| AndreiMarian12 a întrebat:

Salut am si eu cateva intrebari legate de fimoza
1. Daca ma operez de fimoza capul penisului va ramane "gol " tot timpul?
2.Are ceva daca am 13 ani?
3. Cat dureaza / aveti idee cat costa?
4. La operatie o sa dorm sau o sa fiu treaz si imi face anestezie?
5. Dupa operatie pot pleca din spital si sa ma duc la scoala etc? Sau trebuie sa stau la pat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) NU, preputiulva ramane in continuare si va acoperi glandul. Se sectioneaza sau se indeparteaza la nevoie doar acea parte ingrosata existenta la capatul extrem. Glandul ramane vizibil tot timpul doar in cazul in care se efectueaza circumcizia, adica indepartarea in intregime a preputiului. 2. ) Varsta nu are absout nici-o importanta. 3. Durata poate sa fie de la 3-5 minute la 10-15 minute. Pretul depinde de clinica/cabinet/medic, etc. 4. ) Operatia este efectuata sub anesteziere locala, deci vei fi treaz. 5.) probabil ca DA, te poti duce la scoala. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Operatia este extrem de usoara, practic se taie un pic acea pielicica care nu permite glanului sa se decaloteze complet.
Se afce anestezie locala si in 5 minute esti terminat, putand pleca acasa, sau unde vrei tu.
Daca ai trimitere de la medicul de familie, se poate face la orice spital sau cabinet medical, de catre un chirurg sau urolog.