ca sa poți da sfaturi mai târziu când or mai fi si altele ca tine așa

| Ava1231 explică (pentru nuivoiesăspun):

Marea majoritate a medicilor nu fac analize inainte sa le recomande. Nici mama, nici sora mea, nici prietena nu au făcut analize inainte. Nu li s-a recomandat.medicul doar le-a dat.
Ceea ce imi spuneți voi stiu deja si nu am nevoie sa mi se repede de n ori. Ce am întrebat aia voiam sa mi se răspundă. Atat

| Ava1231 explică (pentru nuivoiesăspun):

N am cum sa iau 3 pastile pe zi... aberezi. in fine