| DarknessEagle a întrebat:

Salut, am o problema! Cred ca am fimoza si nu stiu sigur, vreau putin ajutor! Am 15 ani, penisul cand este in stare,, flasca" si in erectie nu se decaloteaza deloc, iar cand trag eu de acea piele pot decalota aproape toată, cam 60%-70%, nu ma doare doar imi este frica sa trag, pot decalota aproape toată cand ma masturbez. HELP, mi-e frica oleacă sa le spun părinților deoarece sper sa nu fie grav, imi poate afecta viata sexuală si sa nu pot avea copii? Se poate rezolva si fara operația aia?

Răspuns Câştigător
| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut, trage pana jos fără frica, doar dacă te doare sa te oprești. In caz esti virgin este posibil si ca acea pielita sa tina puțin. Dar cel mai sigur ar fi sa mergi la un doctor de specialitate, el stie 100% care este problema. Când ai fimoza nu se duce pielea in jos aproape de loc, oricum operația este ușoară din câte stiu. Multa sănătate!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese ca este posibil ca penisul tau sa fie afectat de o forma mai usoara de fimoza, probabil/posibil de gradul 1 sau putin peste, din cele 4 grade de clasificare. Doar medicul urolog este in masura sa aprecieze in urma unei simple consultatii vizuale daca este vorba de fimoza, care este gradul afectiunii (daca exista) si de asemenea prin ce procedeu poate fi eliminata afectiunea. Pe baza descrierii tale, chiar daca penisul iti este afectat de o fimoza aceasta este una slaba care se poate trata acasa prin metode specifice cum ar fi metoda Beauge, sau intinderea inelului fibros cu ajutorul unor inele din silicon cu diametrul din ce in ce mai mare.
Phimocure review - fitting and removalPhimocure review - fitting and removal
INELE PENTRU LARGIRE PREPUTIULUI AFECTAT DE FIMOZA https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Necesitatea de a se interveni prin operatie chirurgicala apare numai in cazul in care fimoza este GRAVA/SEVERA de gradul 3 dar mai ales cel de gradul 4. Pretul operatiei este stabilit pe baza unor criterii diverse care tin de complexitatea operatiei, de renumele medicului, a clinicii, etc.
Penisul care care nu este tratat corespunzator incat fimoza sa fie complet eliminata, poate sa provoace un anumit disconfort in timpul sexului. Poti face copii chiar gramada cu penisul afectat de fimoza, insa sexul ar putea fi neplacut din cauza durerii care de regula apare si exista pe toata durata actului sexual. Multa sanatate!

| DarknessEagle explică:

Si daca ar fi de operație costa mult?

| jj7700 a răspuns (pentru DarknessEagle):

Nu, in jur de 300 euro la privat pentru circumcizie sub anestezie locala, care practic iti elimina preputul cu totul, ca sa nu mai ai probleme pe viitor. Dureaza 40 min operatia si nu simti nimic, doar usor disconfort o saptamana dupa.