| sebi1334 a întrebat:

Am o problemă. Atunci când mă văd cu prietena mea și o sărut, pur si simplu ejaculez fără să simt sau să-mi dau seama. E normal? Ce este de făcut?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca esti mic. Ejaculezi si daca vezi ca se saruta unii pe strada. Cu timpul nu va mai fi asa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este perfect normal, treci la urmatorul nivel sexul.

| corbulalbrosu a răspuns:

La varsta adolescentei o asemenea intamplare, ''patanie'' poate fi considerata ca fiind cat se poate de... normala. Fiindca esti un tanar adolescent si in organismul tau activitatea hormonala este foarte intensa, in cazul tau este vorba de ejacularea fiziologica. Ejacularea rapida poate fi apreciata ca fiind ''normala'' fiindca se produce dupa aparitia starii de excitatie, sau de surescitare, in momentul in care iti saruti si atingi prietena. Ejacularea precoce este considerata ca fiind o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), a starii de abstinenta prelungita, dar mai ales in cazul tinerilor/adolescentilor, de obicei din cauza neinceperii vietii sexuale si bineinteles fiindca lipseste... experienta sexuale. Se considera ca tinerii scapa de aceasta ''problema'', NUMAI dupa trecerea unui anumit timp de la data inceperii vietii sexuale. De asemenea producerea acestor ejaculari rapide se vor diminua si dispare in urma intretinerii de contacte sexuale constante, cat mai numeroase si intretinute cu una si aceeasi persoana. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da este normal. Orice baiat sanatos pateste asa ceva daca o vede si o saruta pe iubita sa.

| Sofer a răspuns:

Te-ai masturbat pana acum? Mi se pare cam jenant sa ejaculezi pur si simplu.

| Goete a răspuns:

Sa ejaculezi fara sa iti dai seama nu e normal deloc.
Dar sa fii tot ud, fara sa iti dai seama, ca si cum ai fi ejaculat - dar de fapt e lichidul lubricant - asta e normal.

| Justme1997 a răspuns:

E normal daca esti născut in 2004

| DeeaCarmen a răspuns:

Nu prea.

| ioneln a răspuns:

Incearca sa respiri inspiri 5 min tii 5 min respiratia expiri 5 minute. Fa de mai multe ori asta intr-o zi sau de a lungul saptamanii ca un obicei.

Probabil pui prea multa presiune pe tine. E totul la nivel mental si psihic.

Vorbeste si cu alte tipe. Nu deveni fixat pe una singura cum fac 80-90% din tipi.

Evita pornografia si masturbarea. Daca ai inceput sa practici aceste "sporturi" fa bine si rareste vizionarea si mana dreapta sau stanga.

Fa sport. Alearga. Fa altceva util cu timpul liber.
Nu fa din sex si femei o obsesie ok? E doar o alta parte fireasca din viata unui barbat. Trebuie sa-ti gasesti fericirea in tine insuti in cine esti si cine devii.

Succes

| doctorandus a răspuns (pentru ioneln):

Lol, isi tine respiratia 5 minute! Risca sa lesine. Nu mai da sfaturi d-astea aberante, ca nu te-a intrebat cum sa se sinucida.

| doctorandus a răspuns (pentru ioneln):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| ioneln a răspuns (pentru doctorandus):

M-am grabit
secunde de fapt
da
alte greseli dottore? sau te retin de la vreo munca?