| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema... Am impresia ca sunt blestemat si asta fiindca mereu tot timpul ma indragostesc prea repede de fete care chiar nu stiu cum fac da ele ma evita, eu vorbesc frumos cu ele, ma port frumos le ajut cand au nevoie de ceva. Sa va dau un exemplu...
Vorbeam cu o fata din liceu vorbeam cu ea cam odata la 4 sau 5 zile pe mess sau facebook sau chiar mai des si am ajutat-o in multe chestii si voiam sa ma combin cu ea dar ea nu cauta sa aiba o relatie si am renuntat la ideea asta si vreau macar sa fim simpli amici sau simpli prieteni, e singura fata de care m-am indragostit acum 2 ani si inca sunt indragostit de ea si imi dadea sfaturi bune si ma ajuta cand aveam nevoie de un sfat sau ceva, am ajutat-o cu multe chestii si vorbeam frumos cu ea si am ajuns sa o iubesc fara sa vreau crying. Nu credeam ca se poate asa ceva dar chiar asa este o iubesc fara sa vreau si o visez si noaptea, ea nu stie de faza asta dar nu cauta sa aiba o relatie ca mi-a zis cand i-am zis ca imi place de ea si am impresia ca vrea si sa ma evite dar asa brusc dintr-o data asta saptamana trecuta cand voiam sa o sun sa vad ce face si nu mi-a raspuns atunci nu am insistat, am spus in gandul meu ca nu poate sa vorbeasca, voiam sa ii cer un sfat ca asa faceam mereu si dupa 3 zile am vazut-o in scoala cand am intrebat-o ce face mi-a zis "Du-te sus, lasa ca vorbim noi alta data", eram la parter la liceu unde invat si trebuia sa il ajut cu ceva pe un profesor si mi-am dat seama ca vrea sa ma evite.
O visez aproape in fiecare noapte, ce sa fac? vreau sa o uit ca degeaba imi fac sperante ca bou ca oricum nu am nici o sansa si macar vreau sa o uit, va rog dati-mi un sfat ca nu stiu ce sa mai fac. Oricum nu se merita sa o iubesc, vreau sa o uit. M-am rugat si la Dumnezeu dar degeaba... Am ajuns sa fiu nervos din cauza asta ca nu o pot uita, cred ca sunt intr-o depresie ca mi-au zis multi asta au observat multi schimbarea asta la mine si omul cand e in depresie ori plange mereu ori e nervos mai tot timpu in cazu meu, si ca sa imi treaca nervii beau un ceai sau o doza de cola sau ma iau de altii din clasa care sunt mai fraieri sau joc Counter Strike... Un prieten mi-a zis sa beau, dar ce rezolv cu bautura? Nimic nu rezolv ca imi stric stomacu si fficatu cu bauturi alcoolice si eu cum am probleme la stomac mi-e frica sa beau bauturi alcoolice. Dati-mi un sfat ca nu stiu ce sa mai fac.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala nu e prieten care te pune sa bea, ce patesti tu ca si mine se numeste blestemul singuratatii datorita faptului ca nu avem noroc la fete, eu am reusit sa imi iau cat de cat gandul de la ele mai merg dupa fata la patronul lui taicameu sa o iau de la facultate cu masina, nu are permis mai vad un film acasa, scot cainele care il am in grija un timp si alte activitati care imi ocupa starea asta (cu vai nu ma vrea nimeni si sant ghinionist laughing ) daca viata e ca o catea noi trebuie sa fim ca pitbulii. Nu mai fa misto de colegi mai bine te iei de un tigan care vrea sa faca un rau furand sau vrand sa bata pe cineva.

| Zenithf a răspuns:

Sa bei mai merge, cate un pahar... de cacao cu lapte. Stii ca substanta activa din cacao este buna si impotriva depresiei? In plus, este un energizant bun si o proteina (din lapte) care te ajuta sa faci efort fizic, si efortul fizic te ajuta cel mai mult sa treci peste problemele sentimentale.
Si cand te distantezi un pic de problema, poti sa o tratezi mai la rece si sa obtii un rezultat bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

- Man, ea te-a considerat tot timpul un amic, dar tu ti-ai dat frau liber imaginatiei, si ai riscat dandu-ti frau liber sentimentelor.
Ea probabil ca are prieten, de aceea te evita.
Ce ar trebui sa faci? Evita orice interactiune cu ea, oricat de mica, fie in realitate, fie pe net. Acum parca te-ai folosii de orice posibilitate ca sa fii in preajma ei, stiu, esti atras, dar daca vrei sa o uiti, trebuie sa rupi orice contact cu ea.
Oridecate ori iti vine un gand cu privire la ea, alunga-l. Chiar daca ti-ar venii de 1000 de ori acel gand alunga-l, cand tot iti vin ganduri si le alungi ajungi sa fi descurajat si vei incepe sa cazi in deznadejde crezand ca niciodata nu vei putea fi liber si biruitor, dar asta este o minciuna a Satanei. Nu iti promit ca iti va fi usor, iti va fi greu, foarte greu, dar asta este singura cale de reusita.
De altfel, increde-te in Dumnezeu, fa din El prietenul tau.
Cauta sa mergi intr-o Biserica unde invatatura de baza este Biblia, unde se propovaduieste botezul la maturitate si se pune accent pe nasterea din nou. (daca vrei sa fi mantuit)
Dumnezeu sa te binecuvinteze!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Subscriu la sfat, excelent.

| Hutzy95 a răspuns (pentru anonim_4396):

E bun sfatul tau dar fata asta nu are prieten si nici nu cauta o relatie si de mers la biserica merg sunt ortodox, si raman ortodox pana mor faza e ca am cam cazut in deznadejde dar ma iau dupa sfatul tau o sa merg mai des la biserica

| Hutzy95 a răspuns:

Va multumesc pentru sfaturi si am sa tin cont de toate sfaturile voastre chiar unele imi sunt folositoare de exemplu sa imi caut ceva de facut ca sa uit de fata aia si chiar functioneaza si asa ca azi am luat examenu la traseu la scoala de soferi si am de saptamana viitoare permisu asta m-a mfacut fericit si parca mi-a mai luat din suparare si depresie si chiar ma gandesc ca sunt multe lucruri frumoase pe care le pot face happy

| UltraLex a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat ceva exact la fel cu o fata si pe moment avem mereu impresia ca este sfarsitul lumii dar cu timpul toate trec eu cand sunt suparat mereu imi trece cand mananc dulciuri racoroase cum ar fi inghetata, kinder dinacelea de la frigider sau prajituri aerate sper sa reusesti sa treci peste

| Hutzy95 a răspuns (pentru UltraLex):

Ar fi buna ideea ta, mie imi trece cand conduc masina sau cand ma joc pe calculator. Oricum mersi pentru sfat.