| gogu32 a întrebat:

Salut, am o problema si nu stiu cum as putea sa o rezolv.
De cateva luni sunt cu o fata isteata, draguta, atenta, de incredere etc, "de casa" sa zic. Idee este urmatoarea, parintii ei nu o lasa sa-si faca iubit ca la anul are examen (clasa a 8-a) si de aceea nu prea putem sa ne vedem in timpul verii. Ea imi zice ca ii este frica, ca o vede cineva cu mine (sau orice baiat) si ii spune parintilor ei. Acum nu stiu ce sa zic, am incercat sa vorbesc cu ea, sa ii explic ca e greu si ca ne poate face vulnerabila relatia. Ea nu vrea, parca o inteleg si nu prea, o data, macar la 2 saptamani, nu cred ca observa cineva daca ne intalnim intr-un loc retras. Suntem foarte deschisi unul de altul, dar cred ca de la o vreme nu se leaga ceva. De pilda, intr-o seara, imi spune ca a ajuns din oras pe la 00:15, ceea ce nu prea cred, nefiind cu parintii ei. Apoi imi zice ca e obosita si se culca, dupa cateva ore, verific si vad ca a fost activa pe whatsapp la 02:00 iar pe Facebook la ora 01:00. Acum nu prea stiu ce sa fac, aveam de gand sa vorbesc cu parintii ei despre relatia noastra si ca nu ar influenta notele ei dar exista si riscul sa ii fac rau, sa fie pedepsita. Voiam sa ii spun sa ne intalnim daca ma iubeste, sa faca macar asta si tot atunci sa ii verific telefonul. Iar daca nu-mi da telefonul, sa ii zic asa: Daca nu-mi dai telefonul, ne despartim in momentul acesta." Na, cred ca "v-am aburit", cei drept, sunt si eu destul. Cum as putea proceda cel mai bine?

Răspuns Câştigător
| Etrius a răspuns:

Să nu fi prea dezamăgit doar..Eu am fost in situatia ta, si părerea mea este că ar trebui să înveți cum să fi bărbat si să cunosti cât mai multe tipe.Asa o să vezi ce îți place, o să ai mai multă diversitate si niciodată nu vei fi dependent de vreo fată. Când devii dependent sau prea atasat emoțional de ea, va simții asta.Din acel moment inconstient atracția ei scade, fiindcă tu nu mai reprezinți o provocare.ci mai mult o posesie, la fel ca un telefon sau o pereche de papuci.

Răspuns Apreciat de Editori
| Necunoscut112 a răspuns:

Este absolut normal ca părinţii ei să nu o lase să aibă iubit, şi la fel de normal ca ea să asculte de ei. Nici nu e vorba doar de note. Iar treaba cu verificatul telefonului nu este ok deloc. Şi da, probabil că la vârsta ei vorbeşte cu mai multe fete şi mai mulţi băieţi pentru că aşa e normal. La vârsta voastră trebuie să cunoaşteţi cât mai mulţi oameni, să le ascultati povestea, să înţelegeţi cum funcţionează viaţa şi oamenii. Fără relaţii.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu cred ca s-a saturat de tine si nu stie sa ti-o zica si pur si simplu te evita

| Violleta2022 a răspuns:

Iubit la 12-13 ani? Daca abia acum trece clasa a VIII-a?
Doamne mai copii, ce dumnezeu aveti voi in cap, la avrsat asta?
Ati uitat de papusi si masinute, acum vreti iubite?
Mai puiule, la varsta asta, nici daca vreti, tot nu aveti cu ce sa va iubiti, ca iubeala se mananca cu sex, ori la voi, abia acum creste cuculetul si se dezvolta oraganele sexuale.
lasa-i telefonul fetei in pace, ca nu-i frumos sa-ti bagi nasul in intimitatea ei.
Ia o pauza de la "iubita" asta si iesi afara cu baietii s abvateti mingea, cai mai important sa te dezvolti fizic armonios si sanatos acum, iar iubitele...mai este 3-4 ani, cand mai cresti si ai habar ce inseamna o iubita si cu ce se manaca.

| Freya1 a răspuns:

Adevarul e ca la varsta vostra nu prea au cum parintii sa va lase impreuna.
Pai daca ea nu vrea si tot te evita las-o in pace. Poate tu esti mai matur si gandesti un pic mai altfel dar la ea se vede ca nu are planuri cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,de casa'' in clasa a 7-a laughing)))))))

| MarcoXD a răspuns:

Nu trebui sa iti faci iubita, easy, faza este ca eu nu inteleg faza cu iubitii/iubitele, adica de ce iti faci iubita cand poti doar sa o iubesti si sa vorbiti in fiecare zi pe mess, doar daca vreti sa faceti prostioare, dar daca nu vrei eu nu vad problema in a iubii o persoana de la departare.

| Etrius a răspuns:

Https://www.fiibarbat.ro/ce-i-spui-unei-femei-care-nu-si-doreste-o-relatie/ e cel mai bun site de seductie si relatii din ro.aici o sa gasesti mai multe chestii legate de femei si ce te interesează. Tipa clar nu e atrasă de tine, nu e înebunită după tine si iti zic din start că relația nu o să reziste.Chestia cu părinții si notele e vrăjeală.Te ține prin preajmă doar încă puțin timp, mai ales dacă deja si-a găsit pe altcineva cu care vorbeste.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Etrius):

E un copil, în pana mea, nu o "tipă". Îmi rupea capul ai mei dacă în clasa a7-a plecam de acasă să mă văd cu vreun băiat. E normal să îşi asculte părinţii la vasta ei.

| gogu32 explică (pentru Etrius):

Salut, setila100. Am intrat pe link-ul tau si am citit cauzele. Faza e urmatoarea, ii aloc destul timp, incerc sa fiu cat mai original cu ea, nu fac clisee dintr-acelea (ce face peintesa, s-a trezit pasarica etc), chiar cand am facut o luna i-am daruit o scrisoare in care i-am scris o poezie de 5 strofe, de mana, si un trandafir. Nu stiu, an avut si intrebari de genul: "ce-ai schimba la personalitatea mea?", am vrut sa o fac fericita si sa o fac increzatoare. Chiar am discutat si despre viitor, cum va fi sa avem familie etc. Voi incerca azi sa vad daca ma iubeste cu adevarat, iar daca nu, voi pune punct relatiei. Nu sunt genu' sa acord inca o sansa, mai ales pe chestia asta.

| gogu32 explică (pentru Etrius):

Multumesc de sfat, iti raman indatorat. Daca iti pasa prea mult esti prost, n-am sa mai repet greseala. Iar daca imi poti da niste sfaturi, le-as lua in considerare cu placere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Etrius):

Ce prostie laughing)))

| Etrius a răspuns (pentru gogu32):

Să nu fi prea dezamăgit doar..Eu am fost in situatia ta, si părerea mea este că ar trebui să înveți cum să fi bărbat si să cunosti cât mai multe tipe.Asa o să vezi ce îți place, o să ai mai multă diversitate si niciodată nu vei fi dependent de vreo fată. Când devii dependent sau prea atasat emoțional de ea, va simții asta.Din acel moment inconstient atracția ei scade, fiindcă tu nu mai reprezinți o provocare.ci mai mult o posesie, la fel ca un telefon sau o pereche de papuci.