| BogdanM275 a întrebat:

Salut, am o problemă, e normal ca la 18 ani marimea penisului meu sa fie de doar 13 cm, ce pot face?

Merită sa încerc să folosesc creme sau medicamente pentru marirea penisului?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul clar, scurt, concis si mai ales CORECT la intrebarea ta este unul singur si anume : marimea penisului este transmisa si stabilita genetic si din acest motiv devine definitiva dupa varsta de 16-17 ani. Marimea penisului NU se poate modifica prin folosirea unor produse miraculoase cum ar fi : potiuni, lotiuni, unguente, pastile, aparate, suplimente, etc. Unica metoda reala prin care penisul poate fi LUNGIT cu circa 2 maxim 3 cm este o operatie chirurgicala de sectionare a ligamentelor care tin strans legat penisul de corp, insa find destul de riscanta se cere acordul in scris al pacientului ca isi asuma riscul ca operatia sa NU reuseasca fiindca rata de succes-esec este mai mare de 50%.
Daca ti-ai masurat-o corect inseamna ca este intr-o oarecare masura OK. Aceasta parere are la baza faptul ca prin masuratori efectuate de echipe de experti, la cererea producatorilor de prezervative, in studiile lor au stabilit ca barbatii adulti din tara noastra Romania sunt posesorii unor penisuri a caror lungime medie statistica este de 12, 73 cm, adica au lungimea mult mai mica comparativ cu lungimile de-a dreptul exagerate prezentate de multi userii ai aceastei categorii a TPU. Probabil ca cea mai credibila si reala lungime a penisului in cazul barbatilor adulti din tara noastra se situeaza intre 13 si 16 cm unde te incadrezi si tu. Insa ar fi bine sa stii si tu, ca ceea ce conteaza cu adevarat este virilitatea si potenta, dar mai ales capacitatea barbatului de a reusi sa-si coordoneze dar mai ales sa-si controleze ejacularea pentru a sustine un act sexual suficient de lung incat la final partenera de sex sa aiba parte mereu de placere, de satisfactie si pe cat posibil orgasm. Degeaba este penisul lung si gros daca barbatul nu reuseste sa si-l mentina in stare erecta suficient de mult timp, pentru ca partenera de sex sa fie mereu pe deplin satisfacuta. Sanatate!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Suplinesti prin incredere. Pina la urma degeaba o ai de juma' de metru daca dupa 2 minute e gata treaba... nu in marime sta treaba.

| BogdanM275 explică (pentru GabiDumitrescu):

În mare măsură stă, degeaba ai încredere daca nu poti satisface o femeie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BogdanM275):

Pai nu, nu exista nu poti. Blocajele sunt la nivel mental de cele mai multe ori. Ia si citeste cartea asta - o gasesti si audio daca sapi un pic pe net: https://www.librarie.net/......produs.php

| ywar a răspuns:

Foloseste-o cu inteligenta. Daca punctul G este la 5 cm inauntrul vaginului, trage tu concluzia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar operatie dar are si ea riscurile ei aceptate asa cum esti e genetic nu poti schimba conteaza sa fie strong si sa rezisti mai mult. nu mai iti compara prnisul cu cei din filme xxx
O ai normala. am incercat si eu pastile si pompe si nici o marere nu am observat, bani aruncati degeaba si timp pierdut.
Conteaza grosimea mai mult trebuie sa iti gasesti partenera potrivita

| OctavianSps a răspuns:

Nu exista creme pentru asa ceva, medicamente poate dar nu am auzit vreodata ca ar face minuni. Invata sa te accepti exact asa cum esti, nu te mai compara cu altii pentru ca probabil de asta a si pornit acest complex al tau. Mult succes.