| AndyLoren1310 a întrebat:

Salut, am o nelamurire... Prietena mea ia anticonceptionale corect, la recomandarea medicului, insa am o mica dilema. Imediat dupa ce a terminat folia (cred ca a 2-azi) am avut contact fara a ejacula inauntru. Exista vreun risc sa fi ramas insarcinata? Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Contraceptivele o protejeaza si in perioada de pauza intre doua folii, exact la fel de mult ca in timpul foliei. Dar trebuie sa stii ca protectia lor nu este niciodata 100%, ca a nici unei metode contraceptive. Deci daca aveti activitate sexuala, exista permanent risc de sarcina, dar datorita contarceptivelor luate corect (recomandate de medic, intotdeauna la aceeasi ora fara abateri, fara a lua in paralel medicamente care le afecteaza efectul), atunci riscul este foarte mic

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Da.Desi exista un spectru de protectie de 24 de ore.La anticonceptional.Depinde ce scrie in prospect.

| Alcyon a răspuns:

Nu cred.

| LineGuide a răspuns:

Da, multumim ca ne faci munca usoara si ne dai si numele anticonceptionalelor. Ok, nicio metoda anticontraceptiva nu este valabila 100%, deci deja esti in depresie, stiu. Next, daca n-ai terminat in ea, nu prea sunt mari riscurile sa fi ramas insarcinata, dar totusi recomand folosirea protectiei, pentru ca nu este si sotia ta totodata.
Mult noroc!

| missandrab a răspuns:

Depinde. Sunt anticonceptionale care ofera protectie si in cele 7 zile de pauza, sunt care nu. Vedeti prospectul mai bine.

| Brigaela a răspuns (pentru missandrab):

Nu exista anticonceptionale care nu ofera protectie in perioada de pauza, gandeste-te si tu la modul de actiune al anticonceptionalelor, chiar vezi vreo posibilitate in care protectia sa fie abolita in zilele 22-28? E absolut absurd