| Eduarddddddd130 a întrebat:

Am o nelămurire..Am 13 ani si ma masturbez cateodata la 5-6-7 zile... Vreau sa stiu daca imi agraveaza organismul...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Autosatisfacerea ocazionala prin masturbare reprezinta o activitate benefica organismului la orice varsta si in plus nu provoaca efecte negative. Pentru informarea ta corecta, citeste urmatorul raspuns.
Chiar si in zilele de azi, cand subiectele despre viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul:
-- „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
--„Exista o limita de varsta pana la care se poate practica?" ori,
-- ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
--''Daca imi frec ''scula'' imi va creste par in palma? pot deveni balbait? sau pot sa orbesc?, ori sa nu mai cresc, sa raman pitic"".
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele dipute, contraziceri, diferende, de regula pareri contrare privind masturbarea, pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea hormonului cortizon cel care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o convingere eronata, gresita a unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| oany a răspuns:

Nu iti afecteaza organismul..insa ar trebui sa iei in calcul si varianta sa iti incepi viata sexuala(daca nu ai facut-o pana acum)..deoarece corpul se invata sa se simta bine asa.iar ulterior cand vei avea contact, nu vei fi la fel de multumit de ce simti..vei cauta placerea aia pe care ti-o provoci singur.

| mihai69 a răspuns:

Ca să ți-l „agraveze", ar trebui să fie deja ceva în neregulă cu organismul tău. În acest caz, în funcție de afecțiunea pe care deja o ai, e posibil să o agravezi.
Dar în cazul în care ești perfect sănătos, nu ai ce „agrava", nu?!?
Oricum, rău nu face.
===
http://dexonline.ro/definitie/agrava/890746

Răspuns utilizator avertizat
| Eduarddddddd130 explică:

Dau funda