| AndreiDV12345 a întrebat:

Salut, am o problema mai delicata. De vreo 5 luni am vazut la mine la scoala o profesoara (credeam eu) mi s-a parut foarte frumoasa si in pauze si cand o vedeam stateam uitandu-ma la ea si ma gandeam oare ar trebui sa ma bag in seam cu ea sau nu?". Asa a fost pana acum 2 luni. Inca nu ma indragostisem de ea sau nu o iubeam, doar mi se parea foarte frumoasa. Dar acum doua luni a venit la mine in clasa si m-a chemat sa vorbim intr-o alta clasa. Acolo am aflat ca se ocupa cu ajutarea orientarii in viata, cariera si chestii de genul cu elevii de liceu. Dupa acea ora petrecuta cu ea si vorbind pe subiecte de genul am inceput sa simt ceva puternic ce nu am mai simtit pana atunci. Dupa ne-am mai intalnit de doua ori pe aceleasi motive si sa vorbim despre notele mele si cum pot sa le cresc mai mult. Dupa care mama mea care parca a luat-o razna a fost la scoala si i-a spus dirigintei ca as avea nevoie de un psiholg(eu nu cred). Dupa asta am inceput iar sa ma vad cu ea pentru a discuta problemele mele. Eu initial i-am spus mamei ca a vb degeaba cu diriga ca eu nu ma apuc sa vb despre mine si viata mea cu necunoscuti dar cand am aflat ca e ea am varsat tot ce aveam mai greu pe suflet din trecutul meu dupa a doua sedinta. Atunci fiind fiarte emotionat am inceput sa plang si atunci ea ma incurajat si na luat in brate moment in care mi-a trecut tot. In tot acest timp dinainte de a o cunoaste si dupa ne tot aruncam priviri dar chiar daca mi se parea ca ar putea insemna ceva am spus ca nu are cum si am stat asa. Dar dupa cu fiecare intalnire totul era din ce in ce mai intens. In una di intalniri am aflat si ceva ce ma descurajat mult, faptul ca are 31 de ani deso eu si acum cred ca are 23-24. Acum intrebarea mea e oare ar trebui sa ii spun ce simt sau sa imi vad de treaba?
Faza e ca de 2 luni nu exista zi sa nu ma gandesc la ea iar inainte de aceste doua luni nu treceau 2-3 zile fara sa ma gandesc la ea chiar daca nu o vedeam.
Ce naiba sa fac? Am doar 17 ani dar eu stiu ca o iubesc si ca nu as rani-o sau lasa-o vreodata indiferent de diferenta de varsta.

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Nu ii spune ce simti ci da-i de inteles. Cum? Cere-i sa iesiti in oras, si se prinde ea, daca accepta e ok, daca nu, ramai doar cu jena ca ai abordat-o, dar nu si nimic de pierdut. Bafta!

20 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Ar trebui sa iti vezi de treaba ca esti minor si ii vei aduce numai probleme.

| AndreiDV12345 explică (pentru MihaiNicu23):

Nu am de gand sa ii fac rau unei persoane pe care o iubesc daca vrei sa stii. Plus ca nu vad cum as putea sa ii fac rau mai ales si incaz de ceva as putea foarte simplu sa spun ca eu sunt cel care a inceput si care doreste totul. Plus ca prefer sa am eu probleme decat ea.

| Steregoi a răspuns (pentru AndreiDV12345):

Cum adica "sa ai tu probleme decat ea"? Pai unde ar fi dreptatea? Nedreptate ar fi ca ea sa castige mai mult decat tine in eventuala relatie. Oricum ea castiga din start o prospatura ca tine iar tu pierzi incurcandu-te cu ea fiind o babaciune in comparatie cu tine. Sigur n-o sa mearga relatia pentru multa vreme iar cand te vei intoarce la una mai tanara si vei ajunge sa-i zici ca ai fost cu una mai batrana cu 14 ani decat tine o sa-i vina greu sa te respecte ca si cap pentru ca ai primit lectii ca un copil de la una mai batrana decat tine. Si nu-mi zice ca nu o sa ajungeti la se x chiar daca acum zici ca te-ar interesa mai mult sentimentalismul ei. Fii sincer cu tine insuti. Ai vazut-o frumoasa si evident ca te-ai gandit sa i-o tragi. Orice om sanatos se gandaeste astfel cand insista la o femeie frumoasa.

| Steregoi a răspuns (pentru MihaiNicu23):

"Ar trebui sa iti vezi de treaba ca esti minor si ii vei aduce numai probleme." - de acord. Ea o sa fie privita mai copila decat el in societate. O femeie serioasa la varsta ei avea familie si copii si un barbat pana in 40 ani cu care sa se iubeasca. Fiecare cu generatia lui. Nimeni nu poate recupera timpul in mod rational. Timpul pierdut este pierdut si doar Dumnezeu il va compensa. O femeie mai batrana regullata de unul mult mai tanar ii poate cauza rani in p**da pentru ca el este mai activ decat ea mai ales daca o are normala iar el se va simti frustrat. Iar daca totusi va functiona nu va fi pentru multa vreme.

| AndreiDV12345 explică (pentru Steregoi):

E drept ca m-am gandit la multe si clar si la sex dar bu am gandito ca atunci cand vad o bunaciune pe strada si asi spune mama ce i-as face. Am gandito intr-o atmosfera romantica si de relatie. De moment o iubesc iar daca Dumnezeu ne va permite relatia o voi face indiferent de consecinte pentru ca o iubesc si voi incerca sa o iubesc si sa ii ofer tot ce voi putea invlusiv sa devin un cap de famile. Pentru ca, chiar daca am doar 17 ani mi s-au intamplat multe in viata si cred ca pot sa fac fata aproape la orice. Oricum mersi de incurajare si pentru modul obiectiv de gandire. La faza cu mai bine sufar eu decat ea, asa e pentru ca nu as vrea sa pateasca ceva si mai ales din vina mea. Sper ca Dumnezeu sa ne ofere ce este corect si bine pentru amandoi.

| Steregoi a răspuns (pentru AndreiDV12345):

Cand vine vorba de Dumnezeu lucrurile se imbunatatesc radical insa sa nu ne inselam singuri si apoi sa dam vina pe altii. Cunosc un caz evident mai extrem in sensul ca ea e mult mai in varsta decat el si el credea ca cu Dumnezeu va compensa insa nu a mers. Dumnezeu nu te pune sa te amagesti singur sperand ca va merge si apoi sa ajungi sa-l superi ajungand in deriva spirituala din care foarte greu te vei putea redresa. Ia in calcul ca si cand ea ar accepta si atunci este necesar sa stii dinainte sa ii spui la ce te inhami. La 17 ani nu poti spune ca ai prea multa experienta de viata indiferent prin cate necazuri ai trecut pana acum. Uita-te la biografiile actorilor de la hollywood si desi nu sunt un exemplu de urmat se poate observa o statistica privind diferentele de varsta si durata relatiei. Esti liber sa faci ce vrei cu viata ta insa sa stii un lucru: nu te poti amagi singur la nesfarsit sau omul nu se poate minti. Creierul propriu e cel mai greu lucru de convins iar daca se incearca autoamagirea se poate suferi un soc mare la o constatare ulterioara. Greselile facute din proprie initiativa sunt cel mai greu sa ni le iertam. Insa si la acest grad de gravitate Dumnezeu este mai mare decat inima noastra si ne poate salva de la autocondamnarea propriei noastre inimi. Desi o persoana o poti cunoaste cel mai bine din ceea ce spune inainte de a te angaja intr-o relatie este prudent sa afli din surse de incredere din ce mediu provine acea persoana, din ce familie provine, cine sunt prietenii ei, istoricul ei, cu ce se ocupa. In general prima impresie e in general hotaratoare in a te decide daca merita sa incepi acea relatie sau nu. Totusi chiar si asa pe parcurs lucrurile se pot schimba insa nu foarte mult in ceea ce priveste acceptul propriei inimi fata de persoana dorita sau nedorita. Exclus intermediarii daca te hotarasti sa incepi sa cunosti o persoana de sex opus in vederea casatoriei. Nu ma refer la cei de la care poti obtine date initiale legate de familia din care provine acea persoana si istoricul ei precum si starea ei de sanatate. Dupa 35 ani fertilitatea unei femei scade dramatic in general daca va veti hotari sa aveti copii impreuna. O relatie cu ea va fi o cursa contra cronometru. Cronometrul vietii si al varstei biologice.

| AndreiDV12345 explică (pentru Steregoi):

Inteleg unde bati si ce vrei sa spui dar cu toata amagirea sunt dispus sa incerc pana la urma nu sunt un zeu al frumusetii si cred ca voi fi respins ca si pana acum de alte persoane. Poate va spune da iar atunci voi avea de facut ceva dar daca va spune nu voi suferi inca mult timp mai ales ca o vad zilnic in afara de weekend si probabil voi mai incerca de cateva ori iar intr-un final o sa ma dau batut si aia o sa fie pana atunci o viata frumosa tuturir si fara complicatii. Si crede-ma ca sunt suficient de matur si de adult sa iau viata in piept cu inca o doza mica in plus fata de pana acum( ma descurc eu ). Pana la urma varsta defineste o persoana si nici nu ar trebui sa o dezavantajeze. Mersi inca o data pentru tot. Daca vrei putem vorbi in privat si iti pot da whatsapp-ul meu. Mi-a placut sa vorbesc cu tine.

| AndreiDV12345 explică (pentru Steregoi):

Aa si inca ceva daca ar fi fost vorba de o fata sa aiba o relatie cu un barbat de 31 de ani nu mai ere chiar asa nasoala situatia. De ce mereu fetele de varsta noastra au relatii cu persoane mult mai "mature" si nu cu noi? Eu cred ca asta e o incorectitudine.

| Steregoi a răspuns (pentru AndreiDV12345):

Ce-ti pasa tie asa mult de ele? Nu toate sunt proaste sa se incurce cu batrani tineri. Cele destepte nu se baga la asa ceva. Alea de care zici tu sunt churve de nivel mare ce vor barbati cu avere. Un barbat la 30 ani are avere daca s-a miscat bine. Dar nu asa se face. Averea se face impreuna ca sot si sotie.

| Steregoi a răspuns (pentru AndreiDV12345):

Nu pierde vremea cu babaciunea aia de 31 ani oricat de fardata ar fi cand se trezeste dimineata din pat cu fata umflata atunci sa vezi uratenie. Parerea mea. Iti pierzi vremea cu ea. E o lasitate si o resemnare sa renunti la cele mai tinere. Nu te da batut. Lasa babaciunea si alege prospatura si tineretea. Lupta si vei castiga fata buna. Nu te subestima. Aia au fu.t pana la 30 si apoi isi iau prospaturi de 18 si se insoara cu ele si tu sa fii mai fraier? De maine ia-ti gandul de la babaciunea aia si pune-te pe treaba si dezvolta-ti personalitatea si alege si tu prospatura si tineretea. Mai mult nu am ce sa-ti spun. Cred ca ti-am zis suficient. Aia e fata mare si lasata de multi. Si daca e lasata e clar ca are ceva hibe sau e prea pretentioasa sau prea mandra sau se crede prea desteapta. Daca e cazul coboara si tu stacheta si alege prospatura. I-am zis unui coleg care la 34 ani e neinsurat pentru ca are prea mari pretentii raportat la ce poate oferi. I-am zis sa coboare stacheta cu trei ani in urma sa se duca intr-un sat sa aleaga o roma analfabeta proaspata de 17 ani dar cu potential si sa se insoare cu ea dupa ce ii face analizele medicale si apoi s-o incuie in apartament si s-o lase grea sa-i faca un copil. Nu m-a ascultat si si acum umbla dupa cai verzi pe pereti. In ritmul asta ajunge baiat mare batran si la 40 ani o sa bata la ochi si nici pe analfabeta aia n-o s-o mai poata convinge sa mearga dupa el ca doar nu e chiar proasta chiar daca inca sta la mama si la tata. In alea de 17 ani hormonii le fac naive si analfabete nu ca ar fi proaste sau ca n-ar avea potential. Promite si tu si arata ca te tii de promisiuni. Daca ii zici la una ca vrei s-o duci in Caraibe ea deja se vede cu tine in Caraibe de parca i-ai zis c-o duci in Caraibe si cand se mai dezmeticeste oleaca nu te lasa ci promite in continuare. Promisiunile merg mana in mana cu aspiratiile si nu e nici o minciuna. Alege bine! Succes!

| AndreiDV12345 explică (pentru Steregoi):

Mersi!

| Emma30555 a răspuns:

Renunta la ea, e doar o pasiune de adolescent, o sa ti treaca in timp si vor aparea fete potrivite pentru tine.

| Steregoi a răspuns:

Cand o sa moara ea o sa mori si tu. rolling on the floor Femeile traiesc mai mult decat barbatii in general. Cand ea o sa moara in jur de 90 tu o sa mori in jur de 80. rolling on the floor Nu o lua in serios. Am descris o situatie ipotetica. Cand o sa mori tu o sa moara si ea. Ea nu va ramane vaduva si deci ii faci un serviciu dublu. Te consolezi ca dupa ce mori va muri si ea si nu va mai apuca sa fie a altuia. rolling on the floor

| AndreiDV12345 explică (pentru Steregoi):

Buna gluma si apreciez umorul dar in momentul asta nu sunt in stare sa si rad. Plus ca nu asta ma intereseaza, ma intereseaza sa ma lase sa ii demonstrez ce simt + nu gandesc atat de departe pot spune ca ma surprinde mintea ta?

| Steregoi a răspuns (pentru AndreiDV12345):

Oricum dupa 60-70 ani femeia cam degeaba se marita dpdv sexual. Si barbatul la fel. Cica Avraam si Sara au facut se x la 90 ani si a rezultat un copil. Trecand peste faza cu copilul ideea e ca au facut se x si dupa ce Sara a murit Avraam a facut se x si cu a doua nevasta si cu concubinele. In Biblie nu e o limita legala intre diferente de varsta insa conteaza. Ea va avea tendinta sa-ti dea lectii fiind mai in varsta si vei fi ca un copil pentru ea ori un barbat e bine sa fie cap. Daca privesti strict dpdv se xual treaba pare in regula. Insa in viata nu e doar se xul. Am zis la modul general. Eu unu nu m-as incurca cu ea si as cauta fete mai tinere. Sunt o gramada de fete mai tinere frumoase si inteligente si sentimentale. Tu esti capul pentru ca esti barbat. Imi pare ca Sara era mai tanara decat Avraam din ce-mi amintesc. La 50 ani nu o sa mai prea poti sa te incurci cu minore decat daca le dai bani in timp ce ele sunt churve pe centura sau daca vei avea bani multi tot la o churva minora ajungi in cel mai probabil caz. Acum e momentul sa te insori formal cu una de 14 ani iar peste patru ani sa te insori cu ea in mod oficial insa cu riscul de rigoare. Daca ea are credinta in Dumnezeu bazata pe ratiune ai sanse sa incepi o casatorie la o varsta minora. La acest capitol romii sunt intelepti. Sunt si in regula cu Dumnezeu din acest punct de vedere si au si satisfactie si succes mai mare in dragoste romantica. Oricum iti trebuie control sau stapanire de sine ca sa nu faceti primul copil inainte ca ea sa implineasca 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatiile elev-profesor nu pot fi permise. Si cred ca daca i-ai spune profesoarei tale nu o sa-ti dea un raspuns afirmativ, in caz ca-ti faci sperante.
Stiu ca te descurajez dar e realitatea

| AndreiDV12345 explică (pentru anonim_4396):

Eubinteleg ce spuneti voi, faza e ca mi-au mai placut fete pe care am stat setat si 4 luni si nu stiam ce sa fac dar acum e diferit, simt totul altfel + ca nu e chiar profesoara nu imi preda nimic si a fost acea persoana cu care am putut sa vb si ma ascultat. Mai ales ca in ultimul timp ma simt tot mai singur.

| VICTORTPURO a răspuns:

Faza este urmatoarea, ea nu cred ca ar fi interesata de tine, din motiv ca esti inca un copil pentru ea, o femeie la varsta ei are nevoie de un barbat nu de cineva care inca e in banca scolii, o sa iti treaca, renunta la gandurile astea, faptul ca stai si te gandesti mereu la ea te va face mereu sa stai depresiv si in chinuri, ocupate cu ceva, fa tot posibilul sa fie mintea ocupata cu altceva, va trece o perioada si nu vei mai simti ce simti acum, fiecare din noi a trecut prin asa ceva, stiu ca suna usor din spuse si greu in practica, insa cu putin efort o sa vezi ca o sa treci peste, si in plus in viitoarele situatii de genul te vei descurca cu mult mai usor, deci iti urez multa bafta si fii barbat.

| AndreiDV12345 explică (pentru VICTORTPURO):

Mersi, stim amandoi ca nu sunt de acord cu tot ce zici din cauza ca o iubesc sau asa cred dar mersi oricum. Apreciez, poate nai incolo iti voi da dreptate.

| AndreiDV12345 explică:

Cine a pus intrebarea de asa ceva, de unde stii tu ce are ea ne voie si cat de mare o am? Eu nu va inteleg pe cei care dati replici de genul la intrebari. Te ajuta sau ma ajuta cu ceva ca ai scris porcaria asta. Aici nu era vorba de sex sau de aventuri. Sa te vad ce faci daca o sa simti vreodata ca se darama lumea cu tine din cauza unei femei despre care tu crezi ca e totul si altii sa isi bata joc de tine. Sa ai o zi buna si incearca sa mai faci si bine nu doar rau.