| Olaru_Alex_2000_UNnl a întrebat:

Am si eu mare nevoie ajutorul vostru! Am o prietena ( minora avand 15 ) care vrea sa plece de acasa si sa se mute la iubitul ei. Ea vrea sa plece de acasa deoarece a aflat mama ei ca a intretinut relatii sexuale cu el. El pe atunci fiind minor si el.A fost cu acordul ei. Mama ei i-a interzis sa se mai vada cu el, sa rupa orice relatie cu el. I-a luat telefonul, i-a oprit internetul, nu mai lasa deloc afara. Am incercat sa o fac sa se razgandeasca. Daca nu vrea sa ma asculte. Ce se poate intampla? Adica ce acuzatii poate primi amicul meu? El fiind major (18 de abia impliniti ). El ar putea sa mearga la politie sa depuna ca o ia in grija sau ceva in genu?
Va rog doar mesaje de folos. Abtineti-va de la comentarii inutile.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani ea nu poate pleca de acasa, ca parintii o aduc inapoi cu Politia.
Cum el este major, daca parintii depun plangere impotriva lui, el intra in puscarie pentru seducere, corupere de minore si eevntual intretinere de raporturi sexuale, daca se constata asta la un control ginecologic. Pedeapsa este INCHISOARE de la 3 la 10 ani.
In caz in care afta refuza sa se intoarca la parinti acasa, poate fii inchisa intr-un orfelinat (CASA de COPII), pana la varsta de 18 ani.
La 15 ani ea este un copilas mic, care nu are nici un drept sa decida ce vrea, deciziile fiind luate de parintii ei, conform Legii in vigoare.
Prietenul tau nu are nici un drept sa ceara in grija copilul alcuiva. Exista un proces de adoptie, dar la el nu este cazul si nu va putea fii aprobat niciodata, deoarece nu intruneste nici un fel de conditii.
Cum prietenul asta al tau este fara pic de creier, si nu intelege sa lasa fata in pace, probabil ca va ajunge dupa gratii, daca parintii fetei vor depune plangere la Politie.

Legile sunt aici:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-197-cpen

| mihai69 a răspuns:

El nu poate să facă nimic.
Ea va fi adusă acasă de poliție dacă părinții ei spun că le-a plecat copilul de acasă.

| Olaru_Alex_2000_UNnl explică (pentru mihai69):

Ok dar stiu un caz asemana tor care baiatul a fost si a dat declaratie sa fata a ramas la el. si eu erau cam aceleasi varsi si aceaiasi situatie doar ca fata era plecata de acasa deja.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Când face 16 poate sa plece și să o "ia el in grijă".
Să mai aștepte puțin.