| David0112 a întrebat:

Salut! Am o nelămurire. Am avut contact sexual cu o tipă in decembrie. Menționez că i-a venit menstruația în decembrie normal, în ianuarie nu, iar in februarie i-a venit. Ea nu are un ciclu regulat și nu a avut niciodată. Din februarie până acum nu i-a mai venit. De câteva zile are dureri de sâni și burtă. Poate fi însărcinată?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fata, avand un ciclu de TIP NEREGULAT, cum deja l-ai descris tu aici, nu se poate spune niciodata ca a intarziat odata ce la ea este nromal sa vina cand decide corpul ei.
Fara sex vaginal, nu se poate ramane gravida!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor descrise se poate afirma fara nicio retinere si cu o foarte mare certitudiine ca in acest caz NU poate sa existe sarcina implantata in uter. Pentru a scapa de stres si de orice ingrijorare, este indicat sa se faca un test de sarcina al carui rezultat va indica 100% precis, cert si garantat ca urina fetei respective NU exista hormonul de sarcina hCG. Acest hormon hCG este produs numai si numai de sarcina implantata in uter. Multa sanatate!

| Catrice a răspuns:

Din decembrie și până acum avea burta vizibila.

| Dintrebare a răspuns:

Au trecut 6 luni de atunci. Sansele sa fie insarcinata sunt zero. Dar as recomanda sa isi faca oricum un consult la ginecologie, nu pentru sarcina, ci pentru dereglarea de ciclu

| VanillaQ a răspuns:

Ar fi fost vizibila sarcina si nu i ar fi venit în februarie.
Totuși un test de sarcina nu ar strica, găsiți la orice farmacie sau puteți comanda online.